Od momentu rozpoczęcia współpracy w 2005 roku, firma wielokrotnie potwierdziła swoją wiedzę i profesjonalizm w zakresie oferowanych rozwiązań.
Ryszard Bedynek
Kierownik Działu Informatyki
Kategorie:
Szukaj w blogu:
3 sposoby na jeszcze lepsze projekty mebli
3 sposoby na jeszcze lepsze projekty mebli – u ich podstaw zawsze leży otwartość na nowe pomysły i chęć ich aktywnego testowania.
Dobry projekt – to znaczy jaki? Ilu projektantów i użytkowników, tyle odpowiedzi. Istnieje jednak kilka szczególnych, konkretnych wytycznych, które definiują dobry projekt mebla, a są nimi:
– zachowanie prawidłowej ergonomii
– wysoka jakość materiałów
– przemyślany design.
Oprócz tych wytycznych, należy pamiętać o właściwych krokach podczas tworzenia samego modelu mebla w oprogramowaniu oraz przygotowywania dokumentacji produkcyjnej. W jaki sposób możemy ulepszyć swoją pracę podczas tworzenia mebla oraz otrzymać oczekiwane rezultaty?
- SPRAWDŹ RÓŻNE PROPORCJE
Bardzo często podczas pracy projektowej zatrzymujemy się na pierwszym pomyśle. Warto przestawić się z nastawienia: „pierwszy pomysł jest tym najlepszym” na „zawsze możemy powrócić do pierwszej wersji.” Warto stworzyć kilka lub kilkanaście wariantów wielkości mebla, aby przekonać się, który jest tym najlepszym. Nie oznacza to tworzenia projektu na nowo. Podczas pracy w programie WOODEXPERT możesz zrobić to w kilku miejscach:
- W podglądzie OpenGL: już podczas określania wymiarów podgląd OpenGL umożliwia szybkie sprawdzenie proporcji przed wstawieniem do projektu.
- Wybierając „Edycję wstawienia komponentu”: w programie WOODEXPERT możesz zmienić proporcje całego mebla dzięki inteligentnym komponentom, które dopasują się do nowej wielkości całego korpusu.
- Dzięki opcji „Kopiowania projektu”: możesz utworzyć kopię projektu z nowymi odniesieniami, nową nazwą, a po otwarciu zmienić proporcje na inne.
Wykonując projekty w programie do projektowania mebli WOODEXPERT używam wszystkich trzech możliwości w zależności od rodzaju projektu. Wszystkie pozwalają mi zaoszczędzić czas, utrzymać porządek w projektach, tworzyć całe kolekcje i sprawdzać nowe rozwiązania, których nie rozważałam wcześniej.
- WYKORZYSTAJ INNE FUNKCJONALNOŚCI
Posiadając oprogramowanie do projektowania mebli warto wykorzystywać 100% jego możliwości. Często z braku czasu ograniczamy się do używania tych samych funkcji podczas pracy na modelu. Dzięki integracji WOODEXPERT z SOLIDWORKS mamy do dyspozycji nieograniczone możliwości projektowe. W ramach licencji do dyspozycji jest między innymi:
- Moduł konstrukcji spawanych: bardzo przydatny w przypadku mebli loftowych oraz stołów. Możliwość szybkiego tworzenia członów konstrukcyjnych na bazie szkicu pozwala na szybkie prototypowanie. Wykorzystanie szyków umożliwia sprawne kopiowanie elementów i skraca czas żmudnej pracy o połowę.
- Modelowanie powierzchniowe: niezbędne podczas tworzenia mebli tapicerowanych. Zwiększa również możliwości projektowe w zakresie tworzenia mebli i elementów o zróżnicowanych oraz skomplikowanych kształtach.
- Narzędzia szkicu: dają ogromne możliwości i zapewniają swobodę w projektowaniu mebli. Niezbędne w przypadku mebli na wymiar, tworzenia mebli biurowych, komercyjnych stoisk, indywidualnych zamówień, itp. W swojej pracy najczęściej wykorzystuję narzędzia szkicu i to z jego udziałem powstały wszystkie moje dotychczasowe projekty wykonane w programie WOODEXPERT.
- MIESZAJ KOLORY
Wiele pytań podczas pracy z naszymi klientami dotyczy legend materiałowych oraz zakresu wykorzystywania materiałów podczas pracy w programie WOODEXPERT. Oprócz rozróżnienia rodzaju materiału bazowego ze względu na format, masz możliwość:
- określenia dokładnego wymiaru do 1 mm
- dodania naddatków oraz zdecydowania o informacjach widocznych już w listach materiałowych; na końcu możesz określić wygląd i dodać materiał do legendy
- możesz tworzyć dowolną ilość materiałów, zapisywać je na bazie danych i wykorzystywać w kolejnych projektach
- w każdym momencie możesz usuwać i edytować materiał i definiować jego nazwę: ułatwi Ci do nadawanie materiałów na model.
Możliwość tworzenia wariantów kolorystycznych w WOODEXPERT okazała się w mojej pracy czymś nowym: od tej pory tworzę minimum dwa warianty kolorystyczne, a dzięki opcji „Przebuduj materiały”, po zmianie danego wariantu, otrzymuję szybko podgląd dla nowej wersji kolorystycznej.
Wspólnym mianownikiem wszystkich powyższych rad jest próbowanie nowych rozwiązań. Nie oznacza to wcale konieczności poświęcenia wielu godzin swojego czasu na dodatkową pracę. Wszystkie funkcjonalności w programie do projektowania mebli WOODEXPERT są intuicyjne i stworzone według schematu pracy w branży meblarskiej. Zachęcam do przetestowania naszego oprogramowania i sprawdzenia jego możliwości w swojej firmie.