woodexpert

12 TOP porad dla użytkowników programu WOODEXPERT 

Przedstawiamy 12 TOP porad dla użytkowników WOODEXPERT – intuicyjnego programu 3D CAD do projektowania i produkcji mebli.

Na początku swojej drogi projektowej w programie WOODEXPERT najczęściej rozpoczynamy pracę z bagażem doświadczeń i nawyków wyniesionych z innych programów 2D i 3D. W codziennej rutynie i określonej specyfice pracy często nie mamy czasu na testowanie nowych rozwiązań i poszukiwanie kolejnych funkcjonalności. WOODEXPERT jako kompleksowe narzędzie do projektowania i produkcji mebli oferuje wiele funkcjonalności, które możemy łączyć, by dzięki temu tworzyć nowe, innowacyjne rozwiązania. Integracja WOODEXPERT z SOLIDWORKS dodatkowo poszerza te możliwości oraz pozwala dopasować je idealnie do naszych indywidualnych potrzeb. Przygotowałam 12 TOP porad dla użytkowników programu WOODEXPERT, które pozwolą Tobie pracować przyjemnie i wydajnie:

1. Subskrybując WOODEXPERT możesz stworzyć własne funkcjonalności

Jedną z kluczowych zalet posiadania subskrypcji WOODEXPERT jest możliwość korzystania ze wsparcia technicznego dedykowanych specjalistów z zakresu meblarstwa. Poprzez najczęściej zgłaszane przez Was kwestie rozpoznajemy Wasze potrzeby. W panelu zgłoszeń możecie także wprowadzać swoje sugestie z zakresu oczekiwanych funkcjonalności. Rozpatrujemy każdą zgłoszoną sugestię – dzięki temu powstała m.in. funkcja „TAG projektu” i tym samym możliwość nadawania własnych nazw dla złożeń i części.

2. Zmieniaj nazwy domyślnych komponentów bibliotecznych

Domyślna biblioteka programu WOODEXPERT może być dowolnie optymalizowana i zmieniania zgodnie z Twoimi preferencjami oraz specyfiką firmy. Oprócz możliwości dodawania komponentów złożonych i prostych do biblioteki WOODEXPERT, możesz dowolnie zmieniać nazwy istniejących elementów bibliotecznych. Wystarczy otworzyć wybrany komponent z biblioteki, a następnie wybrać opcję „Edytuj definicję komponentu”. Oto kolejne kroki operacji:

 • zmiana nazwy na preferowaną w wierszu nazwy komponentu
 • zapisanie złożenia
 • zamknięcie złożenia
 • odświeżenie biblioteki.

Dzięki temu domyślna forma biblioteki staje się idealnie dopasowana do Twoich potrzeb i charakteru pracy.

3. Zacznij generować automatyczne pliki DXF i PDF

Możliwość automatycznego pozyskiwania rysunków w formie PDF i DXF jeszcze bardziej usprawnia proces tworzenia niezbędnej dokumentacji projektowej i produkcyjnej. Opcja ta jest dostępna z poziomu ustawień użytkownika w zakładce „Ustawienia rysunków”. Dzięki temu od razu otrzymujesz gotowe pliki, bez konieczności ich osobnego eksportu.

4. Poszerzaj zakres rysunków dzięki palecie widoków

Paleta widoków to świetny punkt wyjścia do stworzenia instrukcji montażu mebla oraz zaawansowanych rysunków 2D w szybki sposób. Wybierając złożenie lub część i przeciągając je na arkusz rysunku, dodając dodatkowo adnotacje, w kilkanaście sekund możesz stworzyć indywidualną instrukcję wybranego mebla lub dokładny opis detalu modelu dla klienta lub pracownika produkcji.

5. Jeden BOM, dziesiątki możliwości: twórz własne listy materiałowe

W ramach jednej listy materiałowej posiadasz niezliczone możliwości modyfikacji i filtrowania danych. Często z przyzwyczajenia generujemy kolejną listę materiałową lub zaglądamy do modelu czy przechowalni w celu sprawdzenia konkretnych informacji. Warto przypomnieć sobie, że w ramach BOM możemy m.in.:

 • tworzyć grupy komponentów
 • edytować wymiary brutto i netto materiałów oraz komponentów
 • wyszukiwać i otwierać archiwalne listy materiałowe
 • tworzyć własne pola definiowalne.

6. Nie zapominaj o kopiowaniu projektów

Funkcja kopiowania projektu pozwala na szybkie powielenie złożenia bez konieczności jego ponownego tworzenia. Co ważne: skopiowany projekt posiada swoje indywidualne odniesienie, co nie stwarza komplikacji podczas pracy nad nim. Jest to przydatne zwłaszcza w przypadku podobnych projektów dla różnych klientów lub podczas pracy nad kolekcją mebli, z drobnymi zmianami w konstrukcji.

7. Wykorzystuj integrację z SOLIDWORKS

Pełna integracja z SOLIDWORKS to przede wszystkim ogromne zaplecze projektowe:

 • operacje z zakresu szkicu: tworzenie dowolnych kształtów i wycięć w płycie meblowej
 • moduł konstrukcji spawanych: tworzenie konstrukcji spawanych i łączenie ich z konstrukcjami meblowymi w WOODEXPERT
 • równania: tworzenie zmian w wymiarach całego mebla w sposób intuicyjny i automatyczny
 • konfiguracje: czyli możliwość przedstawienia mebla w kilku wymiarach, w zakresie jednego modelu.

Wymienione funkcjonalności umożliwiają zaprojektowanie każdego mebla na wymiar oraz stworzenie dowolnej ilości wersji i modyfikacji na podstawie jednego modelu. Dotyczy to zarówno samych modeli mebli, jak i wszystkich komponentów, np. łączników, płyt czy materiałów.

8. Korzystaj z bibliotek producentów

Zapewniamy naszym klientom biblioteki topowych producentów okuć i akcesoriów meblowych:

 • BLUM
 • Hettich
 • Hafele.

Uaktualniamy je na bieżąco, dzięki czemu nasi klienci oszczędzają czas na imporcie elementów z zewnętrznych stron. Możesz samodzielnie decydować, które z nich znajdą się w Twojej bibliotece, tworzyć z nich foldery i wykorzystywać je w projektach bez ograniczeń.

9. Decyduj o nazewnictwie

Czasami z góry przyjmujemy ustalone nazewnictwo w zakresie złożeń, części czy materiałów. Warto przypomnieć sobie, że również możemy je zmieniać i ustawiać pod swoją specyfikę pracy. Co dokładnie możemy zmienić w ramach nazewnictwa w programie do projektowania mebli WOODEXPERT?

 • szablony nazwy złożeń
 • szablony nazwy części
 • skróty typów materiałów.

Nazwy mają istotne znaczenie ze względu na ich wyświetlanie w liście materiałowej, dokumentacji i rysunkach. Możemy je aktualizować dla całego zespołu w ramach zmiany na wspólnej bazie danych.

10. Śledź nasze social media w poszukiwaniu nowych funkcji

Jako autorzy WOODEXPERT ciągle rozwijamy nasze oprogramowanie i wprowadzamy nowe funkcjonalności. Tworzymy je współpracując ze specjalistami z zakresu m.in. meblarstwa i CAM, a także analizujemy zapotrzebowanie naszych klientów oraz rynku. Na naszych profilach społecznościowych na bieżąco udostępniamy najnowsze informacje na temat rozwoju programu.

11. Poznawaj nowe sposoby pracy w kilka minut

W tutorialach instruktażowych staramy się przybliżyć najlepsze metody pracy i skróty pozwalające na jeszcze lepsze poznanie programu. Zdobyte dzięki temu umiejętności pozwalają oszczędzić czas oraz lepiej wykorzystać potencjał dostępnych narzędzi projektowych i produkcyjnych. Biorąc pod uwagę wygodę użytkowników, materiały trwają kilka minut i są posortowane w tematyczne playlisty.

12. Zdobywaj rabaty dzięki uczestnictwu w webinarach

Webinary to świetna okazja, aby poszerzyć wiedzę z danego zakresu, osobiście zadać pytania specjalistom technicznym, a także otrzymać bonus w ramach uczestnictwa. Najczęściej dotyczą one szkoleń oraz rabatów na zakup oprogramowania, które mogą wynieść nawet -50% na licencję WOODEXPERT CAD 3D.

Najbliższy webinar: Zarządzanie danymi produkcyjnymi w nowoczesnej fabryce mebli

Wszystkie powyższe porady to świetny sposób na rozwinięcie swoich umiejętności podczas pracy w programie WOODEXPERT oraz możliwość zdobycia wiedzy dostosowanej do swoich potrzeb. Dodatkowa porada, wynikająca z nich wszystkich, brzmi: bądź z nami w kontakcie! Twoja opinia oraz zapytania są dla nas nieocenionym źródłem rozwoju. Dzięki temu wiemy, na czym zależy specjalistom i dostrzegamy nowe obszary rozwoju.

Zapisz się na newsletter

Dziękujemy za zapisanie się do newslettera

Od momentu rozpoczęcia współpracy w 2005 roku, firma wielokrotnie potwierdziła swoją wiedzę i profesjonalizm w zakresie oferowanych rozwiązań.

Ryszard Bedynek
Kierownik Działu Informatyki

W przeciągu wielu lat współpracy firma SOLIDEXPERT wykazała się wysokimi kwalifikacjami w zakresie swoje działalności. Możemy liczyć na wsparcie w zakresie obsługi programu, szkolenia, a także konsultacje techniczne.

Agata Wenglorz-Dorosz
Prezes

Od 2018 roku aktywnie współpracujemy z firmą SOLIDEXPERT w zakresie konsultacji, wdrożeń i utrzymania rozwiązań CAD/CAM/PDM. Współpraca podczas całego procesu sprzedaży oraz wdrożenia przebiegała pomyślnie. Rozwiązania dostarczone przez firmę SOLIDEXPERT są w pełni wykorzystywane i rozwijane.

Małgorzata Wronkowska-Kokot
Prezes Zarządu

Wsparcie w zakresie pomocy technicznej oraz handlowe rozmowy prowadzone są na najwyższym poziomie. Zdecydowanie możemy polecić firmę SOLIDEXPERT jako partnera rozwiązań SOLIDWORKS w Polsce.

Sylwia Koszela
Dyrektor ds. Projektów

Od 2005 roku aktywnie współpracujemy z SOLIDEXPERT w zakresie doradztwa, wdrożenia i utrzymania oprogramowania SOLIDWORKS. W kwestiach tych mogliśmy zawsze liczyć na rzetelną i fachową pomoc.

Arkadiusz Sobkowiak
Dyrektor Badań i Rozwoju

Firma SOLIDEXPERT dołożyła wszelkich starań, aby poznać nasze potrzeby i zaproponowała rozwiązanie w pełni odpowiadające naszym oczekiwaniom. Z przyjemnością polecamy SOLIDEXPERT jako zaufanego partnera biznesowego.

Wojciech Sobczak
Właściciel

Na każdym etapie wdrażania projektu czuliśmy wsparcie i zaangażowanie zespołu SOLIDEXPERT. Dzięki oprogramowaniu WOODEXPERT zoptymalizowaliśmy działania projektowe i produkcyjne. Zdecydowanie rekomendujemy firmę do współpracy.

Janusz Czajka
Dyrektor Zarządzający