Od momentu rozpoczęcia współpracy w 2005 roku, firma wielokrotnie potwierdziła swoją wiedzę i profesjonalizm w zakresie oferowanych rozwiązań.
Ryszard Bedynek
Kierownik Działu Informatyki
Kategorie:
Szukaj w blogu:
Produkcja mebli – czy się opłaca?
Czy produkcja mebli się opłaca, jak założyć firmę i na co zwrócić uwagę przy planowaniu działalności? Zapraszam do lektury.
Eksportujemy na potęgę
Odpowiedź jest tylko jedna: tak, i to bardzo! Produkcja mebli to jedna z kluczowych gałęzi polskiej gospodarki. Od kilkunastu lat należymy do ścisłej czołówki pięciu największych międzynarodowych eksporterów.
Główne kierunki eksportu dla wyprodukowanych mebli to kraje Unii Europejskiej, m.in. Niemcy, do których w 2020 roku trafiło ok. 35% eksportowanych mebli, co daje 4,5 mld euro; Czechy (885 mln euro), Wlk. Brytania (796 mln euro), Holandia (791 mln euro) i Francja (773 mln euro).
Tanio, szybko i jakościowo
Czym charakteryzują się polskie meble? Wysoką jakością, niską ceną oraz krótkim czasem dostaw. Położenie Polski w centrum Europy sprawia, że sprawny transport mebli do krajów UE, magazynowanie i świadczenie usług serwisowych należą do najmocniejszych atutów przemysłu meblarskiego.
Automatyzujemy powoli
A jak wygląda przekrój polskiej branży meblarskiej? Ok. 90% polskich producentów mebli to nieduzi przedsiębiorcy. Sposób prowadzenia działalności pozostawia gigantyczne pole do zagospodarowania i optymalizacji – przede wszystkim przez automatyzację i cyfryzację. Jeśli można skrócić czas projektowania i przygotowania obróbki mebli o ponad połowę, to korzyści są bardzo łatwe do obliczenia.
Jak rozpocząć produkcję mebli?
Rozpoznanie terenu to podstawa: znajomość rynków zbytu, potrzeb klientów, trendów i konkurencji – przy czym trzeba zaznaczyć, że na rynku mebli jest miejsce dla każdego. Dobry biznesplan, uzyskanie dotacji na rozpoczęcie działalności, kontakty ze sprawdzonymi hurtowniami materiałów, sprzęt i oprogramowanie. I tutaj trzeba zaznaczyć, że jakość po prostu ma znaczenie.
Jakość ma znaczenie
Można tanio, można też bezpiecznie i pewnie. I to drugie podejście polecamy. W przeciwnym razie stracimy materiały, czas i przede wszystkim zaufanie pierwszych klientów. Dobre pierwsze wrażenie ma znaczenie i jest niezbędne do zbudowania zaufania do firmy i pozyskiwania kolejnych odbiorców.
PKD, CEIDG, KRS, PSP, GDOŚ… uff
Produkcji mebli nie obejmują specjalistyczne pozwolenia ani koncesje, więc wystarczy standardowe zarejestrowanie działalności gospodarczej. W niektórych przypadkach konieczne będzie wydanie decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych – o tym przeczytacie więcej m.in. na stronie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Produkcja mebli pociąga również za sobą konieczność zgłoszenia tego faktu właściwemu organowi Państwowej Straży Pożarnej ze względu na zwiększone ryzyko pożaru lub wybuchu.
Przechodzimy do wyboru formy działalności – od jednoosobowej działalności gospodarczej przez różne rodzaje spółek. Tutaj najlepiej skontaktować się z dobrym doradcą i w ślad za tym poszukać również sprawdzonego księgowego, który zadba o podatkowe bezpieczeństwo firmy i wybór najlepszej formy opodatkowania. Kody PKD wybrane, CEIDG i KRS załatwione? Zostają jeszcze formalności związane z rachunkiem bankowym i… przechodzimy do konkretów, czyli produkcji mebli.
Projektowanie mebli – ołówek czy CAD?
Ołówek i kartka papieru, które zabierają czas i generują mnóstwo błędów lub pomyłek w obliczeniach czy specjalistyczne oprogramowanie? Odpowiedź wydaje się być oczywista. Największą przewagą programu do projektowania mebli jest zaoszczędzony czas, ponieważ pozwala na skrócenie cyklu pracy o ponad połowę.
Oszczędzasz czas, eliminujesz błędy
Gotowa biblioteka komponentów i okuć z opcją jej dowolnego rozbudowywania bez konieczności zaangażowania wysoce wyspecjalizowanego pracownika, funkcjonalności przygotowane tylko i wyłącznie dla konstruktorów mebli czy możliwość pracy na tym samym projekcie wspólnie z innymi osobami to pierwsze korzyści z wyboru CADa do mebli. A co, jeśli w projekcie są błędy? Specjalistyczne oprogramowanie zwróci komunikat o występujących kolizjach i wskaże, co należy poprawić. Naniesienie poprawek jest szybkie i wygodne.
Ulubiony etap każdego konstruktora mebli
Etap przygotowywania dokumentacji płaskiej mebli, zajmujący często wiele godzin, można sprowadzić do jednego kliknięcia i kilkudziesięciu sekund pracy oprogramowania. Etap jest całkowicie zautomatyzowany, ale nadal pozostawia możliwość wprowadzania ręcznych modyfikacji zgodnie z potrzebami użytkownika.
BOM i CAM
Na podstawie danych wprowadzonych w czasie projektowania mebli można wygenerować raporty, różne wersje list materiałowych, przygotować kosztorysy i „wirtualne paczki”, które pozwolą maksymalnie bezpiecznie i optymalnie zapakować części mebli.
Dzięki modułowi CAM użytkownik jest w stanie wygenerować kod NC na maszyny numeryczne i tym samym zoptymalizować obróbkę drewna.
Dlaczego WOODEXPERT
Dzięki temu, że WOODEXPERT jest programem specjalistycznym stworzonym tylko i wyłącznie na potrzeby branży meblarskiej, użytkownik dostaje do swojej dyspozycji narzędzie kompleksowo wspierające proces projektowania i przygotowania produkcji mebli, oszczędzające czas i redukujące błędy w projektach, raportach i obróbce CNC.
Trzeba podkreślić, że WOODEXPERT to oprogramowanie, które możesz rozwijać razem z nami. Jako użytkownik naszego Helpdesk możesz zaproponować swoje pomysły na nowe funkcje bądź ulepszenie programu. Dzięki temu tworzymy software, który jest nieustannie odpowiedzią na bieżące potrzeby klientów oraz trendy rynkowe.
Program odporny na przyszłość
Można pokusić się o stwierdzenie, że jest to program odporny na przyszłość – jest potężnym, profesjonalnym narzędziem przygotowanym w oparciu o silnik 3D SOLIDWORKS, nieustannie rozwijanym, udoskonalanym, otwartym i elastycznym. Mówimy tutaj o softwarze, który się nie dezaktualizuje i który sprawdza się zarówno w przypadku niedużych zakładów stolarskich, jak i największych producentów mebli.
Szybsze projektowanie, krótsza produkcja
Duża swoboda modelowania, nieograniczone możliwości rozbudowy biblioteki komponentów i okuć, import plików ze stron wybranych producentów, generowanie różnych wersji list materiałowych z samodzielnego BOM Managera, eliminacja błędów w projekcie i produkcji i wiele innych – to zalety wobec których trudno przejść obojętnie.
Chcę poznać program bliżej
Każda osoba zainteresowania przetestowaniem oprogramowania ma do wyboru dwie możliwości: skorzystanie z 30-dniowego bezpłatnego okresu testowego lub – i jest to opcja dla osób, które nie mają wiele czasu – umówienie się na ok. 1,5h prezentację online lub stacjonarnie.
A jeśli sobie nie poradzę?
Nie ma takiej możliwości. WOODEXPERT został zaprojektowany z myślą o maksymalnie prostym i intuicyjnym poruszaniu się po oprogramowaniu. Dodatkowo masz do dyspozycji pomoc zespołu programistów, konstruktorów CAD i specjalistów ds. meblarstwa, zespołu CAM – w języku polskim i angielskim, telefonicznie, mailowo lub przez wygodny Helpdesk. Organizujemy również szkolenia podstawowe lub bardziej zaawansowane na życzenie.
Co teraz?
To proste – przy pomocy formularza kontaktowego znajdującego się na stronie Kontakt przesyłasz nam wiadomość, że chcesz przetestować oprogramowanie. Kontaktujemy się z Tobą do 1h od wysyłki wiadomości. Umawiamy się na krótką prezentację lub udostępniamy od razu 30-dniowy okres testowy.