woodexpert

Produkcja mebli – czy się opłaca?

Czy produkcja mebli się opłaca, jak założyć firmę i na co zwrócić uwagę przy planowaniu działalności? Zapraszam do lektury.

Eksportujemy na potęgę

Odpowiedź jest tylko jedna: tak, i to bardzo! Produkcja mebli to jedna z kluczowych gałęzi polskiej gospodarki. Od kilkunastu lat należymy do ścisłej czołówki pięciu największych międzynarodowych eksporterów.

Główne kierunki eksportu dla wyprodukowanych mebli to kraje Unii Europejskiej, m.in. Niemcy, do których w 2020 roku trafiło ok. 35% eksportowanych mebli, co daje 4,5 mld euro; Czechy (885 mln euro), Wlk. Brytania (796 mln euro), Holandia (791 mln euro) i Francja (773 mln euro).

Tanio, szybko i jakościowo

Czym charakteryzują się polskie meble? Wysoką jakością, niską ceną oraz krótkim czasem dostaw. Położenie Polski w centrum Europy sprawia, że sprawny transport mebli do krajów UE, magazynowanie i świadczenie usług serwisowych należą do najmocniejszych atutów przemysłu meblarskiego.

Automatyzujemy powoli

A jak wygląda przekrój polskiej branży meblarskiej? Ok. 90% polskich producentów mebli to nieduzi przedsiębiorcy. Sposób prowadzenia działalności pozostawia gigantyczne pole do zagospodarowania i optymalizacji – przede wszystkim przez automatyzację i cyfryzację. Jeśli można skrócić czas projektowania i przygotowania obróbki mebli o ponad połowę, to korzyści są bardzo łatwe do obliczenia.Jak rozpocząć produkcję mebli?

Rozpoznanie terenu to podstawa: znajomość rynków zbytu, potrzeb klientów, trendów i konkurencji – przy czym trzeba zaznaczyć, że na rynku mebli jest miejsce dla każdego. Dobry biznesplan, uzyskanie dotacji na rozpoczęcie działalności, kontakty ze sprawdzonymi hurtowniami materiałów, sprzęt i oprogramowanie. I tutaj trzeba zaznaczyć, że jakość po prostu ma znaczenie.

Jakość ma znaczenie

Można tanio, można też bezpiecznie i pewnie. I to drugie podejście polecamy. W przeciwnym razie stracimy materiały, czas i przede wszystkim zaufanie pierwszych klientów. Dobre pierwsze wrażenie ma znaczenie i jest niezbędne do zbudowania zaufania do firmy i pozyskiwania kolejnych odbiorców.

PKD, CEIDG, KRS, PSP, GDOŚ… uff

Produkcji mebli nie obejmują specjalistyczne pozwolenia ani koncesje, więc wystarczy standardowe zarejestrowanie działalności gospodarczej. W niektórych przypadkach konieczne będzie wydanie decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych – o tym przeczytacie więcej m.in. na stronie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Produkcja mebli pociąga również za sobą konieczność zgłoszenia tego faktu właściwemu organowi Państwowej Straży Pożarnej ze względu na zwiększone ryzyko pożaru lub wybuchu.

Przechodzimy do wyboru formy działalności – od jednoosobowej działalności gospodarczej przez różne rodzaje spółek. Tutaj najlepiej skontaktować się z dobrym doradcą i w ślad za tym poszukać również sprawdzonego księgowego, który zadba o podatkowe bezpieczeństwo firmy i wybór najlepszej formy opodatkowania. Kody PKD wybrane, CEIDG i KRS załatwione? Zostają jeszcze formalności związane z rachunkiem bankowym i… przechodzimy do konkretów, czyli produkcji mebli.

Projektowanie mebli – ołówek czy CAD?

Ołówek i kartka papieru, które zabierają czas i generują mnóstwo błędów lub pomyłek w obliczeniach czy specjalistyczne oprogramowanie? Odpowiedź wydaje się być oczywista. Największą przewagą programu do projektowania mebli jest zaoszczędzony czas, ponieważ pozwala na skrócenie cyklu pracy o ponad połowę.

Oszczędzasz czas, eliminujesz błędy

Gotowa biblioteka komponentów i okuć z opcją jej dowolnego rozbudowywania bez konieczności zaangażowania wysoce wyspecjalizowanego pracownika, funkcjonalności przygotowane tylko i wyłącznie dla konstruktorów mebli czy możliwość pracy na tym samym projekcie wspólnie z innymi osobami to pierwsze korzyści z wyboru CADa do mebli. A co, jeśli w projekcie są błędy? Specjalistyczne oprogramowanie zwróci komunikat o występujących kolizjach i wskaże, co należy poprawić. Naniesienie poprawek jest szybkie i wygodne.

Ulubiony etap każdego konstruktora mebli

Etap przygotowywania dokumentacji płaskiej mebli, zajmujący często wiele godzin, można sprowadzić do jednego kliknięcia i kilkudziesięciu sekund pracy oprogramowania. Etap jest całkowicie zautomatyzowany, ale nadal pozostawia możliwość wprowadzania ręcznych modyfikacji zgodnie z potrzebami użytkownika.

BOM i CAM

Na podstawie danych wprowadzonych w czasie projektowania mebli można wygenerować raporty, różne wersje list materiałowych, przygotować kosztorysy i „wirtualne paczki”, które pozwolą maksymalnie bezpiecznie i optymalnie zapakować części mebli.

Dzięki modułowi CAM użytkownik jest w stanie wygenerować kod NC na maszyny numeryczne i tym samym zoptymalizować obróbkę drewna.Dlaczego WOODEXPERT

Dzięki temu, że WOODEXPERT jest programem specjalistycznym stworzonym tylko i wyłącznie na potrzeby branży meblarskiej, użytkownik dostaje do swojej dyspozycji narzędzie kompleksowo wspierające proces projektowania i przygotowania produkcji mebli, oszczędzające czas i redukujące błędy w projektach, raportach i obróbce CNC.

Trzeba podkreślić, że WOODEXPERT to oprogramowanie, które możesz rozwijać razem z nami. Jako użytkownik naszego Helpdesk możesz zaproponować swoje pomysły na nowe funkcje bądź ulepszenie programu. Dzięki temu tworzymy software, który jest nieustannie odpowiedzią na bieżące potrzeby klientów oraz trendy rynkowe.

Program odporny na przyszłość

Można pokusić się o stwierdzenie, że jest to program odporny na przyszłość – jest potężnym, profesjonalnym narzędziem przygotowanym w oparciu o silnik 3D SOLIDWORKS, nieustannie rozwijanym, udoskonalanym, otwartym i elastycznym. Mówimy tutaj o softwarze, który się nie dezaktualizuje i który sprawdza się zarówno w przypadku niedużych zakładów stolarskich, jak i największych producentów mebli.

Szybsze projektowanie, krótsza produkcja

Duża swoboda modelowania, nieograniczone możliwości rozbudowy biblioteki komponentów i okuć, import plików ze stron wybranych producentów, generowanie różnych wersji list materiałowych z samodzielnego BOM Managera, eliminacja błędów w projekcie i produkcji i wiele innych – to zalety wobec których trudno przejść obojętnie.Chcę poznać program bliżej

Każda osoba zainteresowania przetestowaniem oprogramowania ma do wyboru dwie możliwości: skorzystanie z 30-dniowego bezpłatnego okresu testowego lub – i jest to opcja dla osób, które nie mają wiele czasu – umówienie się na ok. 1,5h prezentację online lub stacjonarnie.

A jeśli sobie nie poradzę?

Nie ma takiej możliwości. WOODEXPERT został zaprojektowany z myślą o maksymalnie prostym i intuicyjnym poruszaniu się po oprogramowaniu. Dodatkowo masz do dyspozycji pomoc zespołu programistów, konstruktorów CAD i specjalistów ds. meblarstwa, zespołu CAM – w języku polskim i angielskim, telefonicznie, mailowo lub przez wygodny Helpdesk. Organizujemy również szkolenia podstawowe lub bardziej zaawansowane na życzenie.

Co teraz?

To proste – przy pomocy formularza kontaktowego znajdującego się na stronie Kontakt przesyłasz nam wiadomość, że chcesz przetestować oprogramowanie. Kontaktujemy się z Tobą do 1h od wysyłki wiadomości. Umawiamy się na krótką prezentację lub udostępniamy od razu 30-dniowy okres testowy.

Zapisz się na newsletter

Dziękujemy za zapisanie się do newslettera

Od momentu rozpoczęcia współpracy w 2005 roku, firma wielokrotnie potwierdziła swoją wiedzę i profesjonalizm w zakresie oferowanych rozwiązań.

Ryszard Bedynek
Kierownik Działu Informatyki

W przeciągu wielu lat współpracy firma SOLIDEXPERT wykazała się wysokimi kwalifikacjami w zakresie swoje działalności. Możemy liczyć na wsparcie w zakresie obsługi programu, szkolenia, a także konsultacje techniczne.

Agata Wenglorz-Dorosz
Prezes

Od 2018 roku aktywnie współpracujemy z firmą SOLIDEXPERT w zakresie konsultacji, wdrożeń i utrzymania rozwiązań CAD/CAM/PDM. Współpraca podczas całego procesu sprzedaży oraz wdrożenia przebiegała pomyślnie. Rozwiązania dostarczone przez firmę SOLIDEXPERT są w pełni wykorzystywane i rozwijane.

Małgorzata Wronkowska-Kokot
Prezes Zarządu

Wsparcie w zakresie pomocy technicznej oraz handlowe rozmowy prowadzone są na najwyższym poziomie. Zdecydowanie możemy polecić firmę SOLIDEXPERT jako partnera rozwiązań SOLIDWORKS w Polsce.

Sylwia Koszela
Dyrektor ds. Projektów

Od 2005 roku aktywnie współpracujemy z SOLIDEXPERT w zakresie doradztwa, wdrożenia i utrzymania oprogramowania SOLIDWORKS. W kwestiach tych mogliśmy zawsze liczyć na rzetelną i fachową pomoc.

Arkadiusz Sobkowiak
Dyrektor Badań i Rozwoju

Firma SOLIDEXPERT dołożyła wszelkich starań, aby poznać nasze potrzeby i zaproponowała rozwiązanie w pełni odpowiadające naszym oczekiwaniom. Z przyjemnością polecamy SOLIDEXPERT jako zaufanego partnera biznesowego.

Wojciech Sobczak
Właściciel

Na każdym etapie wdrażania projektu czuliśmy wsparcie i zaangażowanie zespołu SOLIDEXPERT. Dzięki oprogramowaniu WOODEXPERT zoptymalizowaliśmy działania projektowe i produkcyjne. Zdecydowanie rekomendujemy firmę do współpracy.

Janusz Czajka
Dyrektor Zarządzający