woodexpert

Automatyzacja produkcji mebli na wymiar dla małego i średniego zakładu

Automatyzacja procesów projektowych i produkcyjnych nie dotyczy wyłącznie dużych fabryk mebli. Małe i średnie zakłady mogą zyskać dzięki niej czas i poświęcać go na rozwój, przyjmowanie większej ilości zamówień oraz obsługę dodatkowych klientów.

Produkcja mebli na wymiar wymaga przygotowania zakładu na różnorodność w zakresie wymiarów i obróbki płyt. Automatyzacja w tym zakresie dotyczy najczęściej integracji z systemami:

  • CAM
  • ERP
  • PDM.

Jakie dodatkowe procesy automatyzacji wdrażają małe i średnie zakłady?

  • generowanie programów na maszyny w zakładzie
  • automatyczną optymalizację rozkroju na piły panelowe
  • zliczanie kosztów materiałów poprzez system MRP
  • wprowadzanie systemów przenośników rolkowych
  • etykietowanie: kody kreskowe, kody QR
  • raportowanie wykonania na poszczególnych gniazdach.

Każdym początkiem automatyzacji jest wdrożenie systemu CAD.

Czy automatyzacja projektowania mebli ma sens?

To często zadawane pytanie podczas naszych spotkań na targach lub konsultacjach meblarskich. Najczęściej małe i średnie zakłady produkcji mebli rozpoczynają proces automatyzacji od inwestycji w maszyny do obróbki drewna i płyt. Oprogramowanie do produkcji w tym przypadku obejmuje obsługę maszyn oraz wizualne rozrysowanie projektu.

Automatyzacja projektowania mebli ma sens, gdy jest właściwie wdrożona

Oznacza to, że warto zacząć od automatyzacji projektów na samym początku jako punktu wyjścia do produkcji. Ta kolejność pozwala na zauważenie błędów i oszczędność surowca jeszcze przed jego wykorzystaniem, rozplanowanie wydajnej pracy i pozyskanie plików bezpośrednio przeznaczonych do procesów produkcyjnych, np. DXF czy programów w natywnym języku danej maszyny.

Na czym polega automatyzacja projektowania mebli?

Automatyzacja projektowania mebli to zastępowanie ręcznego opracowywania powtarzalnych czynności projektowych generatorem, który tworzy plany operacji na podstawie zapisanych ustawień oprogramowania i danych wyjściowych z modelu.

Jak to wygląda w praktyce?

Pierwszym etapem jest stworzenie modelu mebla, który jest parametryczny, czyli zmienny wymiarowo. Jedna zmiana w zakresie np. szerokości nie sprawia, że model się rozsypuje lub trzeba go tworzyć od nowa. W dodatku w ramach takiego modelu można posiadać dowolną ilość konfiguracji, czyli różnych rodzajów wymiarów i proporcji w jednym modelu.

Automatyzacja w zakresie projektowania oznacza także szybkie wstawianie elementu w programie dzięki automatycznemu wyszukiwaniu odniesienia. W programie do projektowania mebli WOODEXPERT funkcja ta istnieje pod nazwą „Znajdź ściany”.

Kolejny aspekt to automatyczne generowanie rysunków na produkcję. Rysunki 2D są niezbędne podczas odczytywania na produkcji stron oklejania obrzeży płyt, zarówno w małym, jak i dużym zakładzie. Wykonywanie rysunków dla wszystkich części mebla może zająć do kilku godzin nawet zaawansowanemu konstruktorowi.

Opisanie materiałów w legendzie i przypisanie ich do konkretnych płyt również jest istotnym, ale pracochłonnym procesem. Automatyczne przypisywanie materiałów minimalizuje także ryzyko pomięcia danego obrzeża lub płyty, których ilość w dużych projektach mebli jest bardzo duża.

Raporty produkcyjne pozwalają na pozyskanie w kilkanaście sekund podsumowania materiałów lub elementów ciętych w projekcie, co pozwala na sprawne zweryfikowanie zamówienia i obliczenie jego kosztu. Automatyczne pliki DXF i PDF umożliwiają przesłanie ich na produkcję lub do zaakceptowania bezpośrednio do klienta.

Co charakteryzuje produkcję mebli na wymiar w małych i średnich zakładach stolarskich?

Różnice w procesie produkcji mebli dużych i małych zakładów mogą wpływać na ich wzajemną współpracę, czas obróbki materiału i jakość jego wykonania. Wiedza z tego zakresu może być przydatna podczas rozważania wdrożenia automatyzacji w swojej firmie oraz dopasowania jej właściwie do swoich możliwości. Czym jeszcze charakteryzuje się duży i mały zakład stolarski w zakresie produkcji mebli?

Parki maszynowe

Park maszynowy różni się często w zależności do wielkości firmy zarówno ilością, jak i jakością maszyn. Małe firmy opierają się często na piłach panelowych i wiertarkach ręcznych, podczas, gdy średnie stać na zakup pił panelowych, okleiniarek oraz centrów obróbczych. Średnie firmy sięgają często po sprzęt z wyższej półki, który może być bazą do rozwinięcia zakładu produkcyjnego, są to maszyny firm takich jak: BIESSE, SCM czy HOMAG.

Procesy produkcyjne

Małe firmy często nie mają ułożonego procesu produkcyjnego. Duża część pracy wykonywana jest ręcznie, jak cięcie, oklejanie czy wiercenie. Z powodu braku odpowiedniego sprzętu konieczne jest wysyłanie komponentów do wykonania w kooperacji, np. w średnich firmach, które posiadając bogatsze zaplecze maszynowe i są w stanie wykonać np. frezowanie lub lakierowane fronty.

Średnie firmy często mają ułożony proces produkcyjny, który nie zawsze jest poprawny i optymalny, ale pozwala zaoszczędzić dużo czasu i pieniędzy. Dzięki różnorodnemu parkowi maszynowemu są w stanie wyciąć duże ilości płyt na piłach panelowych, które następnie oklejane są na automatycznych okleiniarzach i obrabiane na centrach obróbczych.

Profil produkcji

Profil produkcji jest kolejną różnicą między małymi i średnimi przedsiębiorstwami. Małe firmy opierają się najczęściej na pojedynczych zleceniach od klientów prywatnych, podczas gdy średnie, przy dobrze ułożonym procesie produkcyjnym mogą pozwolić sobie na wyposażanie sieci sklepów, biur, podwykonawstwa dla dużych firm czy nawet zleceń od klientów biznesowych (np. sklepów).

Jakość

Co do jakości nie ma reguły, często stolarz w swojej firmie jest w stanie wykonać meble lepsze jakościowo niż w średnim przedsiębiorstwie, ale to skutkuje dużym nakładem pracy – co za tym idzie mniejszymi zyskami. W średnich firmach przy odpowiednio skalibrowanych maszynach można uzyskać dużo lepszą jakość, np. krawędzi oklejanych czy elementów frezowanych.

Rosnąca rola oprogramowania CAD 3D w automatyzacji produkcji mebli

CAD 3D to szansa na zmianę struktury zakładu z małego w średni oraz ze średniego w duży. Zmiana stylu pracy, skupiająca się w pierwszej kolejności na automatyzacji projektowania, pozwala nam skupić się na szukaniu nowych rozwiązań produkcyjnych zamiast wprowadzania poprawek wynikających z błędów podczas standardowego projektowania, np. ręcznego przygotowywania rysunków.

Stworzyliśmy oprogramowanie odpowiadające potrzebom małych, średnich i dużych przedsiębiorstw

WOODEXPERT, dzięki swoim modułom, pozwala na płynne projektowanie i generowanie dokumentacji na każdym etapie: rysunków 2D, listy materiałowej czy generowaniu danych CAM. Nadawanie materiałów na model zajmuje poniżej jednej minuty, podobnie jak wykonywanie obróbek czy generowanie raportów.

Jak WOODEXPERT wspiera automatyzację produkcji i projektowania mebli?

W jaki sposób przełożyliśmy ideę i definicję na realne funkcjonalności? Przede wszystkim w obszarze modułów: projektowania, rysunków, listy materiałowej oraz CAM. Ich wzajemna zależność jeszcze bardziej wskazywała nam na potrzebę ich zautomatyzowania. Stąd też pojęcie generatorów: czyli układów wytwarzania zmiennych bez konieczności doprowadzania sygnału z zewnątrz – w tym przypadku wprowadzania danych ręcznie spoza modelu.

Kolejna przestrzeń automatyzacji to współdzielona baza danych SQL. Możliwość posiadania tych samych ustawień w zakresie zespołu ułatwia pracę nad wspólnym projektem i eliminuję potrzebę powtarzania czynności na każdym, osobnym stanowisku.

Pełna integracja z SOLIDWORKS – oparcie programu do projektowania mebli WOODEXPERT o funkcjonalności SOLIDWORKS pozwala nam na korzystanie z ogromnych możliwości w zakresie automatyzacji: zmienne globalne, parametryzacja, równania, paleta właściwości projektowych pozwalają na stworzenie każdego mebla na wymiar.

Dodatkowe funkcjonalności WOODEXPERT z zakresu automatyzacji:

  • nadawanie materiałów nośnych i wykończeniowych
  • generowanie raportów produkcyjnych
  • automatyczne obróbki
  • generowanie danych CAM
  • przebudowa materiałów
  • wykrywanie kolizji elementów w modelu.

Zapraszamy na bezpłatne prezentacje i konsultacje online oraz testowanie programu WOODEXPERT w swojej firmie.

Zapisz się na newsletter

Dziękujemy za zapisanie się do newslettera

Od momentu rozpoczęcia współpracy w 2005 roku, firma wielokrotnie potwierdziła swoją wiedzę i profesjonalizm w zakresie oferowanych rozwiązań.

Ryszard Bedynek
Kierownik Działu Informatyki

W przeciągu wielu lat współpracy firma SOLIDEXPERT wykazała się wysokimi kwalifikacjami w zakresie swoje działalności. Możemy liczyć na wsparcie w zakresie obsługi programu, szkolenia, a także konsultacje techniczne.

Agata Wenglorz-Dorosz
Prezes

Od 2018 roku aktywnie współpracujemy z firmą SOLIDEXPERT w zakresie konsultacji, wdrożeń i utrzymania rozwiązań CAD/CAM/PDM. Współpraca podczas całego procesu sprzedaży oraz wdrożenia przebiegała pomyślnie. Rozwiązania dostarczone przez firmę SOLIDEXPERT są w pełni wykorzystywane i rozwijane.

Małgorzata Wronkowska-Kokot
Prezes Zarządu

Wsparcie w zakresie pomocy technicznej oraz handlowe rozmowy prowadzone są na najwyższym poziomie. Zdecydowanie możemy polecić firmę SOLIDEXPERT jako partnera rozwiązań SOLIDWORKS w Polsce.

Sylwia Koszela
Dyrektor ds. Projektów

Od 2005 roku aktywnie współpracujemy z SOLIDEXPERT w zakresie doradztwa, wdrożenia i utrzymania oprogramowania SOLIDWORKS. W kwestiach tych mogliśmy zawsze liczyć na rzetelną i fachową pomoc.

Arkadiusz Sobkowiak
Dyrektor Badań i Rozwoju

Firma SOLIDEXPERT dołożyła wszelkich starań, aby poznać nasze potrzeby i zaproponowała rozwiązanie w pełni odpowiadające naszym oczekiwaniom. Z przyjemnością polecamy SOLIDEXPERT jako zaufanego partnera biznesowego.

Wojciech Sobczak
Właściciel

Na każdym etapie wdrażania projektu czuliśmy wsparcie i zaangażowanie zespołu SOLIDEXPERT. Dzięki oprogramowaniu WOODEXPERT zoptymalizowaliśmy działania projektowe i produkcyjne. Zdecydowanie rekomendujemy firmę do współpracy.

Janusz Czajka
Dyrektor Zarządzający