woodexpert

Skazani na sukces?

Drugie miejsce wśród eksporterów mebli na świecie w roku 2020, zaraz po Chinach – trzeba przyznać, że polski przemysł meblarski radzi sobie w ostatnich latach imponująco. Czy taki stan rzeczy będzie trwał wiecznie?

1/3 EKSPORTOWANYCH MEBLI TRAFIA DO NIEMIEC

Polski przemysł meblarski kwitnie – to akurat nie podlega żadnym wątpliwościom. Dość dobrze poradziliśmy sobie nawet w sytuacji łamania się łańcucha dostaw, ograniczeń w produkcji oraz sprzedaży nałożonej na branżę w poprzednim roku. Główne kierunki eksportu dla wyprodukowanych mebli to kraje Unii Europejskiej, m.in.:

-> Niemcy, do których trafiło ok. 35% eksportowanych mebli (blisko 4,5 mld euro za rok 2020)

-> Czechy (885 mln euro)

-> Wlk. Brytania (796 mln euro)

-> Holandia (791 mln euro)

-> Francja (773 mln euro).

KONKURENCYJNE CENY MEBLI

Dotychczas największym atutem polskich producentów mebli na rynkach zagranicznych była cena. Te, niestety, rosną, więc próba utrzymania dobrej passy będzie się wiązać z poszukiwaniem nowych możliwości obniżenia kosztów wytworzenia mebla. Gdzie ich szukać? Jeśli nie mamy wpływu na dostępność surowca i wynikające z tego podwyżki cen, pozostaje nam przyjrzeć się łańcuchowi projektowania i produkcji w firmie. Zoptymalizowanie całego procesu poprzez wyszukanie słabych punktów i wykorzystanie automatyzacji może zwiększyć wydajność firmy 2-krotnie. Krótszy czas projektowania mebli, przygotowywania dokumentacji rysunkowej, płynne przejście do procesu obróbki CNC i gotowość przyjmowania nieplanowanych zleceń last minute na pewno wpłyną na wzrost konkurencyjności przedsiębiorstwa.

LOGISTYKA, RZETELNOŚĆ, JAKOŚĆ

Położenie Polski w centrum Europy sprawia, że sprawny transport mebli do krajów UE i cała logistyka związana z magazynowaniem oraz świadczeniem usług serwisowych stanowią mocny atut branży meblowej. Krótki czas realizacji dostaw i zaskakująco wysoka jakość produkowanych mebli to 2 kolejne puzzle do naszej układanki pt. „sukces polskiego eksportu”. Rzetelność, dobra kadra i nowoczesne zaplecze technologiczne stają się znakiem rozpoznawczym polskiego biznesu.

PRZYSZŁOŚĆ POLSKIEGO EKSPORTU

Czy taki stan rzeczy będzie trwać wiecznie? Problemy z dostępnością surowców, szczególnie drewna, wzrost kosztów produkcji, a w efekcie wyższe ceny mebli skłaniają firmy do zastanawiania się nad przyszłością polskiego eksportu. W myśl zasady „lepiej zapobiegać niż leczyć” warto rozważyć już dzisiaj, jakie etapy naszego procesu wytwarzania produktu można uprościć i przyspieszyć poprzez – przede wszystkim – automatyzację. Śmiało możemy do nich zaliczyć: skrócenie czasu projektowania, zautomatyzowanie żmudnego i angażującego procesu tworzenia dokumentacji 2D i raportów produkcyjnych oraz wyeliminowanie błędów w naszych projektach. Jeśli dodamy do tego bezproblemową integrację z systemami ERP czy PDM w fabryce, sprawne przygotowanie obróbki na maszyny numeryczne i tym samym płynne przejście od procesu projektowania do produkcji, może się okazać, że nowa wydajność naszej firmy zaskoczy nawet nas samych.

Zapisz się na newsletter

Dziękujemy za zapisanie się do newslettera

Od momentu rozpoczęcia współpracy w 2005 roku, firma wielokrotnie potwierdziła swoją wiedzę i profesjonalizm w zakresie oferowanych rozwiązań.

Ryszard Bedynek
Kierownik Działu Informatyki

W przeciągu wielu lat współpracy firma SOLIDEXPERT wykazała się wysokimi kwalifikacjami w zakresie swoje działalności. Możemy liczyć na wsparcie w zakresie obsługi programu, szkolenia, a także konsultacje techniczne.

Agata Wenglorz-Dorosz
Prezes

Od 2018 roku aktywnie współpracujemy z firmą SOLIDEXPERT w zakresie konsultacji, wdrożeń i utrzymania rozwiązań CAD/CAM/PDM. Współpraca podczas całego procesu sprzedaży oraz wdrożenia przebiegała pomyślnie. Rozwiązania dostarczone przez firmę SOLIDEXPERT są w pełni wykorzystywane i rozwijane.

Małgorzata Wronkowska-Kokot
Prezes Zarządu

Wsparcie w zakresie pomocy technicznej oraz handlowe rozmowy prowadzone są na najwyższym poziomie. Zdecydowanie możemy polecić firmę SOLIDEXPERT jako partnera rozwiązań SOLIDWORKS w Polsce.

Sylwia Koszela
Dyrektor ds. Projektów

Od 2005 roku aktywnie współpracujemy z SOLIDEXPERT w zakresie doradztwa, wdrożenia i utrzymania oprogramowania SOLIDWORKS. W kwestiach tych mogliśmy zawsze liczyć na rzetelną i fachową pomoc.

Arkadiusz Sobkowiak
Dyrektor Badań i Rozwoju

Firma SOLIDEXPERT dołożyła wszelkich starań, aby poznać nasze potrzeby i zaproponowała rozwiązanie w pełni odpowiadające naszym oczekiwaniom. Z przyjemnością polecamy SOLIDEXPERT jako zaufanego partnera biznesowego.

Wojciech Sobczak
Właściciel

Na każdym etapie wdrażania projektu czuliśmy wsparcie i zaangażowanie zespołu SOLIDEXPERT. Dzięki oprogramowaniu WOODEXPERT zoptymalizowaliśmy działania projektowe i produkcyjne. Zdecydowanie rekomendujemy firmę do współpracy.

Janusz Czajka
Dyrektor Zarządzający