woodexpert

Integracja z ERP: szybki dostęp do danych produkcyjnych 

Z naszego artykułu dowiecie się, co można zyskać wdrażając system ERP w swojej firmie oraz jak wygląda jego integracja z programem do projektowania mebli WOODEXPERT. Zapraszamy.

Czym jest system ERP?

Każde rozwijające się przedsiębiorstwo staje przed wyzwaniem usystematyzowania procesów, czego skutkiem jest wybór odpowiedniego dla firmy systemu klasy ERP. Aby dokonać odpowiedniego wyboru, na początku należy odpowiedzieć sobie na pytanie, czym właściwie jest system ERP?

System ERP (ang. Enterprise Resource Planning – Planowanie zasobów przedsiębiorstwa) to rozbudowany system informatyczny pozwalający na sprawne planowanie i zarządzanie zasobami firmy, integrujący kompleksowo wszystkie działania firmy, od księgowości poprzez produkcję oraz magazyn. Pozwala na uzyskanie kontroli nad wszystkimi procesami zachodzącymi wewnątrz przedsiębiorstwa, jak i poza nim (dostawcy zewnętrzni). Systemy ERP działają w oparciu o bazę danych, co pozwala na łatwą integrację z innymi systemami znajdującymi się w firmie. Można to sprowadzić do stwierdzenia, że ERP jest mózgiem przedsiębiorstwa, wspomagającym jego procesy.

Za prekursora pierwszych systemów planowania zasobów przedsiębiorstwa (ERP) uznaje się systemy planowania zapotrzebowania materiałowego (MRP – ang. Material Requirements Planning), które powstały w latach 50. XX wieku (nie mylić z pierwszymi komputerami – pierwsze systemy były analogowe). Stopniowy rozwój komputerów pozwolił na powstawanie nowych systemów informatycznych, pozwalających na zarządzanie poszczególnymi gałęziami przedsiębiorstwa. Tym samym pierwsze ERP-y powstające na przełomie XX oraz XXI w. ujednoliciły i zebrały wszystko w całość dając początek rewolucji w zakresie zarządzania przedsiębiorstwami.

Co zyskujemy wdrażając system klasy ERP?

Jako główny cel wdrożenia nowego systemu informatycznego każde przedsiębiorstwo uznaje wzrost przychodów oraz konkurencyjność na rynku. Co zatem zyskują przedsiębiorstwa decydujące się na systemy klasy ERP? Kilka przykładowych profitów przedstawiamy poniżej:

 • wzrost efektywności procesów
 • poprawa zarządzania procesami
 • efektywne zarządzanie zapasami
 • sprawne przetwarzanie danych
 • udoskonalenie procesów logistycznych i produkcyjnych.

Analizując długofalowo wdrożenie systemu tej klasy, da się odnotować znaczną redukcję kosztów zauważalną zarówno na zasobach (ludzkich, fizycznych), jak i na procesach, które prawidłowo działając pozwolą nam oszczędzić na każdym ich etapie. Prawidłowo wdrożony ERP, daje firmie ogromną przewagę konkurencyjną względem przedsiębiorstw pracujących na niezintegrowanych systemach.

Struktura systemów ERP

Systemy ERP składają się najczęściej z osobnych modułów, co pozwala na stopniowe wdrażanie ich do firmy, bez konieczności wstrzymywania jej rozwoju. Najczęściej można spotkać się z następującą strukturą systemu:

 • Finanse
 • Kadry i płace
 • Administracja
 • Zarządzanie zasobami ludzkimi
 • Logistyka
 • Produkcja
 • Magazyn
 • Sprzedaż
 • Obsługa klienta
 • Serwis
 • Analityka (BI – Bussines Intelligence).

Aktualna forma systemów pozwala na elastyczne podejście do klienta, który na początku wdrożenia nie musi wiedzieć, czy i w którą stronę jego firma rozwinie się w perspektywie kilku lub nawet kilkunastu lat. Wdrożenie może być podzielone na etapy, a wdrażane moduły dostosowane do profilu przedsiębiorstwa. W tym celu ważne jest wybranie odpowiedniego dostawcy systemu, z którym zapewne zwiążemy się na lata. Od lat zajmujemy się wdrażaniem systemów do zarządzania przedsiębiorstwem, a w naszym portfolio znajdują się jedne z największych firm w Polsce. Aby zapoznać się z naszą ofertą, warto odwiedzić stronę: Rozwiązania ERP – SOLIDEXPERT.

Integracja systemu ERP z WOODEXPERT

WOODEXPERT, tak jak systemy klasy ERP, również opiera się o bazę danych SQL. Dzięki temu integracja jest bardzo prosta i wygodna dla użytkownika. Możemy wyróżnić dwie ścieżki wymiany danych pomiędzy systemem ERP a programem do projektowania i produkcji mebli WOODEXPERT:

 • import danych z systemu ERP do WOODEXPERT
 • eksport danych z programu WOODEXPERT do systemu ERP.

Import danych polega na zaczytaniu danych udostępnionych przez firmę wdrożeniową systemu ERP do bazy WOODEXPERT. Odbywa się on pomiędzy bazami/tabelami systemów informatycznych, bez udziału użytkownika. Dzięki temu możemy podpinać takie informacje jak: indeks, cena, koszt, opis materiału lub inne wymagane lub udostępnione. Na ich podstawie Manager BOM umożliwia podpięcie nazw, indeksów oraz wstępną wycenę kosztów materiałów, z których składa się nasz projekt. Mogą to być płyty, komponenty wytworzone w kooperacji, okucia czy obrzeża.

Eksport danych WOODEXPERT opiera się również na integracji baz danych systemów, polega on na wysłaniu informacji wygenerowanych w programie WOODEXPERT (np. pełnych list materiałowych czy dostosowanych raportów) do bazy/tabeli przejściowej systemu ERP. Dane te mogą być skonfigurowane w dowolny sposób w trakcie wdrożenia systemu CAD – WOODEXPERT na podstawie wymagań przedstawionych przez klienta lub dostawcę systemu ERP.

Eksport danych może odbywać się także bardziej „tradycyjną” metodą – poprzez wygenerowanie pliku *.csv, który większość systemów ERP dostępnych na rynku można zaimportować. Zaleca się jednak integrację baza danych – baza danych, ze względów na prostotę, brak czynnika ludzkiego oraz brak plików pośrednich.

Przykłady integracji ERP – WOODEXPERT / WOODEXPERT – ERP

Pierwszym przykładem jest import danych z systemu ERP prosto do programu WOODEXPERT. Użytkownik oprogramowania dzięki podpięciu listy materiałów znajdujących się w systemie, jest w stanie wycenić mebel w module BOM WOODEXPERT.

WOODEXPERT wyposażony jest także w wygodną wyszukiwarkę, która pozwala zawężać listę wyników do minimum.

Workflow w takim przypadku przedstawia się następująco:

 1. Otwarcie okna z listą widm materiałów w projekcie.
 2. Otwarcie wyszukiwarki w tabeli ERP.
 3. Przeszukanie tabeli z wykorzystaniem funkcji stopniowego filtrowania.
 4. Wybór odpowiedniego rekordu.
 5. Zmapowanie rekordu z tabeli ERP z widmem materiałów BOM Manager.

Dzięki temu użytkownik otrzymuje dokładną i aktualną wycenę wraz z podpiętymi indeksami w liście materiałowej.

Oprócz powyższego istnieje także opcja aktualizacji zmapowanych danych poprzez wybór przycisku „Aktualizuj”.

Kolejnym przykładem integracji jest eksport danych z systemu CAD 3D WOODEXPERT do systemu ERP. Odbywa się on poprzez wybranie „Akcji”, która umożliwia eksport danych do innych systemów, np. Formatyzacja5 lub ERP. Dane te mogą być dostosowane do potrzeb użytkownika, natomiast sam eksport może odbywać się poprzez plik przejściowy w formacie *.csv lub tabelę w bazie danych.

Eksportowane dane mogą być dostosowane i przeliczone w bazie danych programu WOODEXPERT, co można zobaczyć w przykładowych raportach:

„Lista elementów ciętych” zawiera tylko i wyłącznie elementy płytowe, z informacjami o oklejanych powierzchniach oraz krawędziach, natomiast „Podsumowanie materiałowe” zliczoną sumę potrzebnych materiałów oraz okuć. Dane te przybierają następującą formę w trakcie eksportu do *.csv (formatu importu dla systemów ERP):

Podsumowanie

Odpowiedni wybór systemu ERP oraz firmy, która go wdroży jest kluczem do sukcesu dla średnich i dużych firm ze względu na zwiększenie swojej konkurencyjności, oszczędność oraz ustabilizowanie procesów zachodzących w firmie. Od lat zajmujemy się wdrażaniem systemów tej klasy oraz programów do integracji z systemami ERP, o czym możecie przeczytać na naszej stronie:

Tylko prawidłowo wdrożony system da nam satysfakcję oraz poczucie, że firma jest gotowa postawić kolejny krok w drodze do rozwoju.

Zapisz się na newsletter

Dziękujemy za zapisanie się do newslettera

Od momentu rozpoczęcia współpracy w 2005 roku, firma wielokrotnie potwierdziła swoją wiedzę i profesjonalizm w zakresie oferowanych rozwiązań.

Ryszard Bedynek
Kierownik Działu Informatyki

W przeciągu wielu lat współpracy firma SOLIDEXPERT wykazała się wysokimi kwalifikacjami w zakresie swoje działalności. Możemy liczyć na wsparcie w zakresie obsługi programu, szkolenia, a także konsultacje techniczne.

Agata Wenglorz-Dorosz
Prezes

Od 2018 roku aktywnie współpracujemy z firmą SOLIDEXPERT w zakresie konsultacji, wdrożeń i utrzymania rozwiązań CAD/CAM/PDM. Współpraca podczas całego procesu sprzedaży oraz wdrożenia przebiegała pomyślnie. Rozwiązania dostarczone przez firmę SOLIDEXPERT są w pełni wykorzystywane i rozwijane.

Małgorzata Wronkowska-Kokot
Prezes Zarządu

Wsparcie w zakresie pomocy technicznej oraz handlowe rozmowy prowadzone są na najwyższym poziomie. Zdecydowanie możemy polecić firmę SOLIDEXPERT jako partnera rozwiązań SOLIDWORKS w Polsce.

Sylwia Koszela
Dyrektor ds. Projektów

Od 2005 roku aktywnie współpracujemy z SOLIDEXPERT w zakresie doradztwa, wdrożenia i utrzymania oprogramowania SOLIDWORKS. W kwestiach tych mogliśmy zawsze liczyć na rzetelną i fachową pomoc.

Arkadiusz Sobkowiak
Dyrektor Badań i Rozwoju

Firma SOLIDEXPERT dołożyła wszelkich starań, aby poznać nasze potrzeby i zaproponowała rozwiązanie w pełni odpowiadające naszym oczekiwaniom. Z przyjemnością polecamy SOLIDEXPERT jako zaufanego partnera biznesowego.

Wojciech Sobczak
Właściciel

Na każdym etapie wdrażania projektu czuliśmy wsparcie i zaangażowanie zespołu SOLIDEXPERT. Dzięki oprogramowaniu WOODEXPERT zoptymalizowaliśmy działania projektowe i produkcyjne. Zdecydowanie rekomendujemy firmę do współpracy.

Janusz Czajka
Dyrektor Zarządzający