woodexpert

Jak CAD 3D do mebli zmienia Twoją pracę

Jak CAD 3D do mebli zmienia Twoją pracę – czyli krótka historia o tym, jak kupić WOODEXPERT i uciec w… Bieszczady.

Projektowanie CAD 3D – co to takiego

Tworzenie projektów w branży meblarskiej

Na początku był… ołówek. W wielu przedsiębiorstwach nadal zajmuje główne miejsce, ale ci, którzy mają apetyt na rozwój swojej firmy, muszą zaprzyjaźnić się z programami do projektowania. W szczególności z oprogramowaniem specjalistycznym, czyli takim, które zostało napisane z myślą o specyfice wybranej branży. Zacznijmy od krótkiej odpowiedzi na pytanie, czym w ogóle jest projektowanie CAD? „Projektowanie wspomagane komputerowo” – dzięki możliwości stworzenia wirtualnego modelu 2D lub 3D w programie komputerowym projektujesz szybciej, łatwiej, błyskawicznie wprowadzasz zmiany bez konieczności tracenia czasu (i materiałów) na budowanie niedoskonałych prototypów. Program taki umożliwia wygenerowanie dokumentacji technicznej oraz przeprowadzenie wszelkich analiz i obliczeń jeszcze przed wyprodukowaniem pierwszego egzemplarza.

Lata 60-te przyniosły ze sobą istotne zmiany w zakresie projektowania 2D. Przejście na oprogramowanie komputerowe poskutkowało zmniejszeniem czasochłonności tworzonych projektów, a najbardziej zainteresowane zmianą były branża lotnicza i motoryzacyjna. To wtedy powstały pierwsze programy, które przyczyniły się do gwałtownego rozwoju wielu dziedzin przemysłu, ale nadal były to jedynie „płaskie” projekty 2D, nie dające możliwości zobaczenia, jak faktycznie będzie wyglądał gotowy produkt.

Wielkimi krokami zbliżamy się do lat 70-tych i pojawienia się projektowania 3D. Możliwość tworzenia trójwymiarowych projektów na ekranie komputera zrewolucjonizowała pracę wielu projektantów, ale do powszechnego stosowania modelowania 3D w branży meblarskiej musiało upłynąć nieco więcej czasu.

2D czy 3D – który program do projektowania mebli jest lepszy?

Szybciej, taniej i wygodniej – to trzy największe korzyści płynące z zastosowania programów 3D w projektowaniu produktów, niezależnie od branży. Bezsprzecznie, w powszechnym wykorzystywaniu CAD 3D w projektowaniu i produkcji mebli przoduje zagranica. Polska nadrabia zaległości, sięgając coraz odważniej po specjalistyczne oprogramowanie, szczególnie, że popyt na polskie meble od wielu lat utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie.

Modelowanie 3D jest dokładniejsze, dużo wydajniejsze i zapewnia nieporównanie większy komfort pracy. Wystarczy pomyśleć chociażby o tym, ile czasu oszczędzamy na możliwości błyskawicznej zmiany modelu bez konieczności wyciągania kolejnej kartki papieru. Dodajmy do tego możliwość automatycznego generowania dokumentacji technicznej i współpracy z maszynami do produkcji mebli.

Trójwymiarowy model to także doskonała baza do stworzenia fotorealistycznych wizualizacji, pomagających klientom w podjęciu decyzji zakupowych. Można pokusić się nawet o stwierdzenie, że tak realistyczny rendering w dużej mierze wyparł z dzisiejszego rynku zdjęcia mebli.

Nie sposób nie wspomnieć o tym, że dzięki sprawnemu wykrywaniu błędów w projektach i jeszcze szybszemu ich naprawianiu można zaoszczędzić nie tylko dziesiątki (setki?) godzin pracy, ale i koszty tworzenia prototypów.

Produkcja również zyskuje na modelowaniu w CAD 3D

Producenci mebli bardzo często skupiają swoją uwagę na ostatnim etapie produkcji mebli, traktując nieco po macoszemu samo projektowanie. Niesłusznie. Oprogramowanie łączące w sobie zalety CAD i CAM eliminuje błędy, ludzkie pomyłki (w projekcie, dokumentacji technicznej, listach materiałowych, kosztorysach, itd.) i tym samym ogranicza straty materiałowe na etapie produkcji. I zawsze – bez wyjątku – pozwala na odzyskanie czasu spędzanego nad deską kreślarską.

Prowadzisz mały zakład stolarski i pomysł skracania czasu pracy jest Tobie obcy? Być może nie masz potrzeby zwielokrotnienia swojej produkcji, ale… ten czas można zagospodarować również poza pracą. Jeśli ten sam efekt uzyskasz w 4h zamiast 8h, korzyści wydają się być oczywiste. Lepiej rzucić wszystko i pojechać na dłuższy weekend w przysłowiowe Bieszczady (teraz już wiesz, skąd nasz przewrotny wstęp do artykułu) niż żałować, że nie udało się wyłapać błędu w projekcie, a drewno poszło na zmarnowanie.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze CAD 3D do mebli

Kim jest producent oprogramowania

Tak, teraz będziemy reklamować siebie – ale nie bezpodstawnie. To, kim jest producent, ma znaczenie. Rozmowa z dystrybutorem zagranicznego produktu, który jest całkowicie zależny od międzynarodowej korporacji, zawsze daje mniejsze możliwości niż bezpośredni kontakt z twórcą oprogramowania.

Zalety? Szybkie informacje zwrotne, wsparcie techniczne w zasięgu ręki (albo samochodu) i – z czego jesteśmy bardzo dumni – możliwość współtworzenia programu złożona w ręce Klienta. Mając pełne prawo do wdrażania dowolnych zmian w naszych produktach, możemy napisać dla Klienta dodatkową funkcję lub usprawnić już istniejące – bez konieczności czekania na termin corocznej aktualizacji oprogramowania.

I najważniejsze – od 20 lat działamy w obszarach CAD, CAM, ERP, PDM, więc dysponujemy zarówno szeroką wiedzą teoretyczną, jak i praktycznym doświadczeniem z wielu dziedzin przemysłu.

Czy program wspiera etap produkcji?

Wspominałam już o tym nieco wyżej – ważne jest, by program wspierał nie tylko projektowanie, ale i produkcję. Jednolite środowisko CAD / CAM eliminuje ryzyko powstania błędów lub pomyłek ludzkich przy przenoszeniu / przepisywaniu danych do innych programów.

Specjalistyczny CAD 3D do projektowania i produkcji mebli, umożliwia zaprojektowanie modelu 3D mebla, automatyczne wygenerowanie dokumentacji 2D, list materiałowych, raportów i kosztorysów oraz uruchomienie produkcji na maszynach CNC. Jest to najbardziej pożądana, wydajna i komfortowa z możliwych opcji.

Przeczytaj również: „Czy każdy program do mebli obsłuży maszyny CNC?”

Integracja z systemami ERP

Integracja z ERP, czyli to, czego boją się (prawie) wszystkie przedsiębiorstwa. Inwestując w oprogramowanie, upewnij się, że firma wdrażająca rozwiązanie zapewni Ci bezproblemową integrację. Poszukaj takiego programu CAD 3D, który został stworzony z myślą o Industry 4.0 i jest jej świetnym uzupełnieniem.

Czym WOODEXPERT CAD 3D wyróżnia się na tle pozostałych programów

Wiemy już, że lepiej mieć CAD-a niż ołówek, jeszcze lepiej 3D, a jeśli do tego zapewnia on wsparcie procesów CAM, to mamy wszystko, czego nam potrzeba. I właśnie takim programem jest WOODEXPERT. Poza dziesiątkami funkcjonalności napisanymi specjalnie dla producentów mebli, z którymi możesz zapoznać się bliżej na naszym kanale YouTube, zwróć uwagę na 5 poniższych.

Współdzielenie danych

Nr 1 w pracy zespołów – współdzielenie danych. Jeśli jesteś na etapie przenoszenia danych na pendrive lub przesyłania ich w jakikolwiek inny sposób, rozważ zmianę. W przypadku programu WOODEXPERT dużą rolę odgrywa baza danych SQL. To dzięki niej możesz tworzyć projekt razem ze współpracownikami, 24/7, bez problemów i tracenia czasu na przerzucanie się materiałami lub upewnianie się co do aktualnego stanu modelu mebla. I, wbrew temu, co mogłoby się wydawać, wcale nie jest to rozwiązanie powszechnie występujące na rynku programów do projektowania mebli.

Zaawansowana gospodarka materiałami

Nasza duma – w tym zakresie zrobiliśmy naprawdę sporo. Jeśli chcesz się dowiedzieć, czy proces nadawania materiałów nośnych i wykończeniowych można skrócić o 99% oraz jak przyspieszyć tworzenie wielu wersji danego wyrobu, zapraszam do obejrzenia nagrania wrześniowego webinaru: „Projektowanie mebli w CAD 3D – czy to się opłaca”.

Dodatkowo, spójrz na poniższe artykuły:

Eliminacja błędów w projektach

Ostatnia rzecz, jakiej potrzebujemy – zwłaszcza, jeśli dotrze niezauważona do etapu produkcji – czyli błędy w projekcie mebla. Zamiast ryzykować straty w materiałach, zainwestuj w program z funkcją wykrywania kolizji technologicznych oraz walidacji materiałów i geometrii. Dodatkowo, jeśli pracujesz w WOODEXPERT, masz zapewnione spójne, jednolite środowisko CAD / CAM, co eliminuje błędy związane z przenoszeniem danych pomiędzy różnymi programami.

Kompletne dane produkcyjne

Ważny element procesu produkcji mebli w każdej firmie – część programów CAD 3D dostępnych na rynku zawiera niekompletne dane produkcyjne. Rodzi to kłopoty przy tworzeniu dokumentacji produkcyjnej i generowaniu raportów. W WOODEXPERT masz dostęp do wszystkich informacji koniecznych do prawidłowego przebiegu procesu produkcji mebla.

Moduł CAM oparty jest na technologicznej bazie danych, która pozwala na ustawienie standardowych strategii i narzędzi dla każdej maszyny w fabryce mebli. Wszystkie programy tworzone są automatycznie, ale jednocześnie z możliwością dostosowania parametrów i ścieżek. Użytkownicy mogą sprawdzić kolizje w wygenerowanych programach oraz przeprowadzić symulacje obróbki 3D.

Integracja z SOLIDWORKS

Dzięki integracji z programem SOLIDWORKS każdy użytkownik WOODEXPERT może w dowolnym momencie rozszerzyć zakres swojej działalności lub całkowicie zmienić jej profil. Środowisko SOLIDWORKS jest numerem 1, jeśli chodzi o CAD 3D na rynku, i pozwala na zaprojektowanie niemalże każdego rodzaju produktu. Otwartość, wszechstronność i elastyczność – dzisiejszy świat wymaga tego bardziej niż kiedykolwiek. Inteligentna kontrola całego łańcucha produkcyjnego zwiększa produktywność każdej firmy.

Bezpłatne spotkanie online i wersja demonstracyjna programu

Nie byłabym sobą, gdybym nie zakończyła zaproszeniem do działania. Skorzystać możesz z dwóch możliwości. Pierwszą z nich jest umówienie spotkania online z przedstawicielem naszej firmy, który zaprezentuje program do projektowania i produkcji mebli WOODEXPERT oraz odpowie na wszystkie pytania, również te z zakresu dopasowania CAD-a do specyfiki Twojej działalności. Drugą jest bezpośrednie pobranie wersji demonstracyjnej z naszej strony internetowej i jej samodzielna instalacja. Ja gorąco rekomenduję opcję nr 1 – dzięki niej będziesz mógł poznać najlepsze praktyki pracy w programie jeszcze przed jego uruchomieniem. Szybciej, łatwiej i przyjemniej. Udanego testowania.

Zapisz się na newsletter

Dziękujemy za zapisanie się do newslettera

Od momentu rozpoczęcia współpracy w 2005 roku, firma wielokrotnie potwierdziła swoją wiedzę i profesjonalizm w zakresie oferowanych rozwiązań.

Ryszard Bedynek
Kierownik Działu Informatyki

W przeciągu wielu lat współpracy firma SOLIDEXPERT wykazała się wysokimi kwalifikacjami w zakresie swoje działalności. Możemy liczyć na wsparcie w zakresie obsługi programu, szkolenia, a także konsultacje techniczne.

Agata Wenglorz-Dorosz
Prezes

Od 2018 roku aktywnie współpracujemy z firmą SOLIDEXPERT w zakresie konsultacji, wdrożeń i utrzymania rozwiązań CAD/CAM/PDM. Współpraca podczas całego procesu sprzedaży oraz wdrożenia przebiegała pomyślnie. Rozwiązania dostarczone przez firmę SOLIDEXPERT są w pełni wykorzystywane i rozwijane.

Małgorzata Wronkowska-Kokot
Prezes Zarządu

Wsparcie w zakresie pomocy technicznej oraz handlowe rozmowy prowadzone są na najwyższym poziomie. Zdecydowanie możemy polecić firmę SOLIDEXPERT jako partnera rozwiązań SOLIDWORKS w Polsce.

Sylwia Koszela
Dyrektor ds. Projektów

Od 2005 roku aktywnie współpracujemy z SOLIDEXPERT w zakresie doradztwa, wdrożenia i utrzymania oprogramowania SOLIDWORKS. W kwestiach tych mogliśmy zawsze liczyć na rzetelną i fachową pomoc.

Arkadiusz Sobkowiak
Dyrektor Badań i Rozwoju

Firma SOLIDEXPERT dołożyła wszelkich starań, aby poznać nasze potrzeby i zaproponowała rozwiązanie w pełni odpowiadające naszym oczekiwaniom. Z przyjemnością polecamy SOLIDEXPERT jako zaufanego partnera biznesowego.

Wojciech Sobczak
Właściciel

Na każdym etapie wdrażania projektu czuliśmy wsparcie i zaangażowanie zespołu SOLIDEXPERT. Dzięki oprogramowaniu WOODEXPERT zoptymalizowaliśmy działania projektowe i produkcyjne. Zdecydowanie rekomendujemy firmę do współpracy.

Janusz Czajka
Dyrektor Zarządzający