woodexpert

5 najczęstszych błędów w projektowaniu kuchni

5 najczęstszych błędów w projektowaniu kuchni i sposoby na ich szybkie wyeliminowanie – zapraszam do lektury.

Właściwie zaprojektowana kuchnia ułatwia codziennie funkcjonowanie oraz pozwala na maksymalne wykorzystanie przestrzeni. Kreatywne rozwiązania oraz przemyślany design dodatkowo wzbogacają jej funkcjonalność oraz walory estetyczne. Obecny rynek oferuje wiele ofert projektowych, programów i modułów do projektowania, a także inspiracji wnętrzarskich. Aby nie zagubić się w ogromie informacji i porad, przygotowaliśmy podstawowe wytyczne, które opisują 5 najczęstszych błędów w projektowaniu kuchni, a także sposób ich szybkiego rozwiązania.

 1. NIEPRAWIDŁOWE PROPORCJE

Niewłaściwe proporcje utrudniają poruszanie się w kuchni oraz zaburzają wizualny odbiór pomieszczenia, np. zbyt duża lub zbyt mała wyspa w stosunku do pozostałej zabudowy, za mała ilość szafek wiszących w proporcji do miejsca na ścianie, mocno zróżnicowana wielkość sprzętów AGD i pozostałych elementów wyposażenia. Sprawdźmy, które z funkcjonalności WOODEXPERT pozwolą na sprawdzenie i uniknięcie tych pomyłek.

Te dwie istotne funkcje WOODEXPERT dostępne są stale podczas pracy na modelu. „Orientacja widoku” pozwala na obserwację modelu kuchni w sześciu widokach podstawowych, izometrii, a także wyświetlanie od jednego do czterech okien z wybranymi przez nas widokami jednocześnie. Dzięki temu możemy jednocześnie obserwować kuchnię w różnym kontekście i ocenić jej proporcje oraz układ w danym położeniu. „Style wyświetlania” umożliwiają kontrolę nad pokrywaniem się krawędzi oraz układem wewnątrz wszystkich szafek w danym widoku.

Dzięki funkcji „Zmierz” możliwa jest szybka i dokładna ocena wybranych przez użytkownika odległości w modelu. Umożliwia to ciągłą kontrolę nad układem kuchni oraz zmiany i utrzymanie wszystkich proporcji.

 1. BŁĘDNA DOKUMENTACJA

Wykonywanie rysunków technicznych ręcznie w innym oprogramowaniu, poza dodatkowym nakładem pracy, czasu i pieniędzy, niesie za sobą duże ryzyko pomyłki w wymiarach. Nawet jeden błąd to w konsekwencji nieprawidłowości niosące duże ryzyko podczas wykonywania mebli na wymiar. W WOODEXPERT rysunki generowane są jednym przyciskiem w jednolitym środowisku pracy.

Na podstawie modelu w kilka sekund otrzymujemy automatycznie wygenerowane i zwymiarowane rysunki z danymi niezbędnymi do produkcji. Jak widać: na jednym widoku znajdują się dokładnie zwymiarowane otwory, wszystkie krawędzie, informacje o obrzeżach i usłojeniu.

Szeroka możliwość konfiguracji arkusza rysunku w WOODEXPERT, możliwość indywidualnego dopasowania stylu, skali oraz pozycji danego widoku, daje użytkownikowi pełną kontrolę nad zachowaniem dokładności w projekcie, w jednym środowisku, w szybkim czasie.

 1. NIEPRAWIDŁOWY UKŁAD PÓŁEK I STRON OTWIERANIA FRONTÓW

Jest to najczęściej pomijana kwestia w projektach kuchni. Sam układ korpusów nie wystarczy do zapewnienia ergonomii w układzie pomieszczenia. Liczba półek determinuje wygodę oraz sposób poruszania się po kuchni. Właściwie dobrane odległości, ilości i miejsca płyt pozwalają na stworzenie współgrającego układu, przechowywanie wyposażenia o różnych gabarytach według częstotliwości użytkowania oraz umieszczenie sprzętów AGD we właściwej kolejności oraz na odpowiedniej wysokości. Sprawdźmy, jak w szybki sposób bez usuwania elementów poprawić ich wzajemny układ.

Dzięki funkcji „Edytuj wstawienie komponentu mamy możliwość dostosowania wszystkich parametrów płyty. Najważniejsze z nich, które powinniśmy dostosować w zakładce „Parametry”, to:

 • określenie światła pomiędzy płytami
 • odstawienie krawędzi przedniej
 • grubość płyty.

W oknie operacji możemy tworzyć odniesienia płyt względem siebie dzięki szybkiemu określaniu parametrów wysokości i szerokości, wskazując na konkretne płaszczyzny dolne i górne.

W ten sam sposób możemy dostosować parametry drzwi. W każdym momencie pracy w WOODEXPERT, dzięki funkcji „Edycji wstawienia komponentu, możemy zmienić między innymi:

 • stronę otwierania drzwi
 • odstawienie krawędzi
 • wymiary płyty.

 1. NIEWŁAŚCIWA WYSOKOŚĆ BLATU

Nieprawidłowa wysokość blatu to częsty błąd podczas projektowania, ze względu na zapominanie o wysokości nóżek i cokołu. Również grubość blatu jest znacznie większa niż standardowa płyta. Wartość ta wynosi 30-60 mm. W WOODEXPERT sprawdzenie wysokości blatu odbywa się w kilku miejscach. Oprócz dokładnego zwymiarowania w dokumentacji, wartość ta jest widoczna od razu po wybraniu elementu.

 Grubość blatu możemy określać dowolnie i wybierać ze zmiennych znajdujących się w zakładce „Parametry”.

5. SPRAWDZANIE PROJEKTU TYLKO W JEDNEJ OPCJI KOLORYSTYCZNEJ

Często podczas doboru kolorystycznego trzymamy się pierwszego i jedynego pomysłu. W WOODEXPERT dzięki opcji „Warianty” możemy stworzyć kilka wariantów kolorystycznych, określając charakter każdej płyty w danym wyglądzie. Umożliwia nam to:

 • porównanie wizualne różnych opcji kolorystycznych kuchni
 • sprawdzenie różnicy cen danych opcji: WOODEXPERT automatycznie rozróżnia i wycenia wyglądy
 • uniknięcie niewłaściwej decyzji bez wcześniejszego porównywania kosztów oraz projektów.

Popełnianie błędów jest naturalne podczas pracy w projekcie. Istotna jest jednak ich szybka weryfikacja i naprawienie bez poniesienia kosztów na etapie projektowania. WOODEXPERT, dzięki swoim funkcjonalnościom, jest do tego idealnym narzędziem. Możesz się o tym przekonać testując oprogramowanie przez 30 dni za darmo. Napisz do nas!

Jeśli masz ochotę zapoznać się z większą ilością porad, zapraszam do przeczytania naszej serii „Dobre praktyki projektowania”.

Zapisz się na newsletter

Dziękujemy za zapisanie się do newslettera

Od momentu rozpoczęcia współpracy w 2005 roku, firma wielokrotnie potwierdziła swoją wiedzę i profesjonalizm w zakresie oferowanych rozwiązań.

Ryszard Bedynek
Kierownik Działu Informatyki

W przeciągu wielu lat współpracy firma SOLIDEXPERT wykazała się wysokimi kwalifikacjami w zakresie swoje działalności. Możemy liczyć na wsparcie w zakresie obsługi programu, szkolenia, a także konsultacje techniczne.

Agata Wenglorz-Dorosz
Prezes

Od 2018 roku aktywnie współpracujemy z firmą SOLIDEXPERT w zakresie konsultacji, wdrożeń i utrzymania rozwiązań CAD/CAM/PDM. Współpraca podczas całego procesu sprzedaży oraz wdrożenia przebiegała pomyślnie. Rozwiązania dostarczone przez firmę SOLIDEXPERT są w pełni wykorzystywane i rozwijane.

Małgorzata Wronkowska-Kokot
Prezes Zarządu

Wsparcie w zakresie pomocy technicznej oraz handlowe rozmowy prowadzone są na najwyższym poziomie. Zdecydowanie możemy polecić firmę SOLIDEXPERT jako partnera rozwiązań SOLIDWORKS w Polsce.

Sylwia Koszela
Dyrektor ds. Projektów

Od 2005 roku aktywnie współpracujemy z SOLIDEXPERT w zakresie doradztwa, wdrożenia i utrzymania oprogramowania SOLIDWORKS. W kwestiach tych mogliśmy zawsze liczyć na rzetelną i fachową pomoc.

Arkadiusz Sobkowiak
Dyrektor Badań i Rozwoju

Firma SOLIDEXPERT dołożyła wszelkich starań, aby poznać nasze potrzeby i zaproponowała rozwiązanie w pełni odpowiadające naszym oczekiwaniom. Z przyjemnością polecamy SOLIDEXPERT jako zaufanego partnera biznesowego.

Wojciech Sobczak
Właściciel

Na każdym etapie wdrażania projektu czuliśmy wsparcie i zaangażowanie zespołu SOLIDEXPERT. Dzięki oprogramowaniu WOODEXPERT zoptymalizowaliśmy działania projektowe i produkcyjne. Zdecydowanie rekomendujemy firmę do współpracy.

Janusz Czajka
Dyrektor Zarządzający