woodexpert

Drożeją surowce – oszczędzaj na projektowaniu i produkcji

Podwyżka – to słowo brzmi zachęcająco tylko w kontekście uzyskiwanego wynagrodzenia. Niestety, tym razem w grę wchodzi wzrost cen surowców do produkcji mebli. Gdzie upatrujemy przyczyn takiego stanu rzeczy i jak sobie z nim poradzić?

EKSPORT DREWNA DO USA I CHIN

Pierwsze sygnały dotyczące zmniejszonej podaży surowców do produkcji mebli pojawiły się na początku 2020 roku. Wstrzymanie łańcucha dostaw i niepewność związana z przyszłymi decyzjami rządów wprowadziły małe zamieszanie do procesu produkcji mebli. Jednocześnie można było zauważyć wzrost zainteresowania zakupem ze strony indywidualnych konsumentów, którzy zmuszeni do długoterminowego przebywania we własnym mieszkaniu zaczęli inwestować w… meble i rynek nieruchomości. Dodatkowym impulsem do kupowania nieruchomości jest rosnąca inflacja i obawy przed przechowywaniem oszczędności na rachunku bankowym.

Wzrost popytu na meble i mieszkania połączony z zakłóceniem płynności procesu produkcji w branży meblarskiej to jeszcze nie wszystko. Do układanki należy dodać gigantyczne zapotrzebowanie na surowce, szczególnie drewno, ze strony USA i Chin. Popyt wygenerowany przez wspomniane kraje sprawił, że Europa zaczęła eksportować swoje surowce właśnie tam, przyczyniając się tym samym do rosnących niedoborów na rodzimym rynku. Ba, w maju braki surowca osiągnęły taki poziom, że np. w Niemczech część firm po prostu musiała zawiesić produkcję.

WZROST CEN SUROWCÓW O 50-130%

A jak wygląda to od strony liczbowej?

W ciągu ostatnich 12 miesięcy ceny drewna wzrosły o ok. 50%, płyty drewnopochodne o 100%, a pianka tapicerska 130%. Obecnie najbardziej poszukiwanym towarem są elementy metalowe i okucia; producenci skarżą się na niedobory płyt MDF i HDF, komponentów elektronicznych i materiałów do produkcji opakowań. Średnia cena drewna w styczniu br. oscylowała wokół kwoty 250 pln/m3 – obecnie jest to ok. 400 pln/m3.

TRANSFORMACJA CYFROWA PRZEMYSŁU MEBLOWEGO

Ceny rosną, surowców brak, co dalej? Zostaje nam szukanie oszczędności na innych etapach procesu. Tutaj warto zwrócić uwagę na to, co oferuje nam buzzword przemysłu meblowego, czyli transformacja cyfrowa. Dobre oprogramowanie potrafi zwiększyć wydajność pracy, przyspieszyć proces prototypowania i produkcji, wyeliminować błędy i straty na produkcji, czyli koniec końców: szybko zwrócić się jako inwestycja, a długoterminowo obniżyć koszty działalności w branży meblarskiej. Skrócenie czasu pracy średnio o ok. 60%, w tym zaoszczędzenie czasu przygotowywania dokumentacji 2d nawet o 99% w porównaniu ze standardowymi metodami, posiadanie 100% danych produkcyjnych w jednym miejscu umożliwiające generowanie dowolnych raportów technicznych i sporządzanie kosztorysów to atuty, wobec których trudno przejść obojętnie.

PROJEKTOWANIE MEBLI KRÓTSZE O 60%

WOODEXPERT spełnia rolę komfortowego pomostu łączącego różne elementy procesu produkcji mebli: od pierwszego projektu, przez tworzenie kompletnej, spójnej dokumentacji po przygotowanie obróbki na maszyny numeryczne. Dzięki jednemu programowi możesz więcej, lepiej i szybciej. Chcesz nadrobić straty spowodowane przestojami w dostawach surowców i realizować 2x więcej zamówień w tym samym czasie? Wypróbuj WOODEXPERT. Masz możliwość skorzystania z miesięcznego okresu testowego, bez opłat i zobowiązań, i – co najważniejsze – tylko do końca czerwca możesz uzyskać 50% rabatu na zakup całego rozwiązania. Prezentacja możliwości oprogramowania to 1,5h spotkanie z naszym specjalistą. Być może właśnie to 1,5 h Twojego czasu sprawi, ze w kolejnych latach nie tylko utrzymasz zdrowe tempo biznesowe przy niestabilnej sytuacji na rynku, albo po prostu wyprzedzisz konkurencję.

Zapisz się na newsletter

Dziękujemy za zapisanie się do newslettera

Od momentu rozpoczęcia współpracy w 2005 roku, firma wielokrotnie potwierdziła swoją wiedzę i profesjonalizm w zakresie oferowanych rozwiązań.

Ryszard Bedynek
Kierownik Działu Informatyki

W przeciągu wielu lat współpracy firma SOLIDEXPERT wykazała się wysokimi kwalifikacjami w zakresie swoje działalności. Możemy liczyć na wsparcie w zakresie obsługi programu, szkolenia, a także konsultacje techniczne.

Agata Wenglorz-Dorosz
Prezes

Od 2018 roku aktywnie współpracujemy z firmą SOLIDEXPERT w zakresie konsultacji, wdrożeń i utrzymania rozwiązań CAD/CAM/PDM. Współpraca podczas całego procesu sprzedaży oraz wdrożenia przebiegała pomyślnie. Rozwiązania dostarczone przez firmę SOLIDEXPERT są w pełni wykorzystywane i rozwijane.

Małgorzata Wronkowska-Kokot
Prezes Zarządu

Wsparcie w zakresie pomocy technicznej oraz handlowe rozmowy prowadzone są na najwyższym poziomie. Zdecydowanie możemy polecić firmę SOLIDEXPERT jako partnera rozwiązań SOLIDWORKS w Polsce.

Sylwia Koszela
Dyrektor ds. Projektów

Od 2005 roku aktywnie współpracujemy z SOLIDEXPERT w zakresie doradztwa, wdrożenia i utrzymania oprogramowania SOLIDWORKS. W kwestiach tych mogliśmy zawsze liczyć na rzetelną i fachową pomoc.

Arkadiusz Sobkowiak
Dyrektor Badań i Rozwoju

Firma SOLIDEXPERT dołożyła wszelkich starań, aby poznać nasze potrzeby i zaproponowała rozwiązanie w pełni odpowiadające naszym oczekiwaniom. Z przyjemnością polecamy SOLIDEXPERT jako zaufanego partnera biznesowego.

Wojciech Sobczak
Właściciel

Na każdym etapie wdrażania projektu czuliśmy wsparcie i zaangażowanie zespołu SOLIDEXPERT. Dzięki oprogramowaniu WOODEXPERT zoptymalizowaliśmy działania projektowe i produkcyjne. Zdecydowanie rekomendujemy firmę do współpracy.

Janusz Czajka
Dyrektor Zarządzający