Od momentu rozpoczęcia współpracy w 2005 roku, firma wielokrotnie potwierdziła swoją wiedzę i profesjonalizm w zakresie oferowanych rozwiązań.
Ryszard Bedynek
Kierownik Działu Informatyki
Szukaj w blogu:
Drożeją surowce – oszczędzaj na projektowaniu i produkcji
Podwyżka – to słowo brzmi zachęcająco tylko w kontekście uzyskiwanego wynagrodzenia. Niestety, tym razem w grę wchodzi wzrost cen surowców do produkcji mebli. Gdzie upatrujemy przyczyn takiego stanu rzeczy i jak sobie z nim poradzić?
EKSPORT DREWNA DO USA I CHIN
Pierwsze sygnały dotyczące zmniejszonej podaży surowców do produkcji mebli pojawiły się na początku 2020 roku. Wstrzymanie łańcucha dostaw i niepewność związana z przyszłymi decyzjami rządów wprowadziły małe zamieszanie do procesu produkcji mebli. Jednocześnie można było zauważyć wzrost zainteresowania zakupem ze strony indywidualnych konsumentów, którzy zmuszeni do długoterminowego przebywania we własnym mieszkaniu zaczęli inwestować w… meble i rynek nieruchomości. Dodatkowym impulsem do kupowania nieruchomości jest rosnąca inflacja i obawy przed przechowywaniem oszczędności na rachunku bankowym.
Wzrost popytu na meble i mieszkania połączony z zakłóceniem płynności procesu produkcji w branży meblarskiej to jeszcze nie wszystko. Do układanki należy dodać gigantyczne zapotrzebowanie na surowce, szczególnie drewno, ze strony USA i Chin. Popyt wygenerowany przez wspomniane kraje sprawił, że Europa zaczęła eksportować swoje surowce właśnie tam, przyczyniając się tym samym do rosnących niedoborów na rodzimym rynku. Ba, w maju braki surowca osiągnęły taki poziom, że np. w Niemczech część firm po prostu musiała zawiesić produkcję.
WZROST CEN SUROWCÓW O 50-130%
A jak wygląda to od strony liczbowej?
W ciągu ostatnich 12 miesięcy ceny drewna wzrosły o ok. 50%, płyty drewnopochodne o 100%, a pianka tapicerska 130%. Obecnie najbardziej poszukiwanym towarem są elementy metalowe i okucia; producenci skarżą się na niedobory płyt MDF i HDF, komponentów elektronicznych i materiałów do produkcji opakowań. Średnia cena drewna w styczniu br. oscylowała wokół kwoty 250 pln/m3 – obecnie jest to ok. 400 pln/m3.
TRANSFORMACJA CYFROWA PRZEMYSŁU MEBLOWEGO
Ceny rosną, surowców brak, co dalej? Zostaje nam szukanie oszczędności na innych etapach procesu. Tutaj warto zwrócić uwagę na to, co oferuje nam buzzword przemysłu meblowego, czyli transformacja cyfrowa. Dobre oprogramowanie potrafi zwiększyć wydajność pracy, przyspieszyć proces prototypowania i produkcji, wyeliminować błędy i straty na produkcji, czyli koniec końców: szybko zwrócić się jako inwestycja, a długoterminowo obniżyć koszty działalności w branży meblarskiej. Skrócenie czasu pracy średnio o ok. 60%, w tym zaoszczędzenie czasu przygotowywania dokumentacji 2d nawet o 99% w porównaniu ze standardowymi metodami, posiadanie 100% danych produkcyjnych w jednym miejscu umożliwiające generowanie dowolnych raportów technicznych i sporządzanie kosztorysów to atuty, wobec których trudno przejść obojętnie.
PROJEKTOWANIE MEBLI KRÓTSZE O 60%
WOODEXPERT spełnia rolę komfortowego pomostu łączącego różne elementy procesu produkcji mebli: od pierwszego projektu, przez tworzenie kompletnej, spójnej dokumentacji po przygotowanie obróbki na maszyny numeryczne. Dzięki jednemu programowi możesz więcej, lepiej i szybciej. Chcesz nadrobić straty spowodowane przestojami w dostawach surowców i realizować 2x więcej zamówień w tym samym czasie? Wypróbuj WOODEXPERT. Masz możliwość skorzystania z miesięcznego okresu testowego, bez opłat i zobowiązań, i – co najważniejsze – tylko do końca czerwca możesz uzyskać 50% rabatu na zakup całego rozwiązania. Prezentacja możliwości oprogramowania to 1,5h spotkanie z naszym specjalistą. Być może właśnie to 1,5 h Twojego czasu sprawi, ze w kolejnych latach nie tylko utrzymasz zdrowe tempo biznesowe przy niestabilnej sytuacji na rynku, albo po prostu wyprzedzisz konkurencję.