woodexpert

Wizualizacje mebli – optymalne renderowanie

WOODEXPERT pozwala na stworzenie modelu mebla wraz z pełną dokumentacją techniczną oraz wyceną, przygotowaniem obróbki na maszyny numeryczne oraz paczkowaniem. Pełną identyfikację uzupełnia wizualizacja, która wykorzystywana jest najczęściej w celach marketingowych. Dobra wizualizacja ukazuje najlepiej wszystkie cechy mebla, takie jak: faktura, kształt, kolor czy proporcje, i to także dzięki niej klient podejmuje decyzję o zakupie produktu.

Projektanci i konstruktorzy mebli często rezygnują z uzupełnienia dokumentacji o wizualizację mebla. Dlaczego? Powodem jest czas: import tekstur i ich dopasowanie, ustawienia sceny, świateł i kamer, długi czas samego renderingu i przeliczania iteracji.

WOODEXPERT jest programem przeznaczonym do profesjonalnego projektowania mebli oraz przygotowania ich produkcji, nie służy jednak do tworzenia katalogowych wizualizacji mebli. Z pomocą przychodzi aplikacja SOLIDWORKS Visualize, czyli oprogramowanie do tworzenia realistycznych i szybkich renderingów. Postanowiłam sprawdzić, czy faktycznie wysoka jakość jest możliwa do uzyskania w krótkim czasie, jednocześnie przy intuicyjnym środowisku pracy? Przekonajmy się!

Pracę nad wizualizacją rozpoczynam od nadania w programie WOODEXPERT osobnych wyglądów na części modelu. Stworzenie takich warstw pozwoli na rozróżnienie materiałów w procesie ich nadawania w Visualize.

Zapisuję projekt i uruchamiam SOLIDWORKS Visualize. Nie muszę zmieniać rozszerzeń czy wersji pliku. Po otwarciu od razu widzę swój model i, co ważne, program pokazuje podgląd rzeczywisty, dzięki czemu efekt finalnego renderingu jest widoczny już z poziomu modelu.

Ustawienie ujęcia jest bardzo proste: wystarczy wybrać kadr przy pomocy myszy i scrolla, nie trzeba ustawiać kamer. Wszystkie potrzebne parametry są umieszczone po prawej stronie w podzielonych zakładkach. Zacznijmy od nadania materiałów.

W zakładce „Appearances” znajdują się materiały. Wybieram rodzaj oraz odcień i przeciągam bezpośrednio na uprzednio stworzoną warstwę modelu: w tym przypadku jest to blat.

W zakładce „Wyglądy” mogę zacząć dopasowywać parametry tekstury. Tryby mapowania tekstury pozwalają na wybranie kierunku ułożenia słojów drewna. Dla przykładu: tryb planarny oraz perspektywiczny.

Zakładka „Ogólne” umożliwia ustawienie współczynnika załamania światła na modelu: dzięki temu mebel nie wygląda płasko, a tekstura wydobyta jest jeszcze mocniej.

W kolejnej zakładce „Tekstury” możliwe jest ustawienie intensywności odcienia mebla, a także obrót tekstury o dowolny kąt.

Po ustawieniach tekstury na modelu można przejść do ustawienia środowiska: tła, oświetlenia oraz finalnego ujęcia mebla.

W zakładce „Biblioteki plików” znajdują się m.in. gotowe sceny z oświetleniem, które wystarczy przeciągnąć na okno modelu. Istnieje możliwość pobrania kolejnych scen z chmury.

Po wybraniu sceny można przejść do edycji ustawienia mebla w perspektywie. Przesuwając suwak mamy możliwość optymalnego ustawienia kąta.

Ostatnim etapem są ustawienia renderingu. Visualize umożliwia samodzielne ustawienie parametrów lub korzystanie z dedykowanych profili. Ja użyję profilu „High resolution”.

Podczas wybierania ustawień cały czas mam kontrolę nad wszystkimi parametrami: rozdzielczością, jakością renderingu i wielkością finalnego pliku.

Oto wizualizacja otrzymana po ok. 5 minutach renderowania:

Jakie są moje spostrzeżenia podczas pracy w SOLIDWORKS Visualize?

– intuicyjny interfejs

– płynna praca podczas ustawienia modelu

– możliwość precyzyjnego określenia parametrów tekstury

– gotowe środowiska z oświetleniem

– rzeczywisty podgląd podczas procesu nadawania materiałów na model

– szeroki zakres rozszerzeń importowanych plików

– szybki i płynny rendering.

Visualize jest świetnym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na przygotowaniu atrakcyjnych wizualizacji mebli, np. do firmowych katalogów.

Zapisz się na newsletter

Dziękujemy za zapisanie się do newslettera

Od momentu rozpoczęcia współpracy w 2005 roku, firma wielokrotnie potwierdziła swoją wiedzę i profesjonalizm w zakresie oferowanych rozwiązań.

Ryszard Bedynek
Kierownik Działu Informatyki

W przeciągu wielu lat współpracy firma SOLIDEXPERT wykazała się wysokimi kwalifikacjami w zakresie swoje działalności. Możemy liczyć na wsparcie w zakresie obsługi programu, szkolenia, a także konsultacje techniczne.

Agata Wenglorz-Dorosz
Prezes

Od 2018 roku aktywnie współpracujemy z firmą SOLIDEXPERT w zakresie konsultacji, wdrożeń i utrzymania rozwiązań CAD/CAM/PDM. Współpraca podczas całego procesu sprzedaży oraz wdrożenia przebiegała pomyślnie. Rozwiązania dostarczone przez firmę SOLIDEXPERT są w pełni wykorzystywane i rozwijane.

Małgorzata Wronkowska-Kokot
Prezes Zarządu

Wsparcie w zakresie pomocy technicznej oraz handlowe rozmowy prowadzone są na najwyższym poziomie. Zdecydowanie możemy polecić firmę SOLIDEXPERT jako partnera rozwiązań SOLIDWORKS w Polsce.

Sylwia Koszela
Dyrektor ds. Projektów

Od 2005 roku aktywnie współpracujemy z SOLIDEXPERT w zakresie doradztwa, wdrożenia i utrzymania oprogramowania SOLIDWORKS. W kwestiach tych mogliśmy zawsze liczyć na rzetelną i fachową pomoc.

Arkadiusz Sobkowiak
Dyrektor Badań i Rozwoju

Firma SOLIDEXPERT dołożyła wszelkich starań, aby poznać nasze potrzeby i zaproponowała rozwiązanie w pełni odpowiadające naszym oczekiwaniom. Z przyjemnością polecamy SOLIDEXPERT jako zaufanego partnera biznesowego.

Wojciech Sobczak
Właściciel

Na każdym etapie wdrażania projektu czuliśmy wsparcie i zaangażowanie zespołu SOLIDEXPERT. Dzięki oprogramowaniu WOODEXPERT zoptymalizowaliśmy działania projektowe i produkcyjne. Zdecydowanie rekomendujemy firmę do współpracy.

Janusz Czajka
Dyrektor Zarządzający