woodexpert

Świąteczny nastrój, świąteczny projekt! Jak zaprojektować stół wigilijny?

Stół jest bez wątpienia meblem, bez którego nie funkcjonuje żadna społeczność czy organizacja. Przez swoje gabaryty oraz funkcjonalność nadaje charakter całemu pomieszczeniu oraz determinuje jego układ. W Polsce w czasie Świąt Bożego Narodzenia stół jest związany z kilkoma tradycjami, m.in. dwunastoma potrawami oraz pustym miejscem dla zagubionego przybysza.

Jakie cechy posiada dobrze zaprojektowany stół?

  • solidną konstrukcję
  • właściwe proporcje
  • spójny design.

Zaprojektujmy wspólnie stół w programie do projektowania mebli WOODEXPERT i sprawdźmy, przez jakie etapy należy przejść oraz jakie funkcjonalności WOODEXPERT ułatwią nam pracę.

 

Etapy projektowania stołu w WOODEXPERT

Pracę w WOODEXPERT podzielimy na kilka etapów:

  • konstrukcja blatu
  • konstrukcja stelaża
  • legenda materiałowa i nadawanie materiałów
  • lista materiałowa
  • rysunki.

Dzięki temu podziałowi cały proces przebiegnie w szybszym czasie, a dokumentacja zostanie wygenerowana automatycznie na podstawie danych z wcześniejszych etapów.

1. Konstrukcja blatu

Po utworzeniu projektu oraz zapisaniu go na bazie danych należy dodać nową zmienną, która określi grubość naszego blatu. Wynika to z faktu, iż jest to wartość niestandardowa: standardowe grubości blatu mają wartość 40-60 mm. W tym celu w ustawieniach WOODEXPERT, w zakładce „Typoszeregi”, dodaj nową zmienną grubości płyty. W przypadku naszego projektu jest to 50 mm.

Następnym krokiem podczas projektowania jest wybór blatu prostokątnego z biblioteki. Po jego wstawieniu określ właściwe wymiary. Zwróć uwagę na określenie wysokości blatu jako wymiaru, na którym ma on się docelowo znajdować. W przypadku naszego projektu jest to 750 mm.

2. Konstrukcja stelaża

Konstrukcja stelaża w projekcie opiera się na module konstrukcji spawanych. Dzięki oparciu WOODEXPERT o SOLIDWORKS projektowanie stelaża jest szybkie, efektywne i intuicyjne. Stwórz płaszczyzny pomocnicze oraz szkic profili. Zwróć uwagę na stworzenie wiązań poszczególnych linii oraz odsunięcia płaszczyzn pomocniczych.

Przejdź do zakładki „Konstrukcje spawane” i wyznacz człony konstrukcyjne na bazie stworzonych linii. Program do projektowania mebli WOODEXPERT umożliwia precyzyjne określenie poszczególnych wartości, obrót oraz powiązania elementów. Narzędziem „przycięcia/wydłużenia” otrzymasz docelowy kształt nóg stołu.

Kolejną parę nóg stołu otrzymasz dzięki funkcji „lustra”, wyznaczając najpierw płaszczyznę pomocniczą, a następnie elementy do odbicia. Stelaż w WOODEXPERT jest gotowy.

3. Legenda materiałowa i nadawanie materiałów

Legenda materiałowa w naszym projekcie będzie obejmować materiał nośny blatu, materiał nośny stelaża oraz materiał wykończeniowy stelaża. Nadawanie ich na model przebiega standardowo. Należy pamiętać o właściwym wskazaniu bazowego materiału w legendzie oraz typie materiału podczas jego aplikacji.

W przypadku stelaża, przed nadaniem materiału nośnego, należy wybrać opcję „Eksportuj do części”, aby każdy profil został zapisany w pliku jako osobna część. Po zakończeniu tej operacji, nadaj na stelaż materiał wykończeniowy w postaci lakieru.

4. Lista materiałowa

Wygenerowana lista materiałowa zawiera przejrzysty podział wszystkich elementów z wyszczególnieniem materiałów oraz wybranymi parametrami. Dzięki temu łatwo jest zweryfikować koszty, wymiary oraz wagę całego mebla. Lista została wygenerowana automatycznie na podstawie operacji wykonanych w projekcie. Możemy ją modyfikować i wprowadzać szereg istotnych informacji.

5. Rysunki

Rysunki możemy wygenerować dla całego złożenia oraz dla poszczególnych części. Oprócz automatycznego wymiarowania i ustawienia rzutów według wcześniej zdefiniowanych ustawień, możemy zmieniać skalę poszczególnych widoków, styl wyświetlania oraz wymiarowania. Specyfika naszego projektu pozwala na wygenerowanie rysunków dla poszczególnych profili i wykonanie szczegółowej dokumentacji w kilkanaście sekund.

Przeszliśmy przez wszystkie etapy projektowania i wykonania dokumentacji naszego stołu. Dzięki operacjom WOODEXPERT żmudne elementy pracy zostały zautomatyzowane i wymagają wyłącznie zdefiniowania wcześniejszych ustawień. Dodatkowe moduły oraz opcje WOODEXPERT pozwalają na projektowanie różnorodnych mebli o odmiennych konstrukcjach. Zachęcamy do śledzenia naszego bloga i poszukiwania kolejnych inspiracji projektowych.

Zapisz się na newsletter

Dziękujemy za zapisanie się do newslettera

Od momentu rozpoczęcia współpracy w 2005 roku, firma wielokrotnie potwierdziła swoją wiedzę i profesjonalizm w zakresie oferowanych rozwiązań.

Ryszard Bedynek
Kierownik Działu Informatyki

W przeciągu wielu lat współpracy firma SOLIDEXPERT wykazała się wysokimi kwalifikacjami w zakresie swoje działalności. Możemy liczyć na wsparcie w zakresie obsługi programu, szkolenia, a także konsultacje techniczne.

Agata Wenglorz-Dorosz
Prezes

Od 2018 roku aktywnie współpracujemy z firmą SOLIDEXPERT w zakresie konsultacji, wdrożeń i utrzymania rozwiązań CAD/CAM/PDM. Współpraca podczas całego procesu sprzedaży oraz wdrożenia przebiegała pomyślnie. Rozwiązania dostarczone przez firmę SOLIDEXPERT są w pełni wykorzystywane i rozwijane.

Małgorzata Wronkowska-Kokot
Prezes Zarządu

Wsparcie w zakresie pomocy technicznej oraz handlowe rozmowy prowadzone są na najwyższym poziomie. Zdecydowanie możemy polecić firmę SOLIDEXPERT jako partnera rozwiązań SOLIDWORKS w Polsce.

Sylwia Koszela
Dyrektor ds. Projektów

Od 2005 roku aktywnie współpracujemy z SOLIDEXPERT w zakresie doradztwa, wdrożenia i utrzymania oprogramowania SOLIDWORKS. W kwestiach tych mogliśmy zawsze liczyć na rzetelną i fachową pomoc.

Arkadiusz Sobkowiak
Dyrektor Badań i Rozwoju

Firma SOLIDEXPERT dołożyła wszelkich starań, aby poznać nasze potrzeby i zaproponowała rozwiązanie w pełni odpowiadające naszym oczekiwaniom. Z przyjemnością polecamy SOLIDEXPERT jako zaufanego partnera biznesowego.

Wojciech Sobczak
Właściciel

Na każdym etapie wdrażania projektu czuliśmy wsparcie i zaangażowanie zespołu SOLIDEXPERT. Dzięki oprogramowaniu WOODEXPERT zoptymalizowaliśmy działania projektowe i produkcyjne. Zdecydowanie rekomendujemy firmę do współpracy.

Janusz Czajka
Dyrektor Zarządzający