woodexpert

Jak stworzyć plik 3D PDF dostępny dla każdego?

Jak poradzić sobie z przekazaniem projektu mebla przygotowanego w programie WOODEXPERT osobie, która ma go zaopiniować, ale nie posiada licencji programu? Nic prostszego. Wyeksportuj go do 3D PDF i zobacz, jak wygląda dalsza praca na pliku.

Szybki proces decyzyjny – bo czas ma znaczenie

Ważnym etapem omawiania projektu w przedsiębiorstwie jest szybkie sprawdzenie jego parametrów oraz wprowadzenie uwag i korekt. Zaoszczędzenie czasu na renderingu lub otwieraniu całego złożenia przed fazą końcową projektu lub produkcji jest często kluczowe. Osoby, które koordynują proces projektowy lub produkcyjny, najczęściej nie posiadają licencji programu do projektowania mebli WOODEXPERT i wydawałoby się, że tym samym nie mają możliwości otwarcia pliku. Czy tak jest naprawdę? Oczywiście, że nie. W tym przypadku świetnym, prostym rozwiązaniem jest zapisanie pliku w formacie 3D PDF i przesłanie go właściwym decydentom. Do otwarcia pliku i pracy nad nim jest potrzebny wyłącznie program Adobe Acrobat Reader. Jak stworzyć plik dostępny dla każdego?

Na początek zapisz model, a jako format pliku wybierz .pdf. Kluczowe jest zaznaczenie opcji Zaznacz jako 3D PDF. Jeśli nie wybierzemy tej opcji, szereg modyfikacji w pliku nie będzie możliwy do przeprowadzenia.

Kolejnym krokiem jest otwarcie pliku za pomocą programu Adobe Acrobat Reader.

Już na pierwszy rzut oka widoczny jest pasek zadań, dzięki któremu możemy zmieniać poszczególne ustawienia modelu. Pierwszym z nich jest obracanie modelu oraz możliwość pomiaru modelu, a także dodawanie komentarzy. W połączeniu z możliwością ukrywania poszczególnych części lub złożeń w strukturze drzewa mamy możliwość:

 • weryfikacji poprawności wymiarów modelu, np. przez klienta
 • dodawanie uwag do poszczególnych elementów
 • otrzymanie rozbudowanej dokumentacji dzięki ukrywaniu poszczególnych części i możliwości dodawania indywidualnych pomiarów oraz adnotacji
 • struktura drzewa oraz nazewnictwo są tożsame ze strukturą FeatureManager w SOLIDWORKS, co ułatwia odnalezienie się w poszczególnych widokach w obu programach.

W zakresie modelu możemy również wybrać rodzaj oświetlenia z rozbudowanej listy. Pozwala to tym samym na jeszcze lepsze dopasowanie wyglądu modelu w zależności od rodzaju projektu. Dołączając do tego możliwość szerokiego wyboru stylu widoku modelu, otrzymujemy swego rodzaju rendering, a co za tym idzie, jeszcze lepsze zrozumienie projektu przez klienta.

Precyzyjny rysunek – wiesz, jak?

Ciekawą opcją jest możliwość uzyskania przekroju poprzecznego modelu. W ustawieniach przekroju możemy wybrać m.in. następujące parametry:

 • oś przekroju
 • płaszczyznę przecięcia
 • dokładne położenie płaszczyzny cięcia.

Jest to dość zaawansowana funkcja dostępna od ręki, która pozwala w sposób intuicyjny otrzymać precyzyjny rysunek.

Ustawianie kolejnych warstw w projekcie pozwala na filtrowanie wybranych informacji i poszerzenie możliwości przekazywania ich w jednym pliku.

Możliwość tak szerokiego podglądu oraz nanoszenia adnotacji na model pozwala na:

 • zaoszczędzenie czasu przeznaczonego na poprawianie błędów
 • przeznaczenie więcej czasu na wysokiej jakości ostateczne renderingi
 • płynne przekazywanie informacji o zmianach w projekcie
 • szerokie pole po współpracy z firmami i klientami, którzy nie posiadają licencji programu WOODEXPERT
 • intuicyjną pracę dla każdego użytkownika
 • lepsze zrozumienie procesu projektowania i produkcji mebli przez klientów
 • zachowanie oryginalnego nazewnictwa pochodzącego z modelu programu 3D CAD WOODEXPERT.

Pobierz wersję DEMO – bez opłat i zobowiązań

Eksport danych z oprogramowania WOODEXPERT 3D CAD do popularnych dla wszystkich rozszerzeń plików (w przypadku BOM do pliku .csv, czy jak w przypadku powyżej, do 3D PDF) pozwala na odczytywanie danych każdej osobie posiadającej pakiet Office. Dzięki temu nie zamykamy się na żadne przedsiębiorstwa, a pole naszej współpracy może stale się poszerzać. Eksport plików trwa kilka chwil, dzięki czemu oszczędzamy wiele cennego czasu pracy. Otrzymane poprawki i uwagi w szybki sposób możemy wprowadzić do naszego modelu mebla znajdującego się w programie WOODEXPERT.

Elastyczna i płynna praca na różnych rodzajach plików jest dla nas priorytetem. Sprawdź opisane powyżej funkcjonalności i skorzystaj z możliwości bezpłatnego testu oprogramowania. Wersję demonstracyjną pobierzesz bezpośrednio z naszej strony internetowej. Podczas testowania jesteśmy do Twojej dyspozycji – jeśli potrzebujesz pomocy w przeprowadzeniu przez wszystkie funkcjonalności i projekty stworzone w WOODEXPERT, napisz do nas. Zacznij już dziś.

Zapisz się na newsletter

Dziękujemy za zapisanie się do newslettera

Od momentu rozpoczęcia współpracy w 2005 roku, firma wielokrotnie potwierdziła swoją wiedzę i profesjonalizm w zakresie oferowanych rozwiązań.

Ryszard Bedynek
Kierownik Działu Informatyki

W przeciągu wielu lat współpracy firma SOLIDEXPERT wykazała się wysokimi kwalifikacjami w zakresie swoje działalności. Możemy liczyć na wsparcie w zakresie obsługi programu, szkolenia, a także konsultacje techniczne.

Agata Wenglorz-Dorosz
Prezes

Od 2018 roku aktywnie współpracujemy z firmą SOLIDEXPERT w zakresie konsultacji, wdrożeń i utrzymania rozwiązań CAD/CAM/PDM. Współpraca podczas całego procesu sprzedaży oraz wdrożenia przebiegała pomyślnie. Rozwiązania dostarczone przez firmę SOLIDEXPERT są w pełni wykorzystywane i rozwijane.

Małgorzata Wronkowska-Kokot
Prezes Zarządu

Wsparcie w zakresie pomocy technicznej oraz handlowe rozmowy prowadzone są na najwyższym poziomie. Zdecydowanie możemy polecić firmę SOLIDEXPERT jako partnera rozwiązań SOLIDWORKS w Polsce.

Sylwia Koszela
Dyrektor ds. Projektów

Od 2005 roku aktywnie współpracujemy z SOLIDEXPERT w zakresie doradztwa, wdrożenia i utrzymania oprogramowania SOLIDWORKS. W kwestiach tych mogliśmy zawsze liczyć na rzetelną i fachową pomoc.

Arkadiusz Sobkowiak
Dyrektor Badań i Rozwoju

Firma SOLIDEXPERT dołożyła wszelkich starań, aby poznać nasze potrzeby i zaproponowała rozwiązanie w pełni odpowiadające naszym oczekiwaniom. Z przyjemnością polecamy SOLIDEXPERT jako zaufanego partnera biznesowego.

Wojciech Sobczak
Właściciel

Na każdym etapie wdrażania projektu czuliśmy wsparcie i zaangażowanie zespołu SOLIDEXPERT. Dzięki oprogramowaniu WOODEXPERT zoptymalizowaliśmy działania projektowe i produkcyjne. Zdecydowanie rekomendujemy firmę do współpracy.

Janusz Czajka
Dyrektor Zarządzający