woodexpert

Jak zaprojektować meble jachtowe?

Jak wygląda projektowanie mebli jachtowych w specjalistycznym programie CAD WOODEXPERT? Zapraszamy do prześledzenia całego procesu, krok po kroku.

Projektowanie i produkcja mebli obejmują nie tylko standardowe meble skrzyniowe, ale także rozwiązania indywidualne. Meble jachtowe muszą być idealnie dopasowane do wnętrza kabiny oraz posiadać wymagane parametry bezpieczeństwa i wysoką jakość wykonania. Aby zoptymalizować koszty produkcji oraz rozplanować jej przebieg, potrzebne jest dedykowane oprogramowanie. Odpowiedzią na potrzeby projektantów i producentów mebli na jachty jest specjalistyczne oprogramowanie CAD 3D WOODEXPERT, które umożliwia realizację całego procesu: od projektowania, przez tworzenie dokumentacji produkcyjnej, dostosowanie list materiałowych, po przygotowanie obróbki CNC.

Pracę w programie rozpoczynam od stworzenia kabiny, do której będę dopasowywać zabudowę mebli. Zaczynam od szkicu, a następnie przechodzę do wyciągnięcia ścian na jego bazie.

Przechodzę do tworzenia zabudowy. Pierwszym elementem będzie blat na długości jednej ze ścian. Dzięki poleceniu „Odsuń elementy” kopiuję dolną krawędź ściany i tworzę szkic blatu. Operacją wyciągnięcia tworzę docelowy obiekt.

Przechodzę do projektowania kolejnych mebli jachtowych. Wstawiam dwie szafy, korzystając z komponentów znajdujących się w bibliotece WOODEXPERT. Tak skonstruowane meble można szybko zapisać w bibliotece i wykorzystać w innych pomieszczeniach lub projektach.

Kolejnym krokiem jest wstawienie półek, przegród i stworzenie tym samym jednej zabudowy, której indywidualne parametry możemy szybko dostosować.

Wstawiam kolejne szafy, dostosowując ich wymiary i parametry względem pozostałych mebli. Na każdym etapie projektowania mogę zmieniać parametry wstawienia całego mebla oraz poszczególnych elementów. Dzięki integracji programu do projektowania mebli WOODEXPERT ze środowiskiem SOLIDWORKS, mogę korzystać z szeregu funkcji usprawniających proces projektowania.

W każdym momencie mogę kontrolować model zmieniając styl wyświetlania czy widoki.

Następnie wstawiam ramę łóżka z materacem, które wyciągam ze szkicu oraz zaokrąglam jego krawędzie. Dzięki możliwości określenia parametrów szerokości względem innych obiektów, jest ono wstawione pomiędzy szafy w szybki sposób.

Wstawiam komodę, której odniesieniem co do wysokości jest rama łóżka.

WOODEXPERT pozwala na wprowadzanie różnorodnych rozwiązań projektowych, dlatego w szybki sposób wstawiam schody i drzwi kabiny.

LEGENDA MATERIAŁOWA

Oto gotowe meble. Kolejnym krokiem jest stworzenie legendy materiałowej. W WOODEXPERT podział ze względu na format i rodzaj danego materiału pozwala na precyzyjne dopasowanie go do elementu, a w konsekwencji opisanie na liście materiałowej i dokumentacji.

Legendy możemy zapisywać dzięki oparciu oprogramowania do projektowania mebli WOODEXPERT na bazie danych oraz dodawać i korzystać z nich w innych projektach oraz na innych komputerach.

Nadawanie materiałów w WOODEXPERT jest proste dzięki wyszukiwarce komponentów. Określając opcje wyszukiwania możemy nadać materiał większej ilości komponentów jednocześnie.

Analogiczny proces wykonujemy w przypadku nadawania materiałów wykończeniowych.

AUTOMATYCZNE GENEROWANIE DOKUMENTACJI 2D I LIST MATERIAŁOWYCH

Kolejnym etapem pracy jest przygotowanie dokumentacji. Generuję rysunki i po kilku sekundach otrzymuję gotowy arkusz z danymi niezbędnymi do produkcji: widokami płyt, dokładnym zwymiarowaniem m.in. obróbek czy opisem obrzeży.

Przechodzę do wygenerowania BOM. Otrzymuję listę materiałową z wszystkimi informacjami o materiałach, okuciach, ilościach wystąpień, szczegółowych parametrach, wymiarach brutto/netto materiałów, wraz z możliwością wprowadzania danych i komentarzy. W ramach wygenerowanego BOM mogę także wycenić meble, pozyskać raporty produkcyjne, a dzięki modułowi paczkowania stworzyć paczki z dokumentacją.

Raporty generuję jednym kliknięciem i mogę je wysłać jako link. Osoba otrzymująca raport otworzy je w przeglądarce i nie musi posiadać licencji programu WOODEXPERT. Dzięki temu wymiana informacji w ramach przedsiębiorstwa jest szybka i płynna.

WOODEXPERT posiada moduł paczkowania. Rozplanowanie paczek na etapie projektu pozwala m.in. na zminimalizowanie strat na materiale. Paczkowanie w WOODEXPERT jest intuicyjne i pozwala na tworzenie różnych konfiguracji: wybieranie ułożenia warstw, dodawanie notatek, obracanie wybranych elementów, kompresowanie wymiarów paczki poprzez przesuwanie elementów w kolumnach. Wymiary płyt mebli są automatycznie sczytywane z listy materiałowej.

WOODEXPERT pozwolił nam w krótkim czasie na stworzenie indywidualnego projektu wraz z pełną dokumentacją potrzebną do produkcji. Zapraszamy do śledzenia naszego bloga – znajdziecie tutaj porady, tutoriale i ciekawostki ze świata meblarskiego.

Zapisz się na newsletter

Dziękujemy za zapisanie się do newslettera

Od momentu rozpoczęcia współpracy w 2005 roku, firma wielokrotnie potwierdziła swoją wiedzę i profesjonalizm w zakresie oferowanych rozwiązań.

Ryszard Bedynek
Kierownik Działu Informatyki

W przeciągu wielu lat współpracy firma SOLIDEXPERT wykazała się wysokimi kwalifikacjami w zakresie swoje działalności. Możemy liczyć na wsparcie w zakresie obsługi programu, szkolenia, a także konsultacje techniczne.

Agata Wenglorz-Dorosz
Prezes

Od 2018 roku aktywnie współpracujemy z firmą SOLIDEXPERT w zakresie konsultacji, wdrożeń i utrzymania rozwiązań CAD/CAM/PDM. Współpraca podczas całego procesu sprzedaży oraz wdrożenia przebiegała pomyślnie. Rozwiązania dostarczone przez firmę SOLIDEXPERT są w pełni wykorzystywane i rozwijane.

Małgorzata Wronkowska-Kokot
Prezes Zarządu

Wsparcie w zakresie pomocy technicznej oraz handlowe rozmowy prowadzone są na najwyższym poziomie. Zdecydowanie możemy polecić firmę SOLIDEXPERT jako partnera rozwiązań SOLIDWORKS w Polsce.

Sylwia Koszela
Dyrektor ds. Projektów

Od 2005 roku aktywnie współpracujemy z SOLIDEXPERT w zakresie doradztwa, wdrożenia i utrzymania oprogramowania SOLIDWORKS. W kwestiach tych mogliśmy zawsze liczyć na rzetelną i fachową pomoc.

Arkadiusz Sobkowiak
Dyrektor Badań i Rozwoju

Firma SOLIDEXPERT dołożyła wszelkich starań, aby poznać nasze potrzeby i zaproponowała rozwiązanie w pełni odpowiadające naszym oczekiwaniom. Z przyjemnością polecamy SOLIDEXPERT jako zaufanego partnera biznesowego.

Wojciech Sobczak
Właściciel

Na każdym etapie wdrażania projektu czuliśmy wsparcie i zaangażowanie zespołu SOLIDEXPERT. Dzięki oprogramowaniu WOODEXPERT zoptymalizowaliśmy działania projektowe i produkcyjne. Zdecydowanie rekomendujemy firmę do współpracy.

Janusz Czajka
Dyrektor Zarządzający