woodexpert

Czerwcowy przegląd branżowy

„Co tam, panie, w świecie słychać?”  – zapraszamy na czerwcowy przegląd prasy branżowej. Krótko, zwięźle i swobodnie o bieżącej sytuacji na rynku meblarskim.

PRODUKCJA W GÓRĘ

Zaczynamy od dobrej wiadomości, czyli wzrostu wartości produkcji mebli w Polsce. Po roku 2020 pozostało sporo strat do odrobienia i trzeba przyznać, że branża meblarska dobrze sobie z nimi radzi. W maju 2021 produkcja wzrosła o 41,8 % w stosunku do maja roku poprzedniego.

CENY, NIESTETY, RÓWNIEŻ

Coraz więcej producentów mebli głośno mówi o tym, że wzrost cen ich wyrobów jest po prostu nieunikniony. Wyższe koszty produkcji, zwiększony popyt na meble i czarna perspektywa kurczenia się zasobów drewna to główne czynniki takiego stanu rzeczy. W ciągu ostatnich 12 miesięcy ceny drewna wzrosły o ok. 50%, a płyty drewnopochodne o 100%.

PODPISZ PETYCJĘ

O braku surowców do produkcji mebla, w szczególności drewna i o wzroście ich cen mówi się dużo, nie tylko w Polsce. Francuska Narodowa Federacja Drzewna przygotowała petycję o wprowadzenie zakazu eksportu drewna z nadzieją na zebranie jak największej liczby podpisów i podjęcie unijnych działań zmierzających do zatamowania ucieczki towaru do m.in. USA i Chin.

DLA ZAINTERESOWANYCH BADANIEM CEN MEBLI

6 lipca br. wszyscy zainteresowani wynikami badania cen ponad 450 produktów podzielonych na 21 grup mebli w 10 największych sklepach meblowych w Polsce mogą wziąć udział w spotkaniu „Wskaźnik cen mebli” organizowanym na ZOOM przez B+R Studio.

A MOŻE BY TAK… RECYKLING?

Niektórzy produkują, inni… skupują. Ikea postanowiła zainwestować w odzyskanie mebli używanych i uruchomiła akcję „skupowania” mebli używanych w Wielkiej Brytanii. W zamian oferuje vouchery do wykorzystania w swoich sklepach, opiewające na równowartość 30-50% pierwotnej ceny przyjmowanych mebli. Cel? Odsprzedaż lub recykling.

POWIERZCHNIA MAGAZYNOWA ZAWSZE W CENIE

Popyt rośnie nie tylko na meble – powierzchni magazynowe pozostają nadal w czołówce usług najbardziej pożądanych. Tutaj nieprzejednanie króluje Wielkopolska i Mazowsze. W I kwartale 2021 ustanowiono rekord: najem objął 1,6 mln m2 powierzchni magazynowej.

WEŹ UDZIAŁ W PIERWSZEJ EUROPEJSKIEJ EDYCJI FSC FURNITURE AWARDS

Na koniec informacja o możliwości wzięcia udziału w międzynarodowym konkursie i zmianie terminów dwóch eventów branżowych. Do 14 października br. można zgłaszać swój udział w FSC Furniture Awards 2021. Celem konkursu jest promocja firm produkujących meble certyfikowane w systemie FSC (certyfikat gospodarki leśnej). 7 kategorii konkursowych i 5 nagród specjalnych – jest to pierwsza europejska edycja tego konkursu.

ZMIANA TERMINU TARGÓW

Jesienne Kontraktacje Meblowe MEBLE JESIEŃ i Targi Wnętrz HOME DECOR odbędą się 2 tygodnie później niż pierwotnie planowano, tj. między 14 a 17 września br. w Poznaniu. Pokryje się to z terminem Międzynarodowych Targów Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego DREMA.

LOKALNA CIEKAWOSTKA

Muzeum Narodowe w Krakowie organizuje wystawę czasową „Polskie style narodowe 1890-1918”, która rozpoczyna serię „4 × nowoczesność”. W jej skład wejdą cztery wystawy w MNK w latach 2021–2024 poświęcone poszukiwaniu oryginalnych wzorców modernizacyjnych w sztuce, designie i architekturze polskiej XX i XXI wieku. Meble i wnętrza w stylu zakopiańskim – już 7 lipca br.

 

Ostatnie wpisy

Podczas rozmów na temat wdrożenia oprogramowania w swoim przedsiębiorstwie, temat subskrypcji jest często zostawiany na sam koniec. Rozwiązania z modelem subskrypcji kojarzą się błędnie wyłącznie z obowiązkiem cyklicznej opłaty. Zastanówmy…

Czy każdy program do mebli obsłuży maszyny CNC? Odpowiedź będzie krótka: nie. Wiele z nich skupia się na przygotowaniu wizualizacji, ale nie na dokumentacji czy produkcji. Jakie możliwości daje użytkownikowi…

Jak poradzić sobie z przekazaniem projektu mebla przygotowanego w programie WOODEXPERT osobie, która ma go zaopiniować, ale nie posiada licencji programu? Nic prostszego. Wyeksportuj go do 3D PDF i zobacz,…

Specjalistyczne oprogramowanie to zawsze krok do zwiększenia wydajności działań firmy. Lepsza organizacja pracy, funkcjonalności napisane specjalnie pod branżę, wyeliminowanie błędów, zastąpienie długich i żmudnych czynności automatyzacją i wygoda – taki…

Możliwość dokonywania zmian bezpośrednio w BOM Managerze to kolejny sposób na ułatwienie pracy każdego konstruktora mebli. Zyskujesz różne wersje formatek, kosztorysów i sporo zaoszczędzonego czasu dzięki pominięciu etapu dokonywania zmian…

Zapisz się na newsletter

Dziękujemy za zapisanie się do newslettera

Od momentu rozpoczęcia współpracy w 2005 roku, firma wielokrotnie potwierdziła swoją wiedzę i profesjonalizm w zakresie oferowanych rozwiązań.

Ryszard Bedynek
Kierownik Działu Informatyki

W przeciągu wielu lat współpracy firma SOLIDEXPERT wykazała się wysokimi kwalifikacjami w zakresie swoje działalności. Możemy liczyć na wsparcie w zakresie obsługi programu, szkolenia, a także konsultacje techniczne.

Agata Wenglorz-Dorosz
Prezes

Od 2018 roku aktywnie współpracujemy z firmą SOLIDEXPERT w zakresie konsultacji, wdrożeń i utrzymania rozwiązań CAD/CAM/PDM. Współpraca podczas całego procesu sprzedaży oraz wdrożenia przebiegała pomyślnie. Rozwiązania dostarczone przez firmę SOLIDEXPERT są w pełni wykorzystywane i rozwijane.

Małgorzata Wronkowska-Kokot
Prezes Zarządu

Wsparcie w zakresie pomocy technicznej oraz handlowe rozmowy prowadzone są na najwyższym poziomie. Zdecydowanie możemy polecić firmę SOLIDEXPERT jako partnera rozwiązań SOLIDWORKS w Polsce.

Sylwia Koszela
Dyrektor ds. Projektów

Od 2005 roku aktywnie współpracujemy z SOLIDEXPERT w zakresie doradztwa, wdrożenia i utrzymania oprogramowania SOLIDWORKS. W kwestiach tych mogliśmy zawsze liczyć na rzetelną i fachową pomoc.

Arkadiusz Sobkowiak
Dyrektor Badań i Rozwoju