woodexpert

4 rodzaje zmian w BOM Managerze – co zyskujesz?

Możliwość dokonywania zmian bezpośrednio w BOM Managerze to kolejny sposób na ułatwienie pracy każdego konstruktora mebli. Zyskujesz różne wersje formatek, kosztorysów i sporo zaoszczędzonego czasu dzięki pominięciu etapu dokonywania zmian w modelu mebla.

Poszerzenie możliwości oprogramowania poprzez dostosowanie go do potrzeb producenta mebli i tym samym skrócenie jego czasu pracy to kwestie najczęściej poruszane podczas testów programu do projektowania mebli WOODEXPERT oraz rozmów z naszymi Klientami. Nasz zespół nieustannie poszerza możliwość customizacji oraz optymalizacji pracy wedle uznania Klientów. Jedną z ciekawszych możliwości jest wykonywanie zmian w BOM Managerze, bez konieczności zmiany modelu mebla. Sprawdźmy, jak wyglądają nowe możliwości modyfikacji listy materiałowej w programie WOODEXPERT.

1. EDYCJA KOMPONENTÓW I MATERIAŁÓW NA LIŚCIE MATERIAŁOWEJ 

Funkcja ta umożliwia edycję parametrów komponentu i materiałów na liście materiałowej. Użytkownik programu może zmieniać wartości nominalne elementu, a w przypadku materiałów – wymiary brutto, netto oraz powierzchnię. Dzięki temu możemy:

 • uzyskać nowe wymiary formatek, np. powiększone ze względów technologicznych
 • otrzymać symulacje zmian kosztorysów w zależności od zmian wprowadzonych w BOM
 • uzyskać wiele wariantów kosztorysów eksportowanych do CSV
 • wprowadzać zmiany bez konieczności dokonania ich w samym modelu
 • oszczędzić czas dzięki pracy tylko w BOM Managerze.

Aby edytować komponent, wybierz go z listy w BOM, kliknij prawym przyciskiem myszy, a następnie wybierz Edytuj element.

Wprowadź wybrane wymiary. W każdym momencie możesz odświeżyć dane, powracając do pierwotnych wymiarów pochodzących z modelu mebla.

W ten sam sposób mamy możliwość wprowadzania zmian dotyczących materiałów. Zgodnie z charakterystyką materiałów możemy wprowadzać nowe wartości w zakresie:

 • powierzchni
 • wymiarów brutto
 • wymiarów netto.

Dzięki temu otrzymujemy jeszcze większą łatwość i precyzję procesu otrzymywania kosztorysów oraz generowania nowych list materiałowych. Podobnie jak w przypadku komponentów, możemy odświeżyć dane zgodnie z parametrami modelu mebla.

 

2. UKRYWANIE ELEMENTÓW NA LIŚCIE MATERIAŁOWEJ

Kolejną przydatną funkcją programu do projektowania mebli WOODEXPERT jest ukrywanie elementów w BOM Managerze. Dzięki temu możemy:

 • otrzymać modyfikacje listy materiałowej bez konieczności usuwania elementu z listy
 • otrzymać podgląd ukrytych elementów
 • przywracać ukryte elementy w wybranych symulacjach.

Aby ukryć element na liście materiałowej, należy go odszukać, kliknąć prawym przyciskiem myszy i wybrać polecenie Ukryj element.

 Mamy możliwość podglądu ukrytych elementów poprzez zaznaczenie checkboxa Pokaż ukryte elementy.

W szybki sposób możemy przywrócić elementy do listy materiałowej dzięki opcji Przywróć element znajdującej się analogicznie pod prawym przyciskiem myszy.

 

3. PROMOWANIE ELEMENTÓW W BOM

 Promowanie elementów w BOM pozycjonuje dane formatki na główny poziom listy materiałowej. Ma to istotne znaczenie w przypadku:

 • tworzenia grup komponentów na liście materiałowej
 • przesunięcia elementów na wyższą pozycję listy materiałowej.

Aby wypromować dany element na główny poziom listy materiałowej, zaznacz element na liście i klikając prawym przyciskiem myszy, wybierz opcję Promuj.

Element od razu pojawi się na głównym poziomie w BOM Managerze. Tak, jak we wszystkich opcjach modyfikacji BOM, możesz cofnąć promowanie wykonując operację podobną do wyżej opisanych.

 

4. GRUPOWANIE KOMPONENTÓW NA LIŚCIE MATERIAŁOWEJ

Grupowanie komponentów umożliwia tworzenie grupy i przypisywanie do niej wybranych formatek znajdujących się na głównej liście materiałowej. Jeśli komponentu nie ma na głównej liście, należy go wypromować i wówczas wskazać grupę. Dzięki grupowaniu komponentów mamy możliwość:

 • tworzenia grup z wybranym podziałem
 • nadawanie dowolnych, wybranych przez siebie nazw
 • szczegółowy podział elementów na grupy, co ma istotne znaczenie w przypadku rozbudowanych modeli i wielu elementów w projekcie.

Aby utworzyć grupę, wybierz pierwszy element i klikając prawym przyciskiem myszy wybierz opcję Grupuj. Następnie zdefiniuj nazwę grupy i zaakceptuj wybór.

Grupa i jej zawartość pojawi się na liście materiałowej. Chcąc dodać kolejne komponenty, najpierw wypromuj je, a następnie wybierz opcję Grupuj wpisując nazwę dedykowanej grupy. Elementy zostaną dołączone do wskazanej listy.

Opisane funkcjonalności pozwalają na dokonywanie zmian w liście materiałowej w krótkim czasie. Opcje wyboru są intuicyjne, dostępne pod ręką, bez konieczności długiego ich wyszukiwania w menu. Co ważne, mamy możliwość odświeżenia danych bez utraty plików, a wykorzystanie opcji wariantów kolorystycznych jeszcze bardziej poszerza możliwości konstruktora mebli. Testuj WOODEXPERT przez 30 dni bez opłat i zobowiązań. Pobierz DEMO lub zadzwoń: + 48 12 626 06 00.

Zapisz się na newsletter

Dziękujemy za zapisanie się do newslettera

Od momentu rozpoczęcia współpracy w 2005 roku, firma wielokrotnie potwierdziła swoją wiedzę i profesjonalizm w zakresie oferowanych rozwiązań.

Ryszard Bedynek
Kierownik Działu Informatyki

W przeciągu wielu lat współpracy firma SOLIDEXPERT wykazała się wysokimi kwalifikacjami w zakresie swoje działalności. Możemy liczyć na wsparcie w zakresie obsługi programu, szkolenia, a także konsultacje techniczne.

Agata Wenglorz-Dorosz
Prezes

Od 2018 roku aktywnie współpracujemy z firmą SOLIDEXPERT w zakresie konsultacji, wdrożeń i utrzymania rozwiązań CAD/CAM/PDM. Współpraca podczas całego procesu sprzedaży oraz wdrożenia przebiegała pomyślnie. Rozwiązania dostarczone przez firmę SOLIDEXPERT są w pełni wykorzystywane i rozwijane.

Małgorzata Wronkowska-Kokot
Prezes Zarządu

Wsparcie w zakresie pomocy technicznej oraz handlowe rozmowy prowadzone są na najwyższym poziomie. Zdecydowanie możemy polecić firmę SOLIDEXPERT jako partnera rozwiązań SOLIDWORKS w Polsce.

Sylwia Koszela
Dyrektor ds. Projektów

Od 2005 roku aktywnie współpracujemy z SOLIDEXPERT w zakresie doradztwa, wdrożenia i utrzymania oprogramowania SOLIDWORKS. W kwestiach tych mogliśmy zawsze liczyć na rzetelną i fachową pomoc.

Arkadiusz Sobkowiak
Dyrektor Badań i Rozwoju

Firma SOLIDEXPERT dołożyła wszelkich starań, aby poznać nasze potrzeby i zaproponowała rozwiązanie w pełni odpowiadające naszym oczekiwaniom. Z przyjemnością polecamy SOLIDEXPERT jako zaufanego partnera biznesowego.

Wojciech Sobczak
Właściciel

Na każdym etapie wdrażania projektu czuliśmy wsparcie i zaangażowanie zespołu SOLIDEXPERT. Dzięki oprogramowaniu WOODEXPERT zoptymalizowaliśmy działania projektowe i produkcyjne. Zdecydowanie rekomendujemy firmę do współpracy.

Janusz Czajka
Dyrektor Zarządzający