woodexpert

4 rodzaje zmian w BOM Managerze – co zyskujesz?

Możliwość dokonywania zmian bezpośrednio w BOM Managerze to kolejny sposób na ułatwienie pracy każdego konstruktora mebli. Zyskujesz różne wersje formatek, kosztorysów i sporo zaoszczędzonego czasu dzięki pominięciu etapu dokonywania zmian w modelu mebla.

Poszerzenie możliwości oprogramowania poprzez dostosowanie go do potrzeb producenta mebli i tym samym skrócenie jego czasu pracy to kwestie najczęściej poruszane podczas testów programu do projektowania mebli WOODEXPERT oraz rozmów z naszymi Klientami. Nasz zespół nieustannie poszerza możliwość customizacji oraz optymalizacji pracy wedle uznania Klientów. Jedną z ciekawszych możliwości jest wykonywanie zmian w BOM Managerze, bez konieczności zmiany modelu mebla. Sprawdźmy, jak wyglądają nowe możliwości modyfikacji listy materiałowej w programie WOODEXPERT.

1. EDYCJA KOMPONENTÓW I MATERIAŁÓW NA LIŚCIE MATERIAŁOWEJ 

Funkcja ta umożliwia edycję parametrów komponentu i materiałów na liście materiałowej. Użytkownik programu może zmieniać wartości nominalne elementu, a w przypadku materiałów – wymiary brutto, netto oraz powierzchnię. Dzięki temu możemy:

 • uzyskać nowe wymiary formatek, np. powiększone ze względów technologicznych
 • otrzymać symulacje zmian kosztorysów w zależności od zmian wprowadzonych w BOM
 • uzyskać wiele wariantów kosztorysów eksportowanych do CSV
 • wprowadzać zmiany bez konieczności dokonania ich w samym modelu
 • oszczędzić czas dzięki pracy tylko w BOM Managerze.

Aby edytować komponent, wybierz go z listy w BOM, kliknij prawym przyciskiem myszy, a następnie wybierz Edytuj element.

Wprowadź wybrane wymiary. W każdym momencie możesz odświeżyć dane, powracając do pierwotnych wymiarów pochodzących z modelu mebla.

W ten sam sposób mamy możliwość wprowadzania zmian dotyczących materiałów. Zgodnie z charakterystyką materiałów możemy wprowadzać nowe wartości w zakresie:

 • powierzchni
 • wymiarów brutto
 • wymiarów netto.

Dzięki temu otrzymujemy jeszcze większą łatwość i precyzję procesu otrzymywania kosztorysów oraz generowania nowych list materiałowych. Podobnie jak w przypadku komponentów, możemy odświeżyć dane zgodnie z parametrami modelu mebla.

 

2. UKRYWANIE ELEMENTÓW NA LIŚCIE MATERIAŁOWEJ

Kolejną przydatną funkcją programu do projektowania mebli WOODEXPERT jest ukrywanie elementów w BOM Managerze. Dzięki temu możemy:

 • otrzymać modyfikacje listy materiałowej bez konieczności usuwania elementu z listy
 • otrzymać podgląd ukrytych elementów
 • przywracać ukryte elementy w wybranych symulacjach.

Aby ukryć element na liście materiałowej, należy go odszukać, kliknąć prawym przyciskiem myszy i wybrać polecenie Ukryj element.

 Mamy możliwość podglądu ukrytych elementów poprzez zaznaczenie checkboxa Pokaż ukryte elementy.

W szybki sposób możemy przywrócić elementy do listy materiałowej dzięki opcji Przywróć element znajdującej się analogicznie pod prawym przyciskiem myszy.

 

3. PROMOWANIE ELEMENTÓW W BOM

 Promowanie elementów w BOM pozycjonuje dane formatki na główny poziom listy materiałowej. Ma to istotne znaczenie w przypadku:

 • tworzenia grup komponentów na liście materiałowej
 • przesunięcia elementów na wyższą pozycję listy materiałowej.

Aby wypromować dany element na główny poziom listy materiałowej, zaznacz element na liście i klikając prawym przyciskiem myszy, wybierz opcję Promuj.

Element od razu pojawi się na głównym poziomie w BOM Managerze. Tak, jak we wszystkich opcjach modyfikacji BOM, możesz cofnąć promowanie wykonując operację podobną do wyżej opisanych.

 

4. GRUPOWANIE KOMPONENTÓW NA LIŚCIE MATERIAŁOWEJ

Grupowanie komponentów umożliwia tworzenie grupy i przypisywanie do niej wybranych formatek znajdujących się na głównej liście materiałowej. Jeśli komponentu nie ma na głównej liście, należy go wypromować i wówczas wskazać grupę. Dzięki grupowaniu komponentów mamy możliwość:

 • tworzenia grup z wybranym podziałem
 • nadawanie dowolnych, wybranych przez siebie nazw
 • szczegółowy podział elementów na grupy, co ma istotne znaczenie w przypadku rozbudowanych modeli i wielu elementów w projekcie.

Aby utworzyć grupę, wybierz pierwszy element i klikając prawym przyciskiem myszy wybierz opcję Grupuj. Następnie zdefiniuj nazwę grupy i zaakceptuj wybór.

Grupa i jej zawartość pojawi się na liście materiałowej. Chcąc dodać kolejne komponenty, najpierw wypromuj je, a następnie wybierz opcję Grupuj wpisując nazwę dedykowanej grupy. Elementy zostaną dołączone do wskazanej listy.

Opisane funkcjonalności pozwalają na dokonywanie zmian w liście materiałowej w krótkim czasie. Opcje wyboru są intuicyjne, dostępne pod ręką, bez konieczności długiego ich wyszukiwania w menu. Co ważne, mamy możliwość odświeżenia danych bez utraty plików, a wykorzystanie opcji wariantów kolorystycznych jeszcze bardziej poszerza możliwości konstruktora mebli. Testuj WOODEXPERT przez 30 dni bez opłat i zobowiązań. Pobierz DEMO lub zadzwoń: + 48 12 626 06 00.

Ostatnie wpisy

Najnowsze funkcjonalności programu do projektowania mebli WOODEXPERT oraz zupełnie nowy moduł NESTING - dołącz do grona uczestników najbliższego webinaru poświęconego najnowszej wersji oprogramowania. Czytaj dalej

Meble kuchenne posiadają powtarzalne moduły i określoną specyfikę, m.in. w zakresie grubości i rodzajów płyt. Nawet w przypadku najmniejszej kuchni meble nigdy nie występują pojedynczo. Zawsze jest to forma choćby…

Program do projektowania mebli WOODEXPERT dzięki oparciu na SOLIDWORKS pozwala na import większości formatów plików CAD dostępnych na rynku. Firmy przechodzące z CAD 2D (np. AutoCAD lub DraftSight) mogą liczyć…

Automatyzacja procesów projektowych i produkcyjnych nie dotyczy wyłącznie dużych fabryk mebli. Małe i średnie zakłady mogą zyskać dzięki niej czas i poświęcać go na rozwój, przyjmowanie większej ilości zamówień oraz…

Branża meblarska bez parametrycznego modelowania? Trudno to sobie wyobrazić. A jeszcze do niedawna był to standard, ściśle powiązany z wieloma ograniczeniami projektowymi: czasowymi i materiałowymi. Jeśli udało się Tobie przetrwać…

Zapisz się na newsletter

Dziękujemy za zapisanie się do newslettera

Od momentu rozpoczęcia współpracy w 2005 roku, firma wielokrotnie potwierdziła swoją wiedzę i profesjonalizm w zakresie oferowanych rozwiązań.

Ryszard Bedynek
Kierownik Działu Informatyki

W przeciągu wielu lat współpracy firma SOLIDEXPERT wykazała się wysokimi kwalifikacjami w zakresie swoje działalności. Możemy liczyć na wsparcie w zakresie obsługi programu, szkolenia, a także konsultacje techniczne.

Agata Wenglorz-Dorosz
Prezes

Od 2018 roku aktywnie współpracujemy z firmą SOLIDEXPERT w zakresie konsultacji, wdrożeń i utrzymania rozwiązań CAD/CAM/PDM. Współpraca podczas całego procesu sprzedaży oraz wdrożenia przebiegała pomyślnie. Rozwiązania dostarczone przez firmę SOLIDEXPERT są w pełni wykorzystywane i rozwijane.

Małgorzata Wronkowska-Kokot
Prezes Zarządu

Wsparcie w zakresie pomocy technicznej oraz handlowe rozmowy prowadzone są na najwyższym poziomie. Zdecydowanie możemy polecić firmę SOLIDEXPERT jako partnera rozwiązań SOLIDWORKS w Polsce.

Sylwia Koszela
Dyrektor ds. Projektów

Od 2005 roku aktywnie współpracujemy z SOLIDEXPERT w zakresie doradztwa, wdrożenia i utrzymania oprogramowania SOLIDWORKS. W kwestiach tych mogliśmy zawsze liczyć na rzetelną i fachową pomoc.

Arkadiusz Sobkowiak
Dyrektor Badań i Rozwoju

Firma SOLIDEXPERT dołożyła wszelkich starań, aby poznać nasze potrzeby i zaproponowała rozwiązanie w pełni odpowiadające naszym oczekiwaniom. Z przyjemnością polecamy SOLIDEXPERT jako zaufanego partnera biznesowego.

Wojciech Sobczak
Właściciel

Na każdym etapie wdrażania projektu czuliśmy wsparcie i zaangażowanie zespołu SOLIDEXPERT. Dzięki oprogramowaniu WOODEXPERT zoptymalizowaliśmy działania projektowe i produkcyjne. Zdecydowanie rekomendujemy firmę do współpracy.

Janusz Czajka
Dyrektor Zarządzający