woodexpert

Wsparcie dla plików DWG i DXF w programie WOODEXPERT

Program do projektowania mebli WOODEXPERT dzięki oparciu na SOLIDWORKS pozwala na import większości formatów plików CAD dostępnych na rynku. Firmy przechodzące z CAD 2D (np. AutoCAD lub DraftSight) mogą liczyć na łatwą i szybką konwersję do formatu 3D. W tym artykule omówiona zostanie opcja importu plików DWG/DXF.

1. Import plików

Import plików odbywa się poprzez otwarcie odpowiedniego pliku. Wybierając „Wszystkie pliki” (1), użytkownik otrzymuje możliwość zawężenia typu plików do formatów *.dwg oraz *.dxf (2). W kolejnym kroku można przejść do wyboru odpowiedniego pliku (3) oraz otwarcia go poleceniem „Otwórz”.

W tym momencie otworzy się okno konfiguracji importu, w którym należy określić typ importu:

  • Rysunek – dokumentacja 2D (1) – pozwala na utworzenie nowego rysunku na podstawie zaimportowanego pliku dwg lub dxf
  • Część – model 3D (2) – pozwala na import rysunku 2D oraz konwersję do bryły 3D
  • MDT – Mechanical Desktop (3) – umożliwia import informacji części i złożeń z plików Mechanical Desktop do części lub złożeń SOLIDWORKS.

W kolejnym oknie znaleźć można ustawienia dokumentu, takie jak jednostki (1) lub wybór warstw do importu (2). Dodatkowo istnieje możliwość zaimportowania wymiarów, dodania powiązań, czy określenia, jak warstwy mają być importowane.

Ostatnim krokiem jest określenie mapowania warstw rysunku i zakończenie operacji. W tym oknie można określić parametry importu takie jak scalanie niedomkniętych punktów czy obrót układu współrzędnych.

Po zakończeniu operacji użytkownik otrzymuje w pełni funkcjonalny szkic, który może posłużyć do utworzenia bryły 3D.

2. Import i konwersja na części

Zaimportowany dxf lub dwg w kilku ruchach można przekształcić w bryłę poprzez dodanie odpowiednich operacji. W przypadku prostych brył może to być jedna operacja wyciągnięcia, lub wyciągniecie oraz wycięcie jak na przykładzie poniżej:

I Dodanie operacji wyciągnięcia materiału – całej płyty

II Dodanie operacji wycięcia materiału na odpowiednią głębokość (5,5 mm) – kieszeni

III Gotowy model

W przypadku bardziej skomplikowanych elementów może istnieć konieczność wykonania większej ilości operacji, np. w przypadku kilku różnych głębokości otworów lub frezowanych kieszeni.

Utworzoną w ten sposób bryłę można wstawić bezpośrednio do projektu lub biblioteki. Można na nią nadać odpowiednie materiały, wygenerować programy NC, rysunki oraz uwzględnić w listach materiałowych.

3. Import layoutów

Program do projektowania mebli WOODEXPERT pozwala również na import layoutów pomieszczeń wygenerowanych poprzez mierniki laserowe, lub utworzonych przez projektanta. Sam proces importu jest analogiczny do importu części oraz utworzenia z niej bryły 3D.

Ponownie pierwszym krokiem jest import odpowiedniego pliku z rozszerzeniem dwg lub dxf.

Następnie możliwe jest utworzenie bryły pomieszczenia/mieszkania/piętra poprzez operacje wyciągnięcia lub wycięcia oraz opcjonalnie nadanie odpowiednich tekstur.

Dzięki WOODEXPERT w tak przygotowanym modelu bez problemu odpowiednio zaprojektujesz meble na wymiar dla klienta. Przykład tak przygotowanej kuchni znajdziesz tutaj: Nowoczesna kuchnia. Projekt i wykonanie

Uwaga! W WOODEXPERT 2023 zostanie dodana możliwość bazowania modeli 3D na podstawie zaimportowanych szkiców, bez konieczności wyciągania ścian! Śledź nasz blog oraz kanał YouTube, aby być na bieżąco z nowościami.

Inny przykład projektowania na podstawie layoutu znajdziesz w filmie przygotowanym przez naszą specjalistkę ds. WOODEXPERT, Ewę: Jak szybko zaprojektować meble kuchenne w 3D?

Aby dowiedzieć się więcej na temat opcji importu w SOLIDWORKS, odwiedź blog SOLIDMANIA lub pomoc SOLIDWORKS.

Zapisz się na newsletter

Dziękujemy za zapisanie się do newslettera

Od momentu rozpoczęcia współpracy w 2005 roku, firma wielokrotnie potwierdziła swoją wiedzę i profesjonalizm w zakresie oferowanych rozwiązań.

Ryszard Bedynek
Kierownik Działu Informatyki

W przeciągu wielu lat współpracy firma SOLIDEXPERT wykazała się wysokimi kwalifikacjami w zakresie swoje działalności. Możemy liczyć na wsparcie w zakresie obsługi programu, szkolenia, a także konsultacje techniczne.

Agata Wenglorz-Dorosz
Prezes

Od 2018 roku aktywnie współpracujemy z firmą SOLIDEXPERT w zakresie konsultacji, wdrożeń i utrzymania rozwiązań CAD/CAM/PDM. Współpraca podczas całego procesu sprzedaży oraz wdrożenia przebiegała pomyślnie. Rozwiązania dostarczone przez firmę SOLIDEXPERT są w pełni wykorzystywane i rozwijane.

Małgorzata Wronkowska-Kokot
Prezes Zarządu

Wsparcie w zakresie pomocy technicznej oraz handlowe rozmowy prowadzone są na najwyższym poziomie. Zdecydowanie możemy polecić firmę SOLIDEXPERT jako partnera rozwiązań SOLIDWORKS w Polsce.

Sylwia Koszela
Dyrektor ds. Projektów

Od 2005 roku aktywnie współpracujemy z SOLIDEXPERT w zakresie doradztwa, wdrożenia i utrzymania oprogramowania SOLIDWORKS. W kwestiach tych mogliśmy zawsze liczyć na rzetelną i fachową pomoc.

Arkadiusz Sobkowiak
Dyrektor Badań i Rozwoju

Firma SOLIDEXPERT dołożyła wszelkich starań, aby poznać nasze potrzeby i zaproponowała rozwiązanie w pełni odpowiadające naszym oczekiwaniom. Z przyjemnością polecamy SOLIDEXPERT jako zaufanego partnera biznesowego.

Wojciech Sobczak
Właściciel

Na każdym etapie wdrażania projektu czuliśmy wsparcie i zaangażowanie zespołu SOLIDEXPERT. Dzięki oprogramowaniu WOODEXPERT zoptymalizowaliśmy działania projektowe i produkcyjne. Zdecydowanie rekomendujemy firmę do współpracy.

Janusz Czajka
Dyrektor Zarządzający