Od momentu rozpoczęcia współpracy w 2005 roku, firma wielokrotnie potwierdziła swoją wiedzę i profesjonalizm w zakresie oferowanych rozwiązań.
Ryszard Bedynek
Kierownik Działu Informatyki
Kategorie:
Szukaj w blogu:
Szafa z drzwiami przesuwnymi w WOODEXPERT (1/3) – Nazwa własna, Wstaw podobnie, Zastąp komponent
WOODEXPERT dostarcza wielu narzędzi, które ułatwiają szybkie i wygodne zaprojektowanie zestawu mebli. W tym artykule przedstawiamy zaawansowane metody wstawienia komponentu.
Nazwa własna
Aby użyć tej funkcji, szablon nazw złożeń musi być odpowiednio zdefiniowany. Należy upewnić się, że zawiera on blok <customname>, czyli dostosowana nazwa własna.
Teraz można użyć funkcji „Nazwa własna”. Klikamy PPM (prawym przyciskiem myszy) na wybrany komponent z biblioteki i wybieramy funkcję „Wstaw komponent (nazwa własna)”. Zostaniesz poproszony o wpisanie swojej nazwy dla wstawianego komponentu.
Wstawione złożenie i jego części składowe otrzymają nazwy według zadanego szablonu. Dzięki temu będzie można łatwo przypisać części do konkretnej szafki.
Wstaw podobnie
Ta funkcja pozwala na wstawienie komponentu z tymi samymi selektorami, co już istniejący.
Rozpatrzmy trzy przykłady użycia tej funkcji.
Przykład 1: Dodawanie komponentów do jednego korpusu
Wstawiłem do modelu jeden Korpus. Następnie otworzyłem podzłożenie i wstawiłem Plecy nakładane 1. Aby to zrobić, musiałem wskazać płaszczyzny definiujące wnętrze korpusu.
Teraz chciałbym wstawić do korpusu półkę. Jako że będzie ona wykorzystywać dokładnie tę samą przestrzeń co plecy, mogę użyć funkcji „Wstaw podobnie”. Klikam plecy (w drzewie operacji lub w obszarze graficznym), w bibliotece komponentów klikam Półkę regulowaną PPM i wybieram „Wstaw podobnie”. Półka zostanie wstawiona do modelu w oparciu o te same płaszczyzny, co wskazany element (czyli plecy).
Przykład 2: Wstawianie elementu obok już istniejącego
W tym przykładzie mam już w projekcie jeden korpus i chciałbym wstawić drugi, o takich samych wymiarach, tuż obok niego.
Przy wstawianiu pierwszego korpusu wybrałem następujące płaszczyzny i wymiary:
Zaznaczam pierwszy korpus i za pomocą funkcji „Wstaw podobnie (nazwa własna)” wstawiam drugi.
Mój nowy korpus nazwę „prawa”.
Wstawiony korpus otrzymał te same selektory (płaszczyzny i wymiary) jak pierwszy. Teraz wystarczy, że podmienię lewą płaszczyznę nowego korpusu. Zamiast płaszczyzny „yz” ma to być prawy bok istniejącego korpusu.
Przykład 3: Wstawienie szuflady
Do jednego z korpusów wstawiłem przegrodę pionową, przegrodę poziomą oraz front wpuszczany szuflady. Chciałbym teraz wstawić skrzynię szuflady. Wydaje się, że będzie to problem: zasłoniłem przestrzeń szuflady ze wszystkich stron.
Mogę jednak wskazać na front szuflady i wstawić skrzynię funkcją „Wstaw podobnie”. Skrzynia szuflady wstawi się w tej samej przestrzeni, co front (czyli: lewy bok szafy – przegroda pionowa, wieniec dolny – przegroda pozioma, przednia krawędź boku – plecy). Wystarczy teraz, że jako przednią ścianę skrzyni szuflady wskażę tył frontu. Będę musiał użyć funkcji „Wybierz inny”.
Zastąp komponent
Ta funkcja działa tak samo jak „Wstaw podobnie”, z tą różnicą, że przed wstawieniem nowego komponentu usuwa wskazany.
Załóżmy, że wstawiłem do korpusu przegrodę poziomą. Stwierdzam jednak, że zamiast tego chcę wstawić w tę samą przestrzeń przegrodę pionową. Nie muszę usuwać starego komponentu, wstawiać nowego i jeszcze raz wskazywać dla niego płaszczyzn; wystarczy zaznaczyć przegrodę poziomą i wstawić pionową przez „Zastąp komponent”.
Co dalej?
W kolejnych częściach serii omawiamy zapisywanie własnych komponentów do biblioteki oraz kopiowanie całych projektów.
Czy są jeszcze jakieś funkcje WOODEXPERT, które powinniśmy omówić? Zapraszamy do komentowania.