woodexpert

Jak uniknąć błędów przy projektowaniu mebli?

Jednym z najczęstszych problemów pojawiających się w trakcie projektowania nowych mebli jest wykrywanie potencjalnych kolizji, które mogą wystąpić podczas montażu. SOLIDWORKS posiada wprawdzie funkcję wykrywania przenikania elementów, ale trudno jest znaleźć jej zastosowanie w przemyśle meblarskim. Dlaczego? Nie każda kolizja musi być niepożądana, np. w sytuacji, kiedy otwór przygotowany pod konfirmat ma mniejszą średnicę niż gwint śruby. Przygotowaliśmy dla Was ciekawe rozwiązanie.

Program do projektowania mebli WOODEXPERT posiada rozbudowaną funkcję wykrywania kolizji technologicznych, która dzieli je na kilka grup ułatwiających ich identyfikację i pozwala na zniwelowanie potencjalnych błędów produkcyjnych. Klasyfikacja kolizji przedstawia się następująco:

obróbki z obróbkami: kolizja występuje przy nachodzeniu na siebie dwóch obróbek, np. otworowanie pod prowadnik zawiasu oraz trzpień półki

obróbki z nieobrabialnymi: kolizja występuje przy nachodzeniu na siebie obróbki oraz elementu oznaczonego jako nieobrabialny, np. lustro z wkrętem

nieobrabialne z nieobrabialnymi: kolizja występuje przy nachodzeniu na siebie dwóch elementów nieobrabialnych, np. dwóch konfirmatów

obrabialne z obrabialnymi: kolizja występuje przy nachodzeniu na siebie dwóch elementów obrabialnych, np. plecy wchodzące w korpus

obrabialne z nieobrabialnymi: kolizja występuje przy nachodzeniu na siebie elementu obrabialnego z nieobrabialnym, np. płyta z konfirmatem.

Dzięki dokładnemu podziałowi użytkownik jest w stanie już na wczesnym etapie projektowania zweryfikować, czy kolizja jest korzystna (np. płyta z konfirmatem), czy też nie (dwa konfirmaty przecinające się). Może dzięki temu ograniczyć do minimum liczbę możliwych błędów produkcyjnych i strat na produkcji.

Na poniższym zrzucie ekranu widzimy, że program WOODEXPERT wskazuje na kolizje występujące przed wykonaniem obróbek w elementach obrabialnych:

Po wykonaniu operacji „Wykonaj obróbki” komunikat znika:

Widzimy, że przed wykonaniem obróbek program identyfikuje plecy jako element wchodzący w korpus, a już po zastosowaniu operacji “Wykonaj obróbki” kolizja ta znika. Jak w praktyce wygląda korzystanie z funkcji wykrywania kolizji technologicznych w programie WOODEXPERT? Spójrz:

Ostatnie wpisy

Gotowi na garść porad z zakresu dobrych praktyk projektowania mebli w programie WOODEXPERT? 6 tipów, dzięki którym Twoja praca będzie płynna, komfortowa i bardziej wydajna. (więcej…)

Tylko do końca czerwca -50% Must have dzisiejszego biznesu? Skuteczne technologie. Utrzymanie dobrej pozycji na rynku i zwiększanie przewagi konkurencyjnej bez oprogramowania wpierającego procesy projektowania i produkcji mebli jest niemożliwe.…

Dobre praktyki projektowania mebli to podstawa komfortowej i wydajnej pracy każdego konstruktora. Zapraszamy do zapoznania się z 2 częścią naszej serii  - dzisiaj zajmiemy się złożeniami.  (więcej…)

Ważnym aspektem projektowania jest wyrobienie sobie dobrych praktyk, które nie tylko zwiększą wydajność naszej pracy, ale również podniosą komfort użytkowania oprogramowania 3D. W naszej serii zaprezentujemy dobre praktyki projektowania w…

Generator BOM to moduł, który zawiera wszystkie dane niezbędne do produkcji mebla. Szybko i sprawnie generuje dane dotyczące komponentów i ich materiałów na podstawie zaprojektowanego modelu. (więcej…)

zapisz się na newsletter

Dziękujemy za zapisanie się do newslettera

Od momentu rozpoczęcia współpracy w 2005 roku, firma wielokrotnie potwierdziła swoją wiedzę i profesjonalizm w zakresie oferowanych rozwiązań.

Ryszard Bedynek
Kierownik Działu Informatyki

W przeciągu wielu lat współpracy firma SOLIDEXPERT wykazała się wysokimi kwalifikacjami w zakresie swoje działalności. Możemy liczyć na wsparcie w zakresie obsługi programu, szkolenia, a także konsultacje techniczne.

Agata Wenglorz-Dorosz
Prezes

Od 2018 roku aktywnie współpracujemy z firmą SOLIDEXPERT w zakresie konsultacji, wdrożeń i utrzymania rozwiązań CAD/CAM/PDM. Współpraca podczas całego procesu sprzedaży oraz wdrożenia przebiegała pomyślnie. Rozwiązania dostarczone przez firmę SOLIDEXPERT są w pełni wykorzystywane i rozwijane.

Małgorzata Wronkowska-Kokot
Prezes Zarządu

Wsparcie w zakresie pomocy technicznej oraz handlowe rozmowy prowadzone są na najwyższym poziomie. Zdecydowanie możemy polecić firmę SOLIDEXPERT jako partnera rozwiązań SOLIDWORKS w Polsce.

Sylwia Koszela
Dyrektor ds. Projektów

Od 2005 roku aktywnie współpracujemy z SOLIDEXPERT w zakresie doradztwa, wdrożenia i utrzymania oprogramowania SOLIDWORKS. W kwestiach tych mogliśmy zawsze liczyć na rzetelną i fachową pomoc.

Arkadiusz Sobkowiak
Dyrektor Badań i Rozwoju