Od momentu rozpoczęcia współpracy w 2005 roku, firma wielokrotnie potwierdziła swoją wiedzę i profesjonalizm w zakresie oferowanych rozwiązań.
Ryszard Bedynek
Kierownik Działu Informatyki
Kategorie:
Szukaj w blogu:
Jak uniknąć błędów przy projektowaniu mebli?
Jednym z najczęstszych problemów pojawiających się w trakcie projektowania nowych mebli jest wykrywanie potencjalnych kolizji, które mogą wystąpić podczas montażu. SOLIDWORKS posiada wprawdzie funkcję wykrywania przenikania elementów, ale trudno jest znaleźć jej zastosowanie w przemyśle meblarskim. Dlaczego? Nie każda kolizja musi być niepożądana, np. w sytuacji, kiedy otwór przygotowany pod konfirmat ma mniejszą średnicę niż gwint śruby. Przygotowaliśmy dla Was ciekawe rozwiązanie.
Program do projektowania mebli WOODEXPERT posiada rozbudowaną funkcję wykrywania kolizji technologicznych, która dzieli je na kilka grup ułatwiających ich identyfikację i pozwala na zniwelowanie potencjalnych błędów produkcyjnych. Klasyfikacja kolizji przedstawia się następująco:
– obróbki z obróbkami: kolizja występuje przy nachodzeniu na siebie dwóch obróbek, np. otworowanie pod prowadnik zawiasu oraz trzpień półki
– obróbki z nieobrabialnymi: kolizja występuje przy nachodzeniu na siebie obróbki oraz elementu oznaczonego jako nieobrabialny, np. lustro z wkrętem
– nieobrabialne z nieobrabialnymi: kolizja występuje przy nachodzeniu na siebie dwóch elementów nieobrabialnych, np. dwóch konfirmatów
– obrabialne z obrabialnymi: kolizja występuje przy nachodzeniu na siebie dwóch elementów obrabialnych, np. plecy wchodzące w korpus
– obrabialne z nieobrabialnymi: kolizja występuje przy nachodzeniu na siebie elementu obrabialnego z nieobrabialnym, np. płyta z konfirmatem.
Dzięki dokładnemu podziałowi użytkownik jest w stanie już na wczesnym etapie projektowania zweryfikować, czy kolizja jest korzystna (np. płyta z konfirmatem), czy też nie (dwa konfirmaty przecinające się). Może dzięki temu ograniczyć do minimum liczbę możliwych błędów produkcyjnych i strat na produkcji.
Na poniższym zrzucie ekranu widzimy, że program WOODEXPERT wskazuje na kolizje występujące przed wykonaniem obróbek w elementach obrabialnych:
Po wykonaniu operacji „Wykonaj obróbki” komunikat znika:
Widzimy, że przed wykonaniem obróbek program identyfikuje plecy jako element wchodzący w korpus, a już po zastosowaniu operacji „Wykonaj obróbki” kolizja ta znika. Jak w praktyce wygląda korzystanie z funkcji wykrywania kolizji technologicznych w programie WOODEXPERT? Spójrz: