woodexpert

9 najczęstszych problemów konstruktora mebli

Przypadkowy, niedrogi software czy specjalistyczne oprogramowanie do projektowania mebli stworzone z myślą o ciągłym rozwoju i przyszłości? Spójrzmy na to, z czym najczęściej mierzy się konstruktor mebli i czy specjalistyczny CAD może być rozwiązaniem jego problemów.

BRAK WSPÓŁDZIELONYCH DANYCH PROJEKTOWYCH

Jedna z częściej powtarzających się sytuacji – brak współdzielenia danych dotyczących danego projektu. Jeśli zdobycie informacji o projekcie mebla wykonywanym przez inną osobę wymaga od Ciebie każdorazowo odwiedzenia jej biura, czas pomyśleć o reorganizacji sposobu pracy i zmianie oprogramowania. Postaw na takie, które umożliwi Ci dostęp do plików niezależnie od stanowiska pracy, na którym się właśnie znajdujesz.

CZAS

Czas jest dzisiaj jedną z najbardziej deficytowych wartości. Jeśli tylko istnieje szansa na skrócenie przebiegu poszczególnych czynności, warto ją wykorzystać. Projektowanie mebli w oprogramowaniu, które ma intuicyjny interfejs, nieskomplikowaną bibliotekę gotowych komponentów oraz jest wyposażone w funkcje wspomagające wykrywanie kolizji technologicznych pozwalają odzyskać więcej niż połowę dotychczasowego czasu pracy. Wniosek jest prosty – zyskujesz średnio połowę każdego dnia na zagospodarowanie jej innymi zadaniami. Zwłaszcza, jeśli korzystasz z automatycznego generatora dokumentacji rysunkowej i możesz zamienić żmudny proces przygotowywania dokumentacji 2D na jedno kliknięcie.

ZMIANY W PROJEKCIE

Jeśli policzymy czas potrzebny do wprowadzenia zmian w projekcie dotyczących np. otworów czy wysokości mebla po zakończeniu jego budowy, może się okazać, że lwia część naszego dnia jest poświęcona właśnie takim, pozornie niedużym, zmianom. Rozwiązaniem tego problemu jest oprogramowanie do projektowania parametrycznego, dające możliwość tworzenia szablonów i uproszczenia pracy z powtarzalnymi projektami mebli.

AKTUALIZACJA BIBLIOTEK KOMPONENTÓW

Zamiast nieustannie pilnować aktualności posiadanych plików można postawić na parametryczną bibliotekę wyposażoną w łatwo edytowalne pliki. Zyskujesz w ten sposób dużą swobodę dostosowywania jej do własnych potrzeb – szybko, łatwo i przyjemnie.

PRZECHOWYWANIE DANYCH NA PAPIERZE

Rzut oka na ostatnie ceny powierzchni magazynowych i już wiadomo, dlaczego trzeba pożegnać się z przechowywaniem stosów dokumentacji papierowej – to, oczywiście, wniosek z lekkim przymrużeniem oka, ale jednocześnie wyznaczający kierunek działania. Oprogramowanie do projektowania mebli zintegrowane z systemem PDM czy ERP pozwoli na wirtualne przechowywanie danych i zapewni dostęp do nich z dowolnego stanowiska pracy bez konieczności robienia kolejnych kopii. Dodajmy do tego możliwość przesyłania raportów produkcyjnych wygenerowanych w kilka sekund w linku i uzyskiwanie dostępu do nich z panelu operatora maszyny czy nawet telefonu komórkowego. Sprawniej, prawda?

SZYBKIE KOSZTORYSOWANIE

Jeśli po Twojej stronie leży ocena kosztów wytworzenia mebla, to funkcja szybkiego kosztorysowania znacząco ułatwi pracę. Oprogramowanie do projektowania mebli zintegrowane z systemem ERP pozwoli na wycenę i optymalizację modelu mebla pod kątem planowanych kosztów produkcji.

DANE DLA PRODUKCJI

Bardzo ważnym etapem procesu wytwarzania mebla jest przygotowanie informacji z nazwami części, ich ilością i wymiarami na potrzeby produkcji. Jeśli proces ten jest wykonywany ręcznie, może generować pomyłki. Specjalistyczne oprogramowania przeznaczone do projektowania mebli automatyzuje tę czynność, eliminując ryzyko wystąpienia błędów w wymiarowaniu i produkcji.

OBRÓBKA CNC

Realizacja dużej ilości indywidualnych zamówień wymaga sprawnej organizacji pracy, dobrego tempa i wyeliminowania błędów. Wybierz taki program do projektowania mebli, który posiada moduł CAM i umożliwia generowanie programu NC na dowolną maszynę.

ZINTEGROWANE ŚRODOWISKO

Jeśli pracujesz na dużej ilości rozproszonego oprogramowania różnych dostawców, pomyśl o możliwościach, jakie daje praca na zintegrowanym środowisku – 3D, CAM, PDM, ERP, wszystko kompleksowo od jednego dostawcy, szybki przepływ danych i praca w jednym oknie roboczym. Skoro można prościej, to po co utrudniać?

Jeśli dotarliście do tego miejsca, to nie pozostaje mi nic innego jak zaproponować przetestowanie specjalistycznego programu do projektowania mebli WOODEXPERT. Możecie to zrobić całkowicie samodzielnie lub skorzystać z możliwości spotkania z naszym specjalistą, w czasie którego poznacie program i pracę na nim.

Zapisz się na newsletter

Dziękujemy za zapisanie się do newslettera

Od momentu rozpoczęcia współpracy w 2005 roku, firma wielokrotnie potwierdziła swoją wiedzę i profesjonalizm w zakresie oferowanych rozwiązań.

Ryszard Bedynek
Kierownik Działu Informatyki

W przeciągu wielu lat współpracy firma SOLIDEXPERT wykazała się wysokimi kwalifikacjami w zakresie swoje działalności. Możemy liczyć na wsparcie w zakresie obsługi programu, szkolenia, a także konsultacje techniczne.

Agata Wenglorz-Dorosz
Prezes

Od 2018 roku aktywnie współpracujemy z firmą SOLIDEXPERT w zakresie konsultacji, wdrożeń i utrzymania rozwiązań CAD/CAM/PDM. Współpraca podczas całego procesu sprzedaży oraz wdrożenia przebiegała pomyślnie. Rozwiązania dostarczone przez firmę SOLIDEXPERT są w pełni wykorzystywane i rozwijane.

Małgorzata Wronkowska-Kokot
Prezes Zarządu

Wsparcie w zakresie pomocy technicznej oraz handlowe rozmowy prowadzone są na najwyższym poziomie. Zdecydowanie możemy polecić firmę SOLIDEXPERT jako partnera rozwiązań SOLIDWORKS w Polsce.

Sylwia Koszela
Dyrektor ds. Projektów

Od 2005 roku aktywnie współpracujemy z SOLIDEXPERT w zakresie doradztwa, wdrożenia i utrzymania oprogramowania SOLIDWORKS. W kwestiach tych mogliśmy zawsze liczyć na rzetelną i fachową pomoc.

Arkadiusz Sobkowiak
Dyrektor Badań i Rozwoju

Firma SOLIDEXPERT dołożyła wszelkich starań, aby poznać nasze potrzeby i zaproponowała rozwiązanie w pełni odpowiadające naszym oczekiwaniom. Z przyjemnością polecamy SOLIDEXPERT jako zaufanego partnera biznesowego.

Wojciech Sobczak
Właściciel

Na każdym etapie wdrażania projektu czuliśmy wsparcie i zaangażowanie zespołu SOLIDEXPERT. Dzięki oprogramowaniu WOODEXPERT zoptymalizowaliśmy działania projektowe i produkcyjne. Zdecydowanie rekomendujemy firmę do współpracy.

Janusz Czajka
Dyrektor Zarządzający