woodexpert

Optymalizacja produkcji mebli kuchennych z wykorzystaniem nestingu

Meble kuchenne posiadają powtarzalne moduły i określoną specyfikę, m.in. w zakresie grubości i rodzajów płyt. Nawet w przypadku najmniejszej kuchni meble nigdy nie występują pojedynczo. Zawsze jest to forma choćby małej zabudowy. Ze względu na to, warto zaplanować optymalny przebieg produkcji, również nesting.

Najczęściej powtarzanym argumentem na korzyść nestingu jest znaczna oszczędność czasu i materiału. Co za tym przemawia?

  • pozycjonowanie arkuszy płyt pozwala na dokładne wykorzystanie surowca bez strat na materiale
  • możliwość szybkiego wycinanie krzywoliniowych kształtów
  • możliwość dokładnego rozplanowania układu przed operacją na maszynie.

Ponadto, w ramach jednej maszyny, można wykonać kilka operacji, m.in.:

  • rozkrój płyt
  • frezowanie krzywoliniowe i wzdłużne
  • wiercenie otworów.

Meble kuchenne posiadają powtarzalne parametry w zakresie szerokości, głębokości oraz wysokości większości szafek ze względu na przyłącza, ergonomię oraz parametry sprzętów AGD. Zmienna jest jednak ilość elementów zależna od parametrów pomieszczenia oraz obróbki i samego rozmieszczenia elementów na wymiar. Weźmy na tapet przykład zabudowy kuchennej.

W przypadku trybu pracy bez nestingu każdy z widocznych elementów płytowych należy obrobić na osobnych stanowiskach. Weźmy pod uwagę specyfikę danego projektu – w powyższym projekcie: otwory na przyłącza, płytsze szafki dolne, kilka korpusów bez frontów.

W jaki sposób klasyfikowane są płyty przy wykorzystaniu technologii nestingu? Płyty są ustawiane względem:

  • grubości elementów
  • rodzaju materiałów
  • kierunku usłojenia materiału
  • długości i szerokości elementu
  • rozmieszczenia obróbek
  • występujących w projekcie frezów, rowków oraz otworów.

Oprogramowanie do nestingu umożliwia szybką i automatyczną klasyfikację oraz rozłożenie elementów według tych wytycznych. Istotne jest również wyznaczenie optymalnego marginesu pomiędzy elementami. Na każdym etapie mamy możliwość kontroli i edycji danych parametrów.

Charakterystyką mebli kuchennych są specyficzne korpusy szafek dolnych bez wieńców górnych, ze względu na późniejsze nałożenie blatu. Fronty szafek górnych są dłuższe ze względu na zastosowaną technologię uchwytu. Blat kuchenny jako najczęściej najdłuższy element ma również największą grubość: ok. 38 mm, gdzie standardowa płyta to, w zależności od technologii, przedział 16-18 mm. Ma on również indywidualne wycięcia pod zlew oraz płytę indukcyjną lub gazową.

Charakterystyczny dla mebli kuchennych jest również cokół dla szafek dolnych, znajdujących się na nóżkach. Wysokość tego elementu to 100 mm, a jego długość jest zależna od ilości korpusów szafek dolnych. Obróbka tego elementu również wymaga właściwej logistyki.

W przypadku różnych wariantów kolorystycznych w ramach jednej kolekcji mebli, korzystając z technologii nestingu, produkcja mebli jest jeszcze bardziej płynna, oraz zdecydowanie mniej zawodna w przypadku strat na materiale i pomyłkach podczas obróbek.

Obejrzyj również: NESTING: redukujemy odpady przy produkcji mebli

Rozwijamy się

Ostatnie miesiące spędziliśmy na intensywnym rozwijaniu programu do projektowania mebli WOODEXPERT, szczególnie w jego aspektach związanych stricte z produkcją. Kilka tygodni dzieli nas od zaprezentowania wszystkich nowości i już teraz możemy powiedzieć, że jedną z nich będzie właśnie moduł Nestingu! Lista nowości pojawi się w marcu na naszych social media oraz na blogu. W planie mamy również webinar, do wzięcia udziału w którym już teraz gorąco zachęcam. Rejestracja – wkrótce.

Zapisz się na newsletter

Dziękujemy za zapisanie się do newslettera

Od momentu rozpoczęcia współpracy w 2005 roku, firma wielokrotnie potwierdziła swoją wiedzę i profesjonalizm w zakresie oferowanych rozwiązań.

Ryszard Bedynek
Kierownik Działu Informatyki

W przeciągu wielu lat współpracy firma SOLIDEXPERT wykazała się wysokimi kwalifikacjami w zakresie swoje działalności. Możemy liczyć na wsparcie w zakresie obsługi programu, szkolenia, a także konsultacje techniczne.

Agata Wenglorz-Dorosz
Prezes

Od 2018 roku aktywnie współpracujemy z firmą SOLIDEXPERT w zakresie konsultacji, wdrożeń i utrzymania rozwiązań CAD/CAM/PDM. Współpraca podczas całego procesu sprzedaży oraz wdrożenia przebiegała pomyślnie. Rozwiązania dostarczone przez firmę SOLIDEXPERT są w pełni wykorzystywane i rozwijane.

Małgorzata Wronkowska-Kokot
Prezes Zarządu

Wsparcie w zakresie pomocy technicznej oraz handlowe rozmowy prowadzone są na najwyższym poziomie. Zdecydowanie możemy polecić firmę SOLIDEXPERT jako partnera rozwiązań SOLIDWORKS w Polsce.

Sylwia Koszela
Dyrektor ds. Projektów

Od 2005 roku aktywnie współpracujemy z SOLIDEXPERT w zakresie doradztwa, wdrożenia i utrzymania oprogramowania SOLIDWORKS. W kwestiach tych mogliśmy zawsze liczyć na rzetelną i fachową pomoc.

Arkadiusz Sobkowiak
Dyrektor Badań i Rozwoju

Firma SOLIDEXPERT dołożyła wszelkich starań, aby poznać nasze potrzeby i zaproponowała rozwiązanie w pełni odpowiadające naszym oczekiwaniom. Z przyjemnością polecamy SOLIDEXPERT jako zaufanego partnera biznesowego.

Wojciech Sobczak
Właściciel

Na każdym etapie wdrażania projektu czuliśmy wsparcie i zaangażowanie zespołu SOLIDEXPERT. Dzięki oprogramowaniu WOODEXPERT zoptymalizowaliśmy działania projektowe i produkcyjne. Zdecydowanie rekomendujemy firmę do współpracy.

Janusz Czajka
Dyrektor Zarządzający