Od momentu rozpoczęcia współpracy w 2005 roku, firma wielokrotnie potwierdziła swoją wiedzę i profesjonalizm w zakresie oferowanych rozwiązań.
Ryszard Bedynek
Kierownik Działu Informatyki
Szukaj w blogu:
Kuchnia w kilka kroków, czyli inteligentne funkcje wspierające projektowanie (2/3) – Zaawansowane funkcje wstawiania komponentów
WOODEXPERT dostarcza wielu narzędzi wspierających projektowanie mebli kuchennych. Ułatwia pracę projektantom, skracając czas realizacji i minimalizując błędy na każdym etapie procesu. W tej serii artykułów przedstawiamy możliwości dodatku w zakresie tworzenia oraz wstawiania komponentów do projektu. W ostatnim artykule pokażemy, jak z pomocą kilku kliknięć myszy stworzyć kopię projektu.
W tej części omówimy zaawansowane funkcje wstawiania komponentów bibliotecznych do projektu.
1. Wstaw komponent (nazwa własna)
Na początek uruchamiam ustawienia dodatku. W zakładce „Nazewnictwo” upewniam się, że szablon nazw złożeń zawiera blok <customname>, czyli dostosowana nazwa własna.
W ramach tego artykułu wstawimy kilka komponentów do istniejącego projektu. Aby odnaleźć stworzony wcześniej projekt skorzystam z biblioteki projektów. Aby do niej przejść znajduję ikonę lupy w prawym górnym rogu zakładki dodatku WOODEXPERT. W tym miejscu, po określeniu kryteriów wyszukiwania, wybieram interesujący mnie projekt i uruchamiam go.
W poprzednim artykule (zachęcam do jego przeczytania) przedstawiłem dwie opcje tworzenia własnych komponentów. W tej części wykorzystamy utworzone w ten sposób komponenty.
Aby wstawić komponent do projektu z określoną przez siebie nazwą należy na wybranym komponencie kliknąć prawym klawiszem myszy i wybrać opcję „Wstaw komponent (nazwa własna)”.
W tym momencie uruchomi się edytor nazwy złożenia. W polu tekstowym wprowadzam żądaną nazwę.
Pozostałe kroki wyglądają tak samo jak przy standardowym wstawianiu komponentu do projektu. Złożenie oraz części składowe zostaną nazwane zgodnie z określonym wcześniej szablonem.
2. Wstaw podobnie
Teraz chciałbym wstawić kolejny komponent do projektu. Będzie on zawierał inne wyposażenie, ale zależy mi, aby miał takie same wymiary jak poprzedni moduł. W tym celu nie muszę na nowo określać po kolei wszystkich parametrów wstawienia. Skorzystam z funkcji „Wstaw podobnie”
W tym celu w drzewku FeatureManager lub w obszarze graficzny, zaznaczam złożenie korpusu, który wstawiłem przed chwilą i klikając prawym przyciskiem myszy na module w bibliotece wybieram opcję „Wstaw podobnie”.
Teraz wystarczy, że jako lewą płaszczyznę wstawienia nowego korpusu określę prawą ścianę pierwszego korpusu. Należy pamiętać o ewentualnym dostosowaniu parametrów, gdyż nie zostaną one skopiowane z poprzedniego komponentu.
Do czego jeszcze może przydać się funkcja „Wstaw podobnie”?
Dobrym przykładem będzie wstawienie szuflady do korpusu, do którego wstawiliśmy już wcześniej front. Ponieważ front zasłania wewnętrzne ściany korpusu, nie mam możliwości określić ich ręcznie podczas wstawiania szuflady bez ukrycia frontu lub skorzystania z opcji „Wybierz inny”, którą domyślnie znajdziemy w SOLIDWORKS. Pamiętając, że przy wstawianiu frontu i szuflady wykorzystałbym te same płaszczyzny, funkcja „Wstaw podobnie” w tej sytuacji będzie najlepszym rozwiązaniem.
W razie potrzeby nadal mogę edytować płaszczyzny wstawienia oraz parametry.
3. Zastąp komponent
Ostatnią funkcją wstawiania jaką chciałbym omówić w tej części jest funkcja „Zastąp komponent. Funkcja ta wstawia w miejsce wybranego komponentu nowy komponent. Podobnie jak w przypadku funkcji „Wstaw podobnie” wymaga uprzedniego zaznaczenia komponentu do zastąpienia.
Powyższy zrzut ekranu przedstawia edycję podzłożenia jednego z korpusów w moim projekcie. Wstawiłem do niego zestaw półek regulowanych. Po chwili zorientowałem się, że w tym miejscu powinna znajdować się pojedyncza przegroda pozioma. Aby to zmienić, w drzewku FeatureManager lub w obszarze graficznym zaznaczam złożenie zestawu półek, a następnie w bibliotece WOODEXPERT klikam prawym przyciskiem myszy na przegrodę poziomą i wybieram opcję „Zastąp komponent”. W konfiguratorze wstawienia zostaną zastosowane te same płaszczyzny, co podczas wstawiania zestawu półek. Dzięki temu nie muszę usuwać komponentu a następnie wstawiać nowego i określać wszystkich parametrów. Ponownie pamiętam, żeby dostosować zmienne w zakładce „Parametry”.
Podsumowanie
Tak jak widać, funkcje wstawiania komponentów WOODEXPERT to zestaw przydatnych rozwiązań znacznie skracających etap konfiguracji mebli. W dzisiejszych czasach, gdy klienci oczekują szybkiego czasu realizacji przy jak najwyższej jakości każda zaoszczędzona minuta na etapie projektowania jest niezwykle cenna.
Co dalej?
W ostatniej części tej serii artykułów przedstawiam w jaki sposób można wykorzystać funkcję kopiowania projektu.
Czy są jakieś inne funkcje WOODEXPERT, które powinniśmy omówić? Zapraszam do komentowania.