Od momentu rozpoczęcia współpracy w 2005 roku, firma wielokrotnie potwierdziła swoją wiedzę i profesjonalizm w zakresie oferowanych rozwiązań.
Ryszard Bedynek
Kierownik Działu Informatyki
Kategorie:
Szukaj w blogu:
Szafa z drzwiami przesuwnymi w WOODEXPERT (2/3) – Zapisywanie komponentu do biblioteki
WOODEXPERT dostarcza wielu narzędzi, które ułatwiają szybkie i wygodne zaprojektowanie zestawu mebli. W tym artykule pokazujemy, jak zapisać własny komponent (np. korpus) do biblioteki.
Sposób pierwszy: zapisywanie komponentów z projektu
Załóżmy, że w trakcie modelowania jakiegoś projektu stworzyłem korpus według standardów mojej firmy; na przykład dodałem nóżki, konfirmaty i cokół. Wybrałem też odpowiednią konfigurację i dostosowałem parametry. Chciałbym teraz zapisać taki model do biblioteki, aby nie musieć dokonywać tych zmian za każdym razem.
Otwieram narzędzie „Utwórz komponent”. Zostaję poproszony o wpisanie nazwy komponentu (nazwa, pod jaką pojawi się on w bibliotece komponentów), nazwy nowego folderu i lokalizacji tego folderu w bibliotece WOODEXPERT.
Po kliknięciu przycisku „Kopiuj”, we wskazanej lokalizacji zostaje utworzony folder o podanej nazwie, komponent zostaje do niego skopiowany i otwarty w SOLIDWORKS. Jest on w pełni niezależny od oryginału.
Można teraz dokonać potrzebnych zmian: usunąć zbędne komponenty, dodać komponenty z biblioteki WOODEXPERT, dodać lub usunąć konfiguracje i tak dalej. Na koniec otwieram narzędzie „Edytuj definicję komponentu”. Służy ono do sterowania parametrami komponentu bibliotecznego, takimi jak nazwa, kod, typ itd. Istotnym elementem jest zakładka „Mapowanie zmiennych”. Sterujemy w niej, które zmienne globalne tego złożenia mają być dostępne dla użytkownika jako parametry, którymi może on sterować przy wstawianiu tego komponentu. W przypadku mojego złożenia nie chciałbym, aby użytkownik miał dostęp do zmiennych „sides_x” (wpuszczenie boków od boku) oraz „slats” (szerokość listew) – wyłączam ich mapowanie.
Po zapisaniu i zamknięciu pliku komponent jest dostępny w bibliotece.
Mogę utworzyć nową kategorię, zmienić jej nazwę (F2 na klawiaturze) i przenieść tam mój nowy komponent, ”przeciągając” go tam myszką.
Sposób drugi: kopiowanie komponentu bibliotecznego
Druga metoda rozpoczyna się od skopiowania istniejącego komponentu bibliotecznego. Zamykam wszystkie pliki, wybieram żądany komponent PPM i wybieram „Kopiuj komponent”. Tak jak w poprzednim przypadku, muszę wpisać nazwę nowego komponentu, nazwę nowego folderu i jego lokalizację.
Nowy komponent pojawi się w tej samej kategorii, co oryginał. Tak jak poprzednio, mogę dodawać do niego inne komponenty z biblioteki, dostosowywać konfiguracje itd.
Co dalej?
W innych częściach serii omawiamy zaawansowane funkcje wstawienia komponentu oraz kopiowanie całych projektów.
Czy są jeszcze jakieś funkcje WOODEXPERT, które powinniśmy omówić? Zapraszamy do komentowania.