Od momentu rozpoczęcia współpracy w 2005 roku, firma wielokrotnie potwierdziła swoją wiedzę i profesjonalizm w zakresie oferowanych rozwiązań.
Ryszard Bedynek
Kierownik Działu Informatyki
Szukaj w blogu:
Kuchnia w kilka kroków, czyli inteligentne funkcje wspierające projektowanie (1/3) – Zapisywanie własnych modeli do biblioteki
WOODEXPERT dostarcza wielu narzędzi wspierających projektowanie mebli kuchennych. Ułatwia pracę projektantom, skracając czas realizacji i minimalizując błędy na każdym etapie procesu. W tej serii artykułów przedstawiamy możliwości dodatku w zakresie tworzenia oraz wstawiania komponentów do projektu. W ostatnim artykule pokażemy, jak z pomocą kilku kliknięć myszy stworzyć kopię projektu.
Na początek tworzenie własnych komponentów. Możemy wyróżnić dwie metody tworzenia komponentów w WOODEXPERT.
Metoda pierwsza: Z modelu w projekcie
Pierwsza metoda zakłada utworzenie komponentu z podzłożenia w projekcie. Możemy do tego wykorzystać istniejący projekt lub utworzyć nowy. Skorzystam z drugiej opcji.
Pracę rozpoczynam od utworzenia nowego projektu WOODEXPERT. Na początku wstawię korpus, który będzie bazą naszego komponentu.
Komponent wstawiam klikając dwa razy lewym klawiszem myszy na jego nazwie, lub po kliknięciu prawym przyciskiem i wybraniu opcji „Wstaw komponent”. Określam płaszczyzny wstawienia i/lub wymiary, a także parametry.
Po wstawieniu korpusu przechodzę do edycji podzłożenia. W tym miejscu wstawiam elementy, które ma zawierać komponent. Do swojego korpusu dodam nóżki oraz szuflady.
Na tym etapie bardzo ważne jest, z czego dokładnie tworzymy komponent. Do biblioteki dodajemy to złożenie, w którym aktualnie się znajdujemy. Jeśli chcemy dodać tylko jedną szafkę, należy mieć otwarte właśnie złożenie tej szafki.
Program ostrzeże nas, jeśli będziemy próbowali dodać do biblioteki główne złożenie projektu.
Po wstawieniu interesujących nas komponentów do złożenia, w górnym pasku operacji WOODEXPERT znajduję funkcję „Utwórz komponent”.
W oknie, które się pojawi określam nazwę nowego komponentu, nazwę folderu, w którym będą przechowywane pliki złożenia oraz lokalizację folderu w bibliotece.
Korpus wraz ze wstawionymi elementami zostanie skopiowany do wskazanej lokalizacji i uruchomiony w Solidworks. To jeszcze nie koniec edycji. Wciąż możemy wstawiać kolejne komponenty do złożenia, a także edytować jego parametry – dodawać lub usuwać konfiguracje lub zarządzać zmiennymi globalnymi i równaniami. Na koniec uruchamiam Edytor definicji komponentu. Z tego miejsca mogę zmieniać nazwę, kod, typ komponentu itd.
Teraz przechodzę do zakładki „Mapowanie zmiennych”. W tym miejscu wybieramy, którymi zmiennymi globalnymi złożenia może sterować użytkownik. Ponieważ zaprojektowaliśmy szafkę z szufladami, to odznaczę zmienną „Wysokość pleców”. Nie będzie ona potrzebna.
Po wprowadzeniu pożądanych zmian, zapisuję nowy komponent. Jest on od razu aktywny w bibliotece. Możemy utworzyć nową kategorię i przenieść do niej nasz moduł.
Metoda druga: Kopiowanie komponentu
Teraz przejdziemy do drugiej metody tworzenia własnych komponentów, która wykorzystuje komponenty istniejące w bibliotece i nie wymaga tworzenia nowego projektu. W tym celu zamykam wszystkie pliki SOLIDWORKS, nad którymi pracowałem.
Znajduję komponent, na którego kopii chcę oprzeć nowy model szafki, a następnie po kliknięciu prawym przyciskiem myszy wybieram opcję „Kopiuj komponent”.
Podobnie jak w pierwszym przypadku zostaliśmy poproszeni o określenie nowej nazwy komponentu, nazwy folderu i jego lokalizacji w bibliotece komponentów. Po skopiowaniu nowe złożenie zostaje uruchomione w SOLIDWORKS.
Kolejne kroki wyglądają identycznie jak w przypadku tworzenia komponentów z projektu. Możemy dodawać elementy z biblioteki do naszego komponentu, edytować konfigurację oraz definicję biblioteczną.
Co dalej?
W kolejnych częściach serii omówię zaawansowane techniki wstawienia komponentów oraz tworzenie kopii projektu.
Czy są jakieś inne funkcje WOODEXPERT, które powinniśmy omówić? Zapraszam do komentowania.