woodexpert

4 wskazówki, jak wybrać program do projektowania mebli

Wybór oprogramowania wiąże się często z małą rewolucją w firmie. O czym warto pamiętać podczas zapoznawania się z ofertami dostępnymi na rynku?

Wybór właściwego oprogramowania do projektowania i produkcji mebli determinuje jakość pracy oraz szereg bardzo istotnych czynników w przedsiębiorstwie: czas pracy, wielkość wydatków, unikanie istotnych błędów czy możliwość dostosowania się do wymagań klienta. Istotny jest także efekt naszej pracy w postaci m.in. jakości dokumentacji czy ilości informacji, którą możemy pozyskać na podstawie modelu.

Funkcjonalności programu możemy zweryfikować po zapoznaniu się z ofertą i materiałami instruktażowymi danego producenta. Łatwo poczuć się zagubionym w nadmiarze informacji i wytycznych: o czym zatem nie można zapomnieć w trakcie podejmowania decyzji o zakupie własnego oprogramowania do projektowania mebli?

1. ZWERYFIKU, CZY OPROGRAMOWANIE REALIZUJE TWOJE CELE PROJEKTOWE

Na początku ustal, jakiego rodzaju meble projektujesz i chcesz projektować w przyszłości. Rynek mebli oraz trendy wnętrzarskie zmieniają się dynamicznie z sezonu na sezon. W ślad za tym idą również gusta klientów, którzy oczekują projektu dostosowanego do bieżących wymagań. Zweryfikuj:

  • bibliotekę programu i jej aktualizacje: biblioteka w programie WOODEXPERT składa się z komponentów inteligentnych oraz m.in. katalogów topowych producentów okuć meblowych. Warto zweryfikować przed zakupem, czy biblioteka jest aktualizowana oraz jaki jest jej zakres. W WOODEXPERT stworzysz kompletny mebel od korpusu, przez okucia po konstrukcję spawaną, w każdym momencie mogąc edytować i zmienić wymiar projektowanego mebla, bez potrzeby ponownego wstawiania elementów.
  • możliwość importowania różnorodnych modeli: posiadając własną bazę modeli, należy zweryfikować możliwości ich importu do nowego oprogramowania. Dzięki integracji WOODEXPERT z SOLIDWORKS, obsługuje on wiele rozszerzeń plików m.in. DXF, DWG, .STEP, .STL a także wieloobiekty. Możliwość eksportu wieloobiektu do części umożliwia ich całkowitą obsługę: nadanie materiałów, wygenerowanie dokumentacji oraz danych produkcyjnych.
  • zakres funkcjonalności i możliwości oprogramowania: podczas poszukiwania narzędzia do projektowania mebli, należy sprawdzić, czy nie jest ono wyłącznie konfiguratorem. W takim przypadku użytkownik ma mocno ograniczone możliwości projektowe choćby w zakresie projektowania mebli na wymiar. W WOODEXPERT, oprócz szerokiej gamy funkcjonalności samej aplikacji, ponownie dużą korzyścią jest integracja z SOLIDWORKS. Już same podstawowe funkcjonalności w zakresie szkicu pozwalają na stworzenie w szybki sposób nietypowych frontów, uchwytów czy wymiarów mebli.

Przeczytaj: 9 najczęstszych problemów konstruktorów mebli

2. SPRAWDŹ, ILE CZASU ZAOSZCZĘDZISZ WYBIERAJĄC DANY PROGRAM

Popularne powiedzenie „Czas to pieniądz” w przypadku projektowania i produkcji mebli jest bardzo prawdziwe. Istnieje szereg czynników, dzięki którym można sprawdzić, czy oprogramowanie skraca czas pracy i zasila portfel:

  • łatwe współdzielenie plików pomiędzy różnymi stanowiskami pracy: dzielenie się aktualnymi plikami oraz wgląd w najnowszą dokumentację są niezbędne podczas pracy zespołowej. W przypadku WOODEXPERT nie musisz szukać rozwiązania chmurowego, dodatkowego dysku czy własnej bazy danych. Program CAD WOODEXPERT jest oparty na bazie danych SQL, która instaluje się razem z programem.

 

  • intuicyjny interfejs: szukanie funkcjonalności w zakładkach oraz czytanie podręcznika w celu znalezienia konkretnych funkcji wydłużają czas pracy i dodatkowo frustrują. Czytelny interfejs, zaprojektowany zgodnie z kolejnością kroków wykonywanych w projekcie oraz okno poleceń programu WOODEXPERT pozwalają na harmonijną i wydajną pracę oraz szybkie odnalezienie potrzebnych komend.

  • automatyczne generowanie dokumentacji: szybkie generowanie dokumentacji na podstawie modelu jest kluczowym elementem produkcji mebli. Praca w różnych środowiskach i systemach wydłuża cały proces o generowanie, eksport i import danych, często także o ręczne uzupełnianie czy weryfikację. A gdyby tak możliwe było wygenerowanie rysunków w kilkanaście sekund? W WOODEXPERT automatyczne wygenerowanie rysunków jednej płyty w kilku widokach, z dokładnym wymiarowaniem elementu oraz obróbek, wraz z tabelą otworów i tabelą danych projektu wynosi 15 sekund. Dodatkowo, już po, istnieje możliwość zmiany wyglądów, skali, widoków i zawartych informacji według własnych wytycznych.

Przeczytaj: 11 powodów do zmiany programu do projektowania mebli

3. PATRZ DALEKOWZROCZNIE. TESTUJ NOWE FUNKCJONALNOŚCI.

Wybierając oprogramowanie dla swojej firmy warto pomyśleć o jej przyszłości i planie na dalszy rozwój. Dobrze jest odpowiedzieć sobie na pytanie, czego możemy potrzebować w ciągu najbliższych, powiedzmy, pięciu lat oraz jakie ewentualne zmiany jesteśmy w stanie, chcemy lub zostaniemy zmuszeni wprowadzić (np. ze względu na warunki rynkowe, zmiany w gospodarce, oczekiwania klientów). Ma to sens także w przypadku dotychczasowego zlecania części prac na zewnątrz przedsiębiorstwa. Być może, dzięki temu, że posiadamy wybrane funkcjonalności już w ramach licencji programu do projektowania mebli, warto je wykorzystać w swojej firmie? W programie WOODEXPERT w ten sposób możesz wykorzystać moduł pakowania, dostępny w BOM. Podczas automatycznego generowania listy materiałowej masz możliwość wykonania paczki i pozyskania do niej dedykowanej dokumentacji.

Zmiana profilu działalności z bardzo wąskiego i ograniczonego do produkcji kilku rodzajów mebli na szeroki asortyment i produkcję seryjną, rozwój małej stolarni w fabrykę produkującą meble na wielką skalę, itd. – to wszystko może stać się udziałem również Twojej firmy. Zabezpiecz się, wybierając oprogramowanie gotowe sprostać kolejnym wyzwaniom i oczekiwaniom stawianym przed Twoją działalnością.

4. TESTUJ OPROGRAMOWANIE PRZED ZAKUPEM.

Najważniejszym krokiem jest możliwość przetestowania oprogramowania. Tylko wtedy użytkownik ma możliwość zdecydowania, czy dane rozwiązanie pasuje do specyfiki jego pracy oraz charakteru przedsiębiorstwa. Pobierz wersję DEMO WOODEXPERT i przez 30 dni poznawaj możliwości projektowania w zaawansowanym programie CAD 3D. W czasie testów możesz liczyć na naszą pomoc oraz wskazówki podczas pracy.

Zapisz się na newsletter

Dziękujemy za zapisanie się do newslettera

Od momentu rozpoczęcia współpracy w 2005 roku, firma wielokrotnie potwierdziła swoją wiedzę i profesjonalizm w zakresie oferowanych rozwiązań.

Ryszard Bedynek
Kierownik Działu Informatyki

W przeciągu wielu lat współpracy firma SOLIDEXPERT wykazała się wysokimi kwalifikacjami w zakresie swoje działalności. Możemy liczyć na wsparcie w zakresie obsługi programu, szkolenia, a także konsultacje techniczne.

Agata Wenglorz-Dorosz
Prezes

Od 2018 roku aktywnie współpracujemy z firmą SOLIDEXPERT w zakresie konsultacji, wdrożeń i utrzymania rozwiązań CAD/CAM/PDM. Współpraca podczas całego procesu sprzedaży oraz wdrożenia przebiegała pomyślnie. Rozwiązania dostarczone przez firmę SOLIDEXPERT są w pełni wykorzystywane i rozwijane.

Małgorzata Wronkowska-Kokot
Prezes Zarządu

Wsparcie w zakresie pomocy technicznej oraz handlowe rozmowy prowadzone są na najwyższym poziomie. Zdecydowanie możemy polecić firmę SOLIDEXPERT jako partnera rozwiązań SOLIDWORKS w Polsce.

Sylwia Koszela
Dyrektor ds. Projektów

Od 2005 roku aktywnie współpracujemy z SOLIDEXPERT w zakresie doradztwa, wdrożenia i utrzymania oprogramowania SOLIDWORKS. W kwestiach tych mogliśmy zawsze liczyć na rzetelną i fachową pomoc.

Arkadiusz Sobkowiak
Dyrektor Badań i Rozwoju

Firma SOLIDEXPERT dołożyła wszelkich starań, aby poznać nasze potrzeby i zaproponowała rozwiązanie w pełni odpowiadające naszym oczekiwaniom. Z przyjemnością polecamy SOLIDEXPERT jako zaufanego partnera biznesowego.

Wojciech Sobczak
Właściciel

Na każdym etapie wdrażania projektu czuliśmy wsparcie i zaangażowanie zespołu SOLIDEXPERT. Dzięki oprogramowaniu WOODEXPERT zoptymalizowaliśmy działania projektowe i produkcyjne. Zdecydowanie rekomendujemy firmę do współpracy.

Janusz Czajka
Dyrektor Zarządzający